Vagoane TP CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Probabil ca intre timp a fost "mancat" de cineva.

Pacat, pentru ca era aproape complet si TP-uri acoperite intr-o stare apropiata de cea originala nu se mai gasesc peste tot.
 
Vagonul a fost in Timisoara Est

Avea un fel de numar cu X

DSC02108.jpg



pe railwayfan.ro am pus mai multe vagoane de la Est, acuma nu mai sint acolo.

http://forum.railwayfan.ro/viewtopic.php?f=1&t=2265&start=30
 
@dantm,

Acum 2 ani mai erau garate la Timisoara Est doar 2 vagoane pe cate 2 osii, vagoane vechi tip Breslau, aveau si osiile gaurite anume.
Ambele erau acoperite, unul era inca intact ( usile chiar culisau normal ).
Am mers si am facut poze , inclusiv cu ruleta pe ele, m-am gandit ca va fi un pasionat in viitor ce va dori sa le reproduca.

Numai timp sa am sa scriu articolul.
Mai trebuie sa rog pe cineva disponibil si priceput in desene ca sa faca o schita dupa dimensiunile din foto.

Marius.

PS:

Din 2015, acolo mai era doar 1 vagon pe doua osii, si anume vagonul mai prost "imbracat"...cel bun a disparut...
 
La Brasov :

donatii-pentru-familia-care-traieste-intrun-vagon--2.jpg


vagonul-vechi-de-tren-care-adaposteste-sapte-suflete-5.jpg


vagonul-vechi-de-tren-care-adaposteste-sapte-suflete-2.jpg


Vagonul este (era) folosit de o famile nevoiasa.
 
Aiuritoare poate sa fie uneori istoria asta !

Un vagon construit in Statele Unite in 1918, dus peste Atlantic sa fie folosit de American Expeditionary Forces (AEF), vandut dupa terminarea primului razboi mondial catre Ministère des Travaux Publics (de unde ii vine si numele de "TP") regasit in Romania, un veac mai tarziu pe post de locuinta sociala...
 
Se pare ca vagonul si-a gasit o alta utilitate dupa retragerea lui de pe sine.
Articolul a aparut intr-un ziar local, cu cativa ani in urma.Cine stie ce s-a ales de familia respectiva...

http://www.brasovultau.ro/articol/stiri/vagonul-vechi-de-tren-acasa-pentru-sapte-suflete.html
 
Text si imagini de pe pagina facebook "ROMANIA, arhive istorice"

Paris (anul 1919). Două vagoane mari din partea Crucii Roșii Americane încărcate cu alimente și haine destinate locuitorilor săraci din România care au avut de suferit în urma războiului. Fotografia a fost făcută înaintea plecării ajutoarelor în fața depozitelor organizației din capitala Franței. Pe vagoane scrie în românește: ”DONAȚIE POPORULUI ROMÂN PRIN MAJESTATEA SA REGINA ROMÂNIEI DE LA CRUCEA ROȘIE AMERICANĂ”

19787507_1057486877687673_2739994184566165863_o.jpg


19702621_1057482854354742_1400225584732436532_o.jpg


Desi imaginile prezinta vagoanele inamtriculate U.S.A., putem observa doua variante constructive ale TP-urilor...si speculand putin, au venit la noi, dar s-or fi intors?