Ceas CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

interesantul

Well-Known Member
Trenulist
24 Ianuarie 2016
1.584
2
53
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Printre altele, în lada mea de hobby, ră’scolind am gă’sit un ceas, vechii, funcţional.
Astă’zi am aflat mai multe date despre producă’tor, mai corect cam câns a fost fabricat ceasul. E vechi ră’u de tot:

http://www.uhrmacherwerkstatt.com/Bildmarken/Marken_H/bildmarken_H.html

Sigla de sus se regă’seşte pe cadranul ceasului.





Producă’torul este: Hamburg-Amerikanische Uhrenfabrik Schramberg

Nu ştiu că’rui birou de la CFR era specific acest ceas.
 
Niciunuia.

Sper sa ma insel insa ce ai tu este un ceas obisnuit in epoca.
Sa ma explic: In anii '20 CFR a achizitionat ceasuri pentru functionarii sai si pentru cateva posturi din sistem. De la ministru la sef de gara clasa a 3-a, au primit un ceas de serviciu, asa cum astazi multi primesc un telefon de serviciu. Acestea au fost comandate unor firme celebre precum: Longines (pentru functionarii inalti din minister) Omega, Tellus, etc...
Erau atat ceasuri de mana (cele cu doua capace si lant - se gasesc de vanzare inca prin anticariate) cat si ceasuri de masa pentru gari.

Acestea au fost atat de bune si de cunoscute incat multi comercianti au comandat si vandul la randul lor (vorbim de anii '20-'30, de o Romania normala captalista, orientata spre profit) asa numitele in epoca "ceasuri CFR". Erau ceasuri absolut normale, firme obisnuite de ceasornicarie carora li se aplica acel cadran care de multe ori era din carton lipit peste cel original de tabla si care trebuia sa contina musai "brandul" CFR ca un fel de marca si garantie a calitatii. Cam ca si celebra virgula de la Nike, aplicata pe marfa de diverse proveniente care te face sa te gandesti imediat la cunoscuta firma de articole sportive.
Piata romaneasca a fost plina de astfel de "ceasuri CFR" pana la nationalizare.
Cam asta e ceea ce ai tu si apare in pozele de mai sus.
 
Da!

Acesta este un ceas mai ieftin, deoarece am unul pentru comparaţie, despre care am povestit aici:

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=130609130609

La acest ceas s-a pă’strat inscripţionarea din fabrică’, peste care, sau care a venit din fabrica cu inscriptia ”CĂILE FERATE ROMÂNE - Garantat Ia” - sper s㒠postez mâine ceva poze cu acel ceas.
Inscripţiile cifrelor fiind identice cu cele de pe cealul lituanian prezentat, diferind doar firma, înclin s㒠cred c㒠este comandat din fabric㒠gata inscripţionat.
 
-N-am avut inspiratia de a pastra cateva de la noi cand s-au casat prin 94-95 inclusiv de buzunar cu lantisor.
 
Am gasit un link de pe alt forum de pasionati dar nu de trenuri ci de ceasuri :D :

http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtopic.php?f=12&t=20809
 
Buna tuturor,

As vrea sa achizitionez un ceas de buzunar Longines CFR. Stiti pe cineva care ate asa ceva de vanzare?

Multumesc.