Tunelurile de pe Valea Prahovei

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.617
67
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Va salut dragi pasionati.

Am citit mai devreme un articol foarte interesant in care am descoperit ca pana la dublarea liniei pe Valea Prahovei au existat inca trei tuneluri si anume Unul la Posada Mare unul la Posada Mica si unul la Busteni. Se pare ca dupa dublarea liniilor care s-a facut etapizat s-a renuntat la cele trei tuneluri.
Are cineva mai multe informatii, poze sau articole despre existenta acestor trei tuneluri ? Mai exista aceste tuneluri in prezent ?
La Posada din cate stiu se vede o gura de tunel abandonata chiar langa linie, insa pe cea din Busteni nu am vazut-o niciodata. A existat cu adevarat ?

Informatiile le-am gasit aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Calea_ferat%C4%83_Ploie%C8%99ti%E2%80%93Bra%C8%99ov

Dupa ce pe okazii am descoperit http://www.okazii.ro/catalog/37756415/cfl-1902-ilustrata-busteni-tunelul-pt-tren-si-car-cu-boi.html
 
La Busteni, tunelul care este folosit cum pe postde pivnita de catre unii sau altii se gaseste langa DN, cum intri dinspre Azuga. Se vede clar portalul de intrare si acoperit cu tabla verde si alba.

Iar mergand cu ghez㒺ul spre Câmpina, pe partea dreapta se vede vechiul terasament, urme ale podurilor peste Prahova, si cele 2 tuneluri. Unul este chiar langa linia actuala, si e mai greu de zarit, iar al doilea este pe malul celalalt (cum mergi spre Campina pe dreapta). Se vede mai intai de-al doilea tunel baza podului, si pe urma portalul de intrare.

E.
 
Ai de cap, in ilustrata aia apare un deal de vreo 20 de metri in dreapta tunelului. Avand in vedere ca acum fix pe acolo trece soseaua, inseamna ca au cam avut ceva de sapat constructorii drumului (de sapat tunelul nu mai incape vorba, ca asta e constructie serioasa). In prezent acolo e o ciupercarie din cate stiu.
 
S-o mai facut lucrari in 108 ani, de cand e poza, s-a adus multa umplutura in dreapta pozei, pe acolo trece soseaua.
Sunt curios cum o sa arate zona peste inca 108 ani. Mai vorbim atunci ;)