Complexul feroviar Arad - bombardamentul din 3 Iulie 1944

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

romrail

Active Member
Trenulist
11 Aprilie 2016
183
2
Bucuresti
YAHOO
romrail
LOCATION
Bucuresti
"Ratacind" pe un forum de istorie militara am descoperit un subiect interesant, pe care CFR-istii mai in varsta din Arad l-au trait, ori au auzit vorbindu-se mult despre acea zi.

E vorba despre bombardamentul efectuat de aviatia americana asupra orasului, in special asupra garii si triajului feroviar, in ziua de 3 Iulie 1944.

Pentru a nu incarca prea mult spatiul, voi posta un link catre discutia de pe forumul worldwar2.ro, rugandu-va pe aceasta cale, sa priviti atent fotografiile ale caror linkuri apar in topicul respectiv si sa incercati sa-l ajutati pe autorul sau cu orice informatie credeti ca i-ar putea fi utila.

http://www.worldwar2.ro/forum/index.php?showtopic=6360
 
Am scos 2 imagini de pe google earth pentru primele 2 poze, aratand situatia actuala.


Podul de langa gara nu e cel original. Daca nu ma insel, cel de atunci era metalic.
La ultima poza nu ma prind de nici un fel unde e facuta. In zona orasului, intr-un singur loc linia ajunge asa de aproape de rau, in zona micalaca, dar pe partea cealalta a raului e cetatea, nu sunt terenuri agricole. Tind sa cred ca poza nu e facuta in Arad, mai ales ca raul pare mai mic decat Muresul. Intreaba-l daca mai are poze din setul ultimei imagini.