gara Focsani (veche)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
A mai aparut una din 1917....

13123100_1352585928090733_965428015302469872_o.jpg
 
Re:

<r><QUOTE author="victorian"><s>
victorian a spus:
</s>Citez: "Dupa 125 de ani de la darea in exploatare, cladirea din Ramnicul Sarat pastreaza inca detalii importante ale celor doua cladiri originale. Cele doua aripi laterale masoara 6.60m, corpul median 12.35m, in vreme ce corpul central 12.20m. Latimea corpului central ( si a celor doua corpuri laterale) este de 12 m. Corpurile mediane au latimea de 11.20m. Fatada aflata spre linii a pastrat inca urmele fremei originale din lemn si o parte din ceea ce a fost candva peronul garii, acum parte a trotuarului de acces in cadire. Acesta nu avea mai mult de 6m latime, distanta intre stalpii de lemn care au sprijinit candva frema, este de 3,55m. Acesti stalpi (bine vizibili in vechile ilustrate ale garii Focsani) eveau 20/20 cm. Inaltimea lor, in lipsa unor planuri originale o putem doar banui. Masuratorile si o serie mult mai mare de fotografii, le-am facut in vara lui 2005, inainte si dupa lucrarile de consolidare, pentru un proiect indraznet: macheta garii Focsani, asa cum a fost ea pana in anii ‘30...proiect inca in lucru"<br/>
<br/>
Ce ma deranjeaza pentru moment este diferenta dintre corpurile laterale / cel central si cele mediane. Conform datelor tale diferenta este 12.00-11.20 =0.80m. Impartita la doi (fata si spate) rezulta ca diferenta dintre corpul iesit si cel intrat este de numai 40cm. Din poze as zice ca este un pic mai mult, cel putin 70cm daca nu chiar 1.20. <br/>
<br/>
Este o dilema din care nu pot iesi fara un pic de ajutor. Ne poate lamuri cineva care e adevarul?<e>
</e></QUOTE>

Buna Dorin, <br/>
<br/>
la 13 ani de la prima sesiune de masuratori azi m-am intors la Ramnic sa masor batrana gara. Cu mai mult timp la dispozitie, mai multa rabdare dar...<br/>
Am reusit sa fac un set de masuratori mult mai complex si sa vizitez interiorul care, la 135 de ani de la deschidere, pastreaza inca multe elemente originale foarte interesante care tradeaza functia originala a cladirii.<br/>
Dimensiunile cladirii sunt : corp central 1220, corpuri laterale etajate 1225, corpuri extreme neetajate (in original) 670. Latime corp neetajat 1193, corpurile etajate se retrag cu 88 cm pe fiecare parte, ceea ce ma face sa aproximez latimea corpului etajat la 1017. Masuratorile sunt realizate pe actuala tencuiala, insa acolo unde ea nu mai exista se vede ca pana la caramida sunt multi cm adaugati.....<br/>
O sa-ti trimit in privat toate cotele dupa ce le "traduc" in ceva ce poate sa fie util (sper). Neavand nicio pregatire de arhitect, doar amintiri cu si despre desen tehnic din scoala generala...nu am curaj sa postez aici ce desene abstracte fac in timp ce masor...</r>
 
Salut Catalin,

De fapt aveam desenele intr-o faza destul de avansata, insa abia acum avand cotele de la Ramnicu Sarat pot avea garantia ca sunt corecte, eu le-am obtinut doar prin restitutie perspectiva dupa poze, rezultand deci cu o marja de eroare acceptabila...

Merci frumos de control, acum pot sa ma asez din nou la computer si sa desenez ceva cat mai apropiat de realitatea.... care a fost.
Desigur, voi desena doar exteriorul, interiorul va ramane doar pe ghicite, avand doar ultima varianta de dupa razboi, cea pe care au cunoscut-o si parintii nostri. Doar sa mai treaca un pic canicula asta...