Locomotive PIKO, generatia veche.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

catalind

New Member
18 Martie 2012
3
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Buna seara,

Unde pot gasi o lista cu locomotivele vechi, produse de PIKO?
Locomotive vechi, adica cele care veneau intr-un astfel de ambalaj:

ambalaj.jpg
 
Multumesc pentru raspunsuri,
Pe okazii intru regulat insa ...nu prea sunt. Sau daca sunt, atunci sunt aceleasi vesnice 2-3 modele. Adica br130/232, e42 si e44. Pe ebay.de si pe wiki o sa intru chiar acum :D
 
Nu ca cea din imagine ar fi de fapt Gutzold... dar cel mai bine vezi pe:

http://www.harald-johns.com/SAMMLUNG/
 
As dori sa stiu sau sa vad si eu trainseturile PIKO care se vindeau in magazinele din Romania in a doua parte a anilor 80.
Eu am avut pe acela cu o aburoasa cu 2 osii, 2 vagoane de calatori pe 2 osii cu roti din plastic si inca un vagon verzui de materiale/marfa. Sinele formau un simplu cerc.
Ce set era?
Stiu ca mai era un set mai scump,cu o locomotiva cu mai mult de 2 osii iar linia era si cu segmente drepte.
Ce set era?
Mai era vreunul si mai scump?
 
Cred ca se numea Piko Junior cel cu 2 vagoane de calatori si locomotiva cu doua osii.Celalat set cu segmente drepte cred ca avea o locomotiva cu tender si 2 vagoane de calatori. Ambele erau din aceeasi gama si anume Piko Junior.Corectati-ma daca gresesc! :D
 
Cam vechi topicul dar... s-a gasit si un set Piko expert cu o Ludmila si 5 vagoane de marfa. Incerc sa refac acest set, a fost al tatatului meu, a trecut prin mana si a fiului meu acum si... nu mai este functional, sunt multe piese lipsa.
Am gasit o imagine cu continutul lui pe ebay:
s-l1600_zps7l323922.jpg