Muzeul Locomotivelor cu Abur din Dej Triaj

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

lapuseanul

Active Member
14 Februarie 2008
108
0
Baia Mare
LOCATION
Baia Mare
Va salut!
Am gasit un film interesant care prezinta muzeul feroviar din Dej si un interviu cu domnul Florin Nan, un pasionat inimos cunoscut multora dintre noi:
http://www.motionbox.com/videos/a499d9be141ae3c22c?utm_campaign=over-playcap&utm_medium=player&utm_source=www.infosomes.ro

Daca topicul nu este la locul potrivit, sau se doreste a avea alt titlu, rog un moderator sa se ocupe. Daca nu se supara Catalin, as sugera contopirea acestui topic cu cel intitulat 150.1123 un nou exponat la Dej, si gasit aici http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6456

Cu stima,
 
Poze de saptamana trecuta facute de fratele meu.

Locomotiva 150.105:



Locomotiva 151.002:



Locomotiva 230.299:



Locomotiva 231.050:



Locomotiva 764.153:



Locomotiva 150.1123:



Plug de zapada WPZ S 2:



Locomotiva 060-DA-001



Automotorul 77-0938-9:

 
@Clouseau cred ca ai lipsit de pe forum cand a fost prezentata (din cate imi amintesc chiar ai lipsit de pe aici o perioada).

Locomotiva a fost restaurata atat la interior cati si la exterior, ei spun ca 90% din componentele folosite sunt originale. De atunci a mai participat si la ceva expozitii.

Deci, da, functioneaza ! :D
 
In 2009 la expozitia Zilele feroviare aducea vagoanele si locomotivele dimineata iar seara le ducea inapoi in Grivita :
http://www.youtube.com/watch?v=wV1mc4ve4k8
 
20 iunie 2010:














Multumim autoritatilor pentru permisiunea de a vizita "muzeul" (e bine sa anuntati vizita din timp, noi am avut noroc ca domnul de la poarta nu s/a lasat pana nu a dat de dl director, chiar daca era duminica, si nu in ultimul rand sa cereti permisiunea sa faceti poze, nu de alta dar stiti cum e cu permisiunile astea... )

De apreciat efortul de a conserva "dinozaurii" cu aburi, in conditiile unei situatii economice deloc roz.
 
Multumim pentru poze si felicitari oamenilor din depoul Dej triaj pentru munca depusa.
Observ ca au revopsit si 151-le.
 
Imi puteti spune va rog cum se numeste, unde s-a construit si cum a ajuns pe la noi locomotiva electrica de la Dej Triaj? Ma refer la:

th_1_1_zps19a1f637.jpg


th_2_1_zps30354ac0.jpg


th_3_1_zps254a9442.jpg


th_4_1_zps87767c08.jpg


th_6_1_zps83d3119f.jpg


th_5_1_zpsdaafbe3e.jpg


Edit: multumesc pentru ajutor, catalin!
 
Locomotiva electrica functionand pe acumulatori, Siemens AEG 1907, importata 1908 alaturi de alte doua surate gemene pentru Portul Constanta, silozurile Anghel Saligny. A fost folosita efectiv la silozuri dupa 1909.
 
Cabina fiind deschisa:





Stie cineva cum se numeste dispozitivul din prima si ultima poza?


Alta intrebare. Cam ce sanse avem sa se deschida locomotivele din dej publicului larg? adica sa li sa permita curiosilor sa urce in locomotive 10-15 minute contracost, poate supravegheat de un angajat al depoului. doar ma intreb si eu daca e posibil sau daca exista un asemenea program cu publicul
 
in gaura aia era un robinet. Este parte din instalatia de alimentare cu pacura a cazanului, injector Friedman LF. Rog mai cere si o a doua opinie, n-am mai urcat in cabuna Pacificului de multa vreme. Multumesc pentru poze, imi era dor de masina asta !
Cu parere de rau constat ca nu mai are placa de producator, cea mare de deasupra blocului cilindrilor....
 
Florin-Dej a spus:
sanse sunt sa poata fi vizitate gratuit numai sa fim acolo eu sau colegul Moisescu Alex.

Cum am putea ajunge sa dam de voi? Voi fi intrecere prin Dej saptamana viitoare si tare as vrea sa vad si eu exponatele.