Weinert Modellbau - a cumparat cineva?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

anghelson

Active Member
Trenulist
Va salut in noul an (sa speram ca nu de criza, cel putin pentru modelistii feroviari)!
Am si eu o intrebare: a folosit cineva vreun kit de la Weinert Modellbau?
(si asa in paranteza: cam cat de greu se asambleaza kiturile lor?)
Eu am cateva cataloage de la ei si machetele arata exceptional (nu departe de calitatea Mikro-Metakit, Lemaco, Fulgurex si compania). As fi tentat sa cumpar un kit BR-55 pentru asamblare (ma gandesc ca eventual sa il si "inmatriculez la CFR", exista la Predeal in gara un exemplar din seria 40000 numai bun de copiat). Dar nu am deloc habar cam cat de greu este sa asamblezi kitul, si avand in vedere pretul de aproape 800 euro, parca nici nu as risca.
Orice informatii aveti despre subiect, sunt binevenite.
Multumesc anticipat.

Sorin Anghel
 
Macheta arata exceptional si totul depinde de indemanarea celui care o face

De greu este greu daca nu ai mai facut.
Cositorire, alamire, rectificare, vopsire

Eu am kituri de la Weinert dar nu de locomotive ci de accesorii.
Sunt foarte bine realizate iar imbinarea lor se poate face si cu adeziv ceea ce este exclus pentru modelele functionale.

Am sa caut subiectele de pe un forum unde este prezentat montajul unor astfel de kituri, nu neaparat Weinert
 
Salut!
Eu am o drezina de la Weinert.
Faza e ca eu am luat-o "de-a gata" de la Marius Aureliu aka www.minitechnik.ro.
Am primit in schimb cutia originala si restul de piese ramase. Kitul vine cu piesele disparate,nevopsite,nenimic :).
Acum e acum: piesele trebuiesc lipite (fie cu un cositor special ,fie cu cianoacrilat). Dupa lipire ,se procedeaza la decaparea intregii suprafete,se da un primer asa,de gust :lol: ,si apoi ,2-3 straturi de vopsea. Apoi,cine vrea si poate, mai poate da si o "vopsea de fixare",nu stiu daca spun corect...adica un fel de "protectie" la vopseaua anterioara . Tot acest proces a fost efectuat pe drezina mea !!!
Drezina mea beneficiaza si de un decoder Lenz Mini Gold montat tot de catre Minitechnik.De fapt,drezina asa era la vanzare ,asa ca ..am luat-o !!!
Motorasul este de tip Mabuchi si abia se aude !!
Drezina se poate utila si cu motoras Faulhaber,dar si pretul....cresteee !! :D
Eu am adus-o si la Expo Brasov !
Si arata extraordinar,dar si pretul este pe masura !!! 8)
Poze o sa pun maine(adica azi :D ),mai pe seara !
Marius.
 
:D

IMG_24%2B%2BBrasov.jpg
 
Salut,
Un kit Weinert nu este ceva pentru un incepator ( vreau sa spun pentru cineva care nu a mai facut asa ceva... :D ) Aici depinde de indemanarea fiecaruia daca reuseste :Ori iasa un model de exceptie ,comparabil cu cele din clasa superioara (Lemaco ,Micro-M......)sau daca se fac greseli de asamblare ,atunci iasa ceva "doar" pentru vitrina (daca nu ruleaza bine ) iar daca nu reuseste nici vopsirea etc ....atunci iasa un mare rahat !!!
In Miba apar regulat articole cu asamblarea acestor kituri ,iar un maestru in domeniu este Martin Knaden de la Miba .
 
Multumesc pentru raspunsuri.
Despre partea cu lipitul cu cositor, ma cam asteptam sa nu fie simpla, dar nu ma sperie (doar sunt electronist, am cam tot ce se poate in materie de scule), mai delicate mi se par insa asamblarile de precizie (de pilda la biele) si mai ales vopsitul.
@catalin - ai mare dreptate, greseala este a mea, este BR 57. Probabil ca m-a luat frigul cam tare (am fost in Predeal pe 2 ian) si nu m-am uitat decat la boiler, nu si la trenul de rulare. Noroc ca am facut si ceva fotografii.
@SantaFeFan - cumva instructiunile de asamblare sunt doar in germana? Eu din pacate pentru mine, doar ghicesc ceva cuvinte in germana (mai ales cele care seamana cu cele din limba engleza). Am si eu un supliment editat de MIBA, dar si la acesta mai mult ma uit la poze...
@sesamcave - abia astept pozele.
@LDH - ar fi poate mai intelept pentru mine sa incep cu un kit ceva mai usor, adevarul este ca ma tenteaza foarte tare sa-mi incerc puterile cu asa ceva.

O propunere - daca cineva mai are in plan kituri de la Weinert, poate le comandam impreuna, mai scutim din cheltuielile de transport.

Sorin Anghel
 
Buna,

In Romania, in stare acceptabila nu mai exista decat 40.001. Un mic material despre aceasta serie l-am scris aici:

http://www.railwayfan.ro/aburi/html/40_000.html

Daca te hotarasti spre un G 8.1 (BR 55) sau G 10 (BR 57) anunta si sper sa te pot ajuta cu detalii ale modelului real.
 
Salut,
Din cate stiu ,Miba este doar in germana ....dar parca sunt site-uri pe google care traduc ??
In orice caz Martin Knaden a asamblat muuuulte modele ,si explica foarte bine la fiecare model pe care l-a asamblat unde sunt de asteptat probleme ,sau la ce trebuie avut grija .
 
Salut Sorin ,
De mult timp imi doresc sa realizez un kit;am stat in cumpana de multe ori ezitind sa iau un kit fie ca nu aveam sculele necesare fie ca nu aveam experienta ,fie ca mi se pareu prea scumpe. Intre timp au aparut si kituri mai ieftine si au si disparut (ma refer la kiturile Model Loco dupa modele germane) si eu tot nu am avut curaj sa incep unul.M-am gindit ca o modalitate de a cistiga experienta ,de a iti forma mana cum se zice e sa imbunatatesc( umbau cum zice nemtu') un model existent.
Si am luat piese de la Weinert pentru a modifica un G7 Piko hobby.Ce pot sa spun: sint impecabile fara bavuri de turnare ,de o finete deosebita si pot fi imediat montate pe model.
Nu am ajuns inca la vopsire cu aerograful( poate chiar saptamina asta )dar am folosit tot vopsele Weinert acril-lac la pensula si sint excelente.
Daca vrei sa-ti faci o idee despre ce am spus mai sus poti urmari link-ul urmator:
http://www.trennet.ro/forum/viewtopic.php?id=452
 
@DRG,

extrem de interesant articolul despre BR 55 umbau de pe Trennet! Asteptam cu interes urmarea... cand o sa-ti soseasca chitul!


OT MIBA: Salutare Andrei, daca te intereseaza numai unele numere mai bine cumperi CD-ul care contine toate numerele de pe anul trecut sau anii trecuti, te costa mai ieftin si pe urma poti cauta instantaneu tot ce-ti trebuie!

Se poate comanda de pe site-ul MIBA.
 
Multumesc din nou pentru informatii.

@catalin - eu as prefera G8 si nu G10 (de altfel nici nu am vazut kit de G10 la Weinert), oricum orice informatie suplimentara este binevenita.
@drg - foarte interesant, astept si eu continuarea. Daca pot sa ajut, am un tub de mastic plastic Revell aproape nou. Pot sa ma dispensez de el o vreme.
@SantaFeFan - am cautat pe internet numele dlui Martin knaden, dar tot cea am gasit este un site (cred ca al lui) plin de tabele si liste de locomotive. Se pot vedea pe undeva si machetele pe care le-a facut el, sau trebuie sa-i scriu direct?

Revenind acum la intrebarea mea initiala, incep sa cred ca este mai bine sa o iau oarecum mai usor. Am, zic eu, o experienta destul de buna in ceea ce priveste lipitul si asamblatul, dar sunt cam varza la vopsitorie. Ma gandesc daca nu ar fi mai bine sa aplic planul B, adica un set VT 70 (pare in mod clar mai usor de asamblat, iar de vopsit, mai vedem). Ar mai fi si un plan C (adica o locomotiva V36 si un vagon de marfa - dar aparent nu mai au pe stoc pe acesta din urma).
Ideea ar fi ca daca planul B merge bine (evident voi pune poze cu diverse faze de lucru), abia atunci sa indraznesc la un G8.
Stie cineva daca VT 70 a ajuns cumva si pe meleagurile noastre? Am auzit ca dupa revolutie ar fi fost importate din Germania tot felul de automotoare care ruleaza prin zona Banatului, dar nu am si alte informatii.

Sorin Anghel
 
Salut.
M-am uitat pe site la Miba ,dar nu am gasit nimic.....
Am sa caut in zilele urmatoare prin revistele mele sa vad ce gasesc....
 
anghelson a spus:
@sesamcave - abia astept pozele.
@LDH - ar fi poate mai intelept pentru mine sa incep cu un kit ceva mai usor, adevarul este ca ma tenteaza foarte tare sa-mi incerc puterile cu asa ceva.

Sorin Anghel

Fotografia este o avanpremiera la fotografiile lui sesamcave nu ca sa te indem sa cumperi kitul drezinei ca ar fi usor de construit

Un kit mai simplu nu stiu daca exista.
Pana si banalele mele schimbatoare de cale dau batai de cap desi imbinarea se face prin lipire cu adeziv iar piesele sunt deja vopsite.
 
@Angelson
Multumesc pt ajutor dar am facut rost de chit ,am si chituit si slefuit .Astept sa-mi vina camera foto si imediat postez ce am mai facut.Mai mult ca sigur saptamina asta.
In alta ordine de ideei ca te ingrijora vopsitul; ce te sfatuiesc eu; in primul rind ai nevoie de un aerograf peste medie ca performante,un compresor cu fitru de apa si praf eventual si cu manometru sa poti varia presiunea si o boxa de vopsire ca cea din link:http://www.moduni.de/product_info.php/cPath/20000000_20100000_20103000/products_id/7128011
Sint unele mai ieftine la Conrad si au si o placa turnanta pe care se pune modelul la vopsit.Cel mai mare dusman e praful deaceea cind vopsesti camera trebuie sa fie cit mai curata iar modelul vosit trebuie protejat pina la uscare.Nu te zgirci la vopsele si foloseste ce iti recomanda firma in cazul tau Weinert. Si asa vorbim toata noaptea... Oricum sint orcind disponibil sa ajut cu ce mai stiu si eu.
 
drg a spus:
@Angelson
In alta ordine de ideei ca te ingrijora vopsitul; ce te sfatuiesc eu; in primul rind ai nevoie de un aerograf peste medie ca performante,un compresor cu fitru de apa si praf eventual si cu manometru sa poti varia presiunea si o boxa de vopsire ca cea din link: http://www.moduni.de/product_info.php/cPath/20000000_20100000_20103000/products_id/7128011
Sint unele mai ieftine la Conrad si au si o placa turnanta pe care se pune modelul la vopsit.Cel mai mare dusman e praful deaceea cind vopsesti camera trebuie sa fie cit mai curata iar modelul vosit trebuie protejat pina la uscare.Nu te zgirci la vopsele si foloseste ce iti recomanda firma in cazul tau Weinert. Si asa vorbim toata noaptea... Oricum sint orcind disponibil sa ajut cu ce mai stiu si eu.

Sau, pentru cei indemanatici, o camera de vopsire facuta acasa

http://racing.conceptforum.net/vos-trucs-et-astuces-f27/fabriquez-votre-propre-cabine-de-peinture-t290.htm

si ... o cafea buna

:cafea:
 
Buna seara,
As avea o rugaminte pentru cei care ma pot ajuta. Am scris saptamana trecuta celor de Weinert Modellbau si am cerut detalii referitoare la kitul VT70
si detalii despre modalitatea de comanda. Am primit un raspuns a doua zi in care am fost informat ca plata o pot face numai prin transfer bancar si eram intrebat la randul meu daca vreau sa-mi trimita proforma. Le-am raspuns ca as vrea totusi sa stiu care este pretul pentru kit inante de a ma decide. Ei bine, de atunci nu mi-au mai raspuns (au trecut 6 zile). Acum intrebarea mea este:
- stie cineva un magazin online care sa vanda kituri de la Weinert?
(motivul este ca as prefera sa platesc cu cardul si nu prin transfer bancar)
Pe de alta parte nici nu sunt prea placut impresionat de faptul ca nu am mai primit raspuns la o intrebare zic eu destul de pertinenta: care este pretul?.
Multumesc anticipat.
Sorin Anghel