Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Trix / maerklin

Informatii despre producatorii de trenulete.
Scrie răspuns
24may

Mesaj de 24may » Lun Iul 20, 2009 5:23 am

Dupa parerea me Marklin si Trix sunt varfurile machetelor feroviare la preturi accesibile.Eu sunt indragostit de Trix,de cand am luat BR01 de la hgd,pt mine exista numai trix,si deja colectia mea numara 6 locomotive trix,se desfac usor ,merg pe orice raza,nu fac probleme pe circuit sunt impecabile.Am vazut cum functioneaza si sistemul digital de la marklin si am ramas incantat de el,de fapt daca te uiti pe youtube cele mai complexe si frumoase diorame sunt de la Marklin
V200

Mesaj de V200 » Joi Sep 29, 2011 6:49 pm

Buna
Va rog sa ma ajutati in legatura cu alimentatoarele Maerklin analog. Nu am gasit niciunde o schema, stiu ca loko merg in a.c., problema o am la schimbarea directiei. Am vazut ca in loko e un releu care schimba sensul motorului, dar cum se actioneaza acel releu? In pozele cu alimentatoare Maerklin am vazut ca spre stinga, sub marcajul de 0 are o pozitie notata <-->, cred ca acolo schimba sensul. Dar ce scoate pe acea pozitie alimentatorul?
Multumesc anticipat.
Cu stima.
rastel

Mesaj de rastel » Joi Sep 29, 2011 7:09 pm

Pe acea pozitie alimentatorul scoate aprox. 24V c.a. (chiar mai mult la modelele vechi, albastre).
Romica.
V200

Mesaj de V200 » Joi Sep 29, 2011 7:15 pm

Multumesc mult pt promptitudine.
Toata stima.
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre producatori”