Carti vechi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

AlexD

Well-Known Member
Trenulist
3 Martie 2012
259
97
Brasov
LOCATION
Brasov
Salut tuturor, pentru un prim post m-am gandit sa va aduc in atentie niste carti mai vechi, anume:

1) Istoria cailor ferate austro-ungare (1898) in 4(5) volume:
2) Enciclopedia feroviara (1912) in 10 volume:
Daca mai gasiti si altele vechi de interes pe acolo, puneti-le in continuare.

Iar pe Dacoromanica.ro, daca veti cauta in domeniul Tehnic㒠& Medicin㒠> Transporturi o sa gasiti si ceva carti in limba romana.
 
Dintr-o carte veche salvata din intimplare de la foc sau de la buda cine stie unde ajungea, am scanat citeva poezii in grai banatean.
Probabil ca sint mai greu de inteles daca nu nimeresti pronuntia si daca nu intelegi cuvintele.O sa ma straduiesc sa le explic intr-o alta postare.
poeziile sint scrise de Petru Gîrda.Stiu pentru ca alta data cu un noroc chior mi-a picat in mina editia a II-a. Nici ea nu e prea stralucita ca aspect.
Unele poezii sint si intr-o culegere editata de Consiliul Judetean Timis dar nu mai pastreaza deloc grafia primei editiuni.

Daca nu este permisa postarea lor adminii le pot sterge.


Asadar fiind un forum de transport sa citim despre traivan(tramvaiul vazut in Budapesta) care este o inventie ...soada.



comparativ cu izambanu (trenul)



iar in izamban, se compara Ardealul cu Banatul



sigur ca mai sint si altele dedicate teatrului, scolii, primarului, medicului, pompierilor etc.
 
Pe dacoromanica.ro se gasesc:

Cincinat I. Sfinţescu, Asupra liniei ferate traversând Capitala dealungul Dâmboviţei, Bucuresti, 1925.

Constantin C. Mă’nescu, Istoricul Că’ilor Fierate din România. Volumul 1, Bucuresti, 1906.
 
Aha, scuze, credeam ca i-am dat de cap. Din pacate pe dacoromanica folosesc linkuri temporare. Deocamdata dezactivez linkurile, dar pentru cei care vor sa le citeasca se pot gasi usor pe site.
 
Foarte interesant㒠Cincinat I. Sfinţescu, Asupra liniei ferate traversând Capitala dealungul Dâmboviţei, Bucuresti, 1925.
Sunt uşor de gă’sit : Colecţii > DOMENII > Tehnic㒠& Medicin㒠> Transporturi
 
Pentru ca a existat un precedent, pun aici urmatoarea poezie, gasita in Moftul Roman din 12 mai 1902: