Regionalele CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

TVlad

Member
26 Octombrie 2009
38
15
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salut

As vrea sa aflu mai multe lucruri despre cum au aparut si evoluat de-a lungul timpului regionalele CFR. Am inteles ca prima regionala desprinsa a fost Iasi in perioada primului razboi mondial. Pt. Transilvania initial a fost regionala CFR din Sibiu pana prin 1921. In zona de vest a fost regionala CFR la Arad, apoi un timp a fost impartita intre Arad si Timisoara pentru ca in final sa fie stabilita in Timisoara. In monitorul oficial din 1945 am gasit o lista a regionalelor CFR si in ea, pe langa regionalele existente si azi, aparea inca una la Oradea. Sunt curios ce era cu ea, ce cai ferate administra si cand a fost desfiintata. Stiti mai multe amanunte?

Merci
 
In Monografia judetului si orasului Brasov scrisa de Alexandru Petit in 1922 stiu ca apar date despre infiintarea regionalei Brasov in 1921, iar inainte de aceasta existau in Ardeal, Crisana si Banat- sper sa nu ma insel - Regionalele Cluj, Arad si Timisoara.
 
Din lucrarea Tractiunea feroviara pe Regioanla Cai ferate Iasi:
La 17 ianuarie 1919 apare Decretul 41 semnat de Anghel Saligny - ministrul lucrarilor publice prin care se infiintau 4 directii regionale: la Bucuresti, Iasi, Cluj si Arad. Acest decret - un veritabil act de nastere al directiilor regionale, a fost urmat la scurta vreme de Decretul 1589 din 20 februarie 1919 prin care se modifica ""Regulamentul privitor la personalul si organizarea Cailor Ferate Romane".