Istoria unei locomotive, CFR/CFF 7311

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
catalin post_id=165748 time=1522747446 user_id=237 a spus:
Toata admiratia mea celui care va reproduce semnalizarea corecta fara lumini albe, galbene, neon, xenon etc jos...:)
Un autocolant, ceva ...pe sticla felinarului...

...si triunghiul de lumini invers (cu baza in sus) la spate/tender.
 
Pai....astea sunt placile CFR.... Locomotiva 7311 si-a pastrat numerotarea originala si placa de producator adaugandu-se cea cu ïuteala maxima" conform normativ CFR apoi cele cu reviziile si depoul de domiciliu in anii '50...asa cum am scris in prima postare. Sau poate alta era întrebarea si nu am inteles eu...

Cosmin: sunt convins privind evolutia fenomenului ca se va ajunge curând si la adoptarea semnalizarii corecte, asa cum a fost. Alb sus si rosu jos spre directia de mers si triunghiul de lumini inversat "dinapoi"....
 
catalin post_id=165754 time=1522845741 user_id=237 a spus:
Cosmin: sunt convins privind evolutia fenomenului ca se va ajunge curând si la adoptarea semnalizarii corecte, asa cum a fost. Alb sus si rosu jos spre directia de mers si triunghiul de lumini inversat "dinapoi"....

Nu ma indoiesc de lucrul asta, chiar ma mira de ce nu am vazut pana acum o astfel de realizare, ca "mesteri" sunt , putini, dar sunt.
Am un dubiu, triunghiul de lumini din spate era precum in fata, rosu cu alb sau erau 3 lumini albe? Citisem instructia vremii , insa nu o am la indemana acum.
 
catalin post_id=167006 time=1541960643 user_id=237 a spus:
masina a ajuns zilele acestea la Dej. Sper sa primeasca o soarta mai buna.
Cătalin ai mai multe detalii? Bănuiesc că a ajuns la Florin Nan?
 
Da, a ajuns in convoi alaturi de 1493 si 620 locomotive pe care mi le doream de multa vreme stiute la adapost fiind extrem de valoroase. A nu se intelege ca ce mai e pe la Sibiu nu este dar eu, iubitor de epoca 1...
Inteleg dintr-o sumara corespondenta ca 1493 si 7311 au autorizatie de reparatie, 620 probabil o sa urmeze in 2019. Asta inseamna ca o sa le vedem ca si restul exponatelor de la Cluj, vopsite, ingrijite si cam cum trebie sa fie de fapt un exponat de muzeu.... Mai multe detalii momentan nu stiu dar sunt convins ca informatiile o sa apara si aici pe forum. Eu nu pot decat sa ma bucur ca povestea 7311 continua la 100 de ani de la intrarea in parcul CFR si 110 de la constructie.
 
  • Like
Reacții: mrpuf
Știu că o să zic o prostie dar când zici deplasare zici gata să fie expuse sau gata funcționale? :D
 
Din ce stiu eu expuse. Sper sa aflu mai multe si voi reveni cu informatii. Din punctul meu de vedere este deja un mare pas tinand cont de conditiile de pastrare de la Sibiu (cel putin la 7311 depozitata in jungla) si pasul care le asigura cel putin temporar supravietuirea.