Mersuri de tren, linii care au fost

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nu stiu la ce tabela faci referire.
Daca e vorba de tabela 40, exista si in cel din 39 si in cel din 43 si este alocata liniei inguste Cornatel-Vulpar.

Daca te referi la o tabela dedicata liniei Brasov-Satulung, ea nu exista nici in MT din 38 nici in cea din 43 din motivele pe care le-am scris anterior.

Clasa 1 la aceste trenuri inseamna exact ce insemna la vremea respectiva la toate trenurile CFR-ului. In 1955 vorbim despre vagoane care mai pastrau inca ceva din confortul interbelic, canapele (6 locuri in compartiment) acoperite cu plus, perdele din plus, covor pe jos, pereti acoperiti cu lemn si alte dichisuri...
 
Deci probabil trebuie sa apara in MT din 1949 care vad ca e in posesia unui pasionat de aici (pacat ca nu exista si 48!). Are cineva 1960?

In 39 apare la linii particulare.
 
Rogames,

eu in colectie il mai am pe cel valabil din septembrie 1958:



urmatorul MT pe car il am este 1961-1962, dar, din pacate, tabela liniei a disparut definitiv.....
 
Mai vin cu o intrebare: ce semnificatie aveau numerele insiruite dupa unele statii? Am vazut ca in unele MT apar, in altele nu.
 
@ Rogames: Numerele înşiruite dup㒠unele staţii reprezentau reprezentau legă’turile cu alte rute în cazul în care erau.
 
Pana la urma chiar nu are nimeni mersurile din '59? M-ar interesa numai tabela 40 (Strungul-Satulung).
 
Aia stiu, de aceea am vrut sa vad urmatorul mers care ar fi putut sa aiba. Multam pentru interes oricum.
 
Ce semnificatie aveau cifrele de pe livrete? Toate aveau denumirea Mersul Trenurilor de Calatori.
 
1-Magistrala 100,2-magistrala 200 şi liniile aferente,3-300 şi aşa mai departe. Atunci nu exista linia 900 Bucureşti-Ploieşti,şi nici livret nu era.
 
"AlexD" din ce am reţinut, ultimul tren a circulat pe "Strungu-Satulung" în martie 1960......
OF TOP.....Dac㒠ştie cineva, cine a fost proiectantul Podului de La Dârste (Braşov) ridicat în 1960 ?
 
Daca cineva are livrete de marfa din perioada 1960-1985, poate verifica daca existau halte de miscare pe linia Brasov (sau Timis-Triaj)- Steagul Rosu - Temelia?