Poze de la 1900

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Pana se va elucida misterul va prezint o imagine cu gara Harlau la inceputuri, tot din cartea despre Elie Radu:

Fig_18.jpg
 
  • Like
Reacții: cornelTT
Si inca doua gari asemanatoare realizate de aceiasi autori, dar pe linia Pucioasa - Petrosita:

Fig_21.jpg


Fig_20_Gara_Buciumeni_de_pe_linia_Pucioasa_Pietrosita.jpg


Sub aceasta fotografie scrie: Gara Buciumeni de pe linia ferata Pucioasa - Petrosita
 
  • Like
Reacții: cornelTT
Regele Ferdinand si Regina Maria, la ferestrele vagonului regal Nr. 1, in statia Careii Mari, la 24 mai 1919, cu ocazia inspectarii trupelor romane la trecerea Tisei si a vizitei regale in orasele din Transilvania.

51743197_2328908960466826_5915392945644634112_o.jpg

foto facebook - Anticariat Unu
 
Are cineva informatii, in principal locatia si perioada, legate de urmatoarele doua fotografii? In prima fotografie apare locomotiva tip C-n2 nr. 149 "DOFTANA (una din cele sapte locomotive construite de StEG pentru fosta linie Ploiesti - Predeal, Nr. 6 "Doftana") - Nr. constructie 1538/1879.

837
838
 
Ultima editare:
  • Like
Reacții: cornelTT și ICRA
Nu-s de la mine, Vali... eu am doar doua poze cu locomotivele din seria respectiva, una cu CFR 147 Dealu Mare fost Caraimanu la Busteni in functiune, cealalta cu Doftana pusa in "conservare" inainte sa fie dezmembrata. Dar iti aduc aminte ca la astea avem planurile complete! Si apropo, in prima poza cred ca este gara veche din Craiova.
 
Ultima editare:
  • Like
Reacții: ICRA
Craiova , Slatina, Turnu Severin...Ultima poza imi pare a fi de la Pitesti cu o 1B1 Orleans (de la Catalin?)...