90 de ani

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

interesantul

Well-Known Member
Trenulist
24 Ianuarie 2016
1.584
2
53
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Rscolind prin cufă’rul bunicii, am dat de o vedere, care mie mi se pare a fi de un real folos pentru istoria CF din Europa.
O cală’torie a stră’bunicului meu (prin alianţă’) s-a lă’sat cu o vedere cu data poştei 18 iul 1924.
Fotografia este cu ceva timp înainte, dar nu mai mult de un an. Pe acele vremuri se fă’ceau vederi în ediţii mici. Clieşeele nu rezistau mult pă’strate, şi când era cazul se mai fă’că’ea o fotografie.
Ca mai întotdeauana garile reprezentau o atracţie şi un loc de care îşi aduceai aminte, deoarece că’lă’toria cu trenul era înc㒠ceva romantic şi pitoresc.

La cerere o s㒠trimit şi o scanare cu rezoluţie mare, dar din septembrie încolo.

O zi faină’!

 
interesantul a spus:
Fotografia este cu ceva timp înainte, dar nu mai mult de un an. Pe acele vremuri se fă’ceau vederi în ediţii mici. Clieşeele nu rezistau mult pă’strate, şi când era cazul se mai fă’că’ea o fotografie.

In Vechiul Regat cliseele facute de armata germana de ocupatie intre 1916-1918 se foloseau si 10 ani mai tarziu. Ilustrata cu gara Odessa Holovna o am si eu in colectie in varianta colorata manual cu data postei 1910.... :)