Noi carti feroviare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Buna seara
Cunoasteti cumva daca in luna august 1962 a avut loc un accident feroviar in jurul orasului Rosiorii de Vede?
Va multumesc
 
de urmarit :

23722359_149231679167810_536418585618436328_n.jpg
 
Și eu o aștept.... O aștept de câțiva ani, de când am aflat de ea direct de la Gruia... Și am avut ocazia de-a vedea și poze ce vor apărea în premieră în lucrare.... Mult nu ai este....
 
Eu cred ca am gasit un trenulet asemnator.
https://www.youtube.com/watch?v=KbDrPWWb-CE&t=1361s
 
DIN 21.12.2018........ A apărut Monografia ”CALEA FERATĂ SUBURBANĂ BRAȘOV - SATULUNG”
Volumul, în format foarte mare, 240 x 340 mm, 275 de pagini, lucioase, cu diagrame, scheme, hărți, poze, tabele de personal, grafice, orare de circulație, tipărită în limba română și maghiară.
Structurată pe capitole: 1. Începuturile Căii Ferate Brașov-Satulung (1889-1897)
2. Perioada de dezvoltare (1897-1919)
3. O modernizare ratată (1919-1046)
4. Naționalizarea și desființarea (1946-1960)
5. Doar amintiri (1960-2017)
6. Anexe
7. rezumat în limba engleză și germană
Preț 270 lei.... Am achiziționat-o deja și merită din plin..... Cu marca ISBN, nu se dezminte !!!Calea Ferată Suburbană Bartolomeu-Satulung.jpg
 
  • Like
Reacții: cosmin78
Pentru a vă ispiti............................ Brașovenii get-beget nici ei nu-și pot aduce aminte din povestirile bunicilor/stăbunicilor, că odată, cândva în timp, Brașovul a avut Poșta la parterul clădirii ”Palatului Institutului de Pensii” (partea de vest, spre Warthe) a actualului ”RECTORAT”.... Între ”Rectorat” și Vila Băiulescu exista capătul unui racord de cale ferată ce se ramifica în triunghiul de la RUDOLFSRING (fosta Poartă a Vămii, intersecție cu Promenada și str. Lungă)..... Acest racord în lungime de cca. 250 m se ramifica printr-un macaz al liniei ce era deja despărțită de linia spre str. Lungă și care cotea spre str. Vămii pentru a urca spre ”Piață” (Piața Orașului)/actuala Piața Sfatului.... Din acest macaz, linia o lua ușor șerpuit spre vest/Warthe, întretăia linia ce venea din Piața Orașului direct spre str. Lungă/ Bartolomeu și din dreptul zonei pietonale din apropierea fântânii arteziene (fântâna de azi de la Casa Armatei) cotea spre sud ( inspre centrul vechiului oraș, asta ca orientare ”grosieră”) intrând între clădiri unde avea capul de linie moartă......
În imaginea următoare, (de mai jos) avem harta acestui racord al Poștei (cu variantele propuse), la care NUMAI VARIANTA GALBENĂ a fost construită și utilizată între 1892-1897, după care a fost desființată... S-a construit apoi actuala clădire a Poștei Brașov, de azi.....P1380129-1.jpg
 
Ca să vă întărât și mai tare........ Racordul Poștei dintre 1892-1897.....
Se vede primul macaz dinspre Promenadă, curba liniei spre str. Vămii și la acea linie dreaptă de zonă verde macazul racordului Poștei, ce prin colțul umbrei din imagine, intră între clădiri......
De priviți atent la ceea ce a mai rămas din fostul corp de clădire al Porții Vămii, unde sunt niște schele, este ceea ce a fost atunci clădirea ”cafenelei” în curs de etajare.....

P1380122-1.jpg
 
Din aceeași lucrare..... Racordul Poștei văzut de pe ”Cetățuie”, parte din triunghiul RUDOLFSRING....................
Din stânga spre mijloc partea de jos a pozei este linia deja ramificată la ”Rudolfsring” ce merge direct către macazul din str. Lungă și aici linia pare că se pierde în partea superioară a cortului din imagine.
La limita din dreapta clădirii ”Institutului de Pensii”/ actualul ”Rectorat” se vede bine un vagon aflat între cele două clădiri
P1380121-1.jpg
 
Până azi nu am intrat de mai mult timp pe forum...... Azi am văzut noua lui formă..... Am pus poze mari fiindcă nu știu cum lucrează forumul pe noua platformă.... Rog să fiu contactat sau să ne auzim cumva dacă trebuie modificat ceva.....
Mulțumesc pentru înțelegere !!!!
 
La Mulți Ani ”Radu 161” și toate cele bune cu sănătate maximă în acest nou 2019......
Am luat cartea, împreună cu ”Drumul Poienii Brașovului”, direct de la unul din autori, Griu Hilohi.... L-am sunat acum, dar văd că nu răspunde momentan; voi reveni cu date de contact, imediat ce primesc un răspuns
Ca idee ți-aș putea-o cumpăra și când trec spre Giurgiu sau chiar pe la M.T în București s-o las la careva din cunoștiințele de la Muzeul CFR.....
 
Daca sunteti interesati de carte, ma puteti contacta in privat. Trimit numai in tara.