Buruienile la CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Gam3

Moderator
Super Moderator
Trenulist
18 Iunie 2016
6.033
2.534
Iași
LOCATION
Iași
Lucrari din 1959 si 1969.

20180413_213359.jpg

20180413_213634.jpg

20180413_213654.jpg

20180413_213721.jpg

20180413_213744.jpg

20180413_213803.jpg


20180413_213453.jpg

20180413_213535.jpg
 
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/deputatii-au-decis-cea-mai-alergena-planta-din-tara-va-fi-distrusa-873420
Conform proiectului, în scopul distrugerii ambroziei şi prevenirii răspândirii acesteia, proprietarii sau deţinătorii de terenuri, administratorii drumurilor publice, căilor ferate, cursurilor de apă, lacurilor, sistemelor de irigaţii şi ai bazinelor piscicole vor desfăşura periodic, în perioada cuprinsa între răsărirea acestei plante şi apariţia primelor inflorescenţe, respectiv cel târziu până la data de 30 iunie a fiecărui an, lucrări de întreţinere a terenurilor prin cosire, smulgere, erbicidare sau ale lucrări şi metode specifice. Aceste măsuri se menţin până la sfârşitul perioadei de vegetaţie a ambroziei.
 
În ziua de azi, văd cu tristețe cum a ajuns CALEA FERATĂ......
Iarba o mai tunde plugul locomotivei.....
Tufișurile și arboretul sunt ținute în cota de gabarit, redusă STRICT la lățimea materialului rulant și la înălțimea acestuia..... de către însăși locomotivele și vagoanele ce trec prin ”junglă”.
Acum vreo două zile am privit în lungul unei linii și am putut vedea numai un ”îngust” coridor între doi pereți verticali de vegetație... Din păcate la trenurile care mai au ferestre mobile, nu le mai poți ține deschise, că riști să iei o creangă-n față sau mai rău în ochi....
Din cauza asta locomotivele și vagoanele au toate ”tatuaje” orizontale provocate de zgârierea de către vegetație.....
CHIAR NU MAI CURĂȚĂ NIMENI TUFELE ȘI ARBORETUL până la limita pietrișului de pe terasament ?????????? Nu mai vorbesc de iarbă....!!!!! :-x :-x :-x
 
  • Like
Reacții: Seba
Lucrez la o firma care are obiect de activitate defrisari si corectii arbori si tuns iarba . Conducerea garii Timisoara Nord mi-a cerut o oferta pentu cosirea buruienilor , ca nu mai era iarba demult , pe langa liniile statiei , dupa scandalul acela cu o persoana muscata de cainii comunitari aciuiati aici acum cativa ani. Cei din Timisoara probabil isi amintesc acel caz. Le-am facut o oferta foarte avantajoasa pentru ei , cu un minim de castig , probabil si pentru ca sunt sentimental legat de calea ferata si tot ce tine de ea . Nu au dat curs acelei oferte, dar nici nu au disparut acele buruieni . Si acum cresc in voie . Probabil , cuiva i s-a parut prea mare .