Istoria feroviara a Constantei

Istorie, documentatii, literatura, date despre trenuri din epocile trecute
Scrie răspuns
catalin

Re: Istoria feroviara a Constantei

Mesaj de catalin » Mar Aug 08, 2017 4:26 pm

Aferim !

mi-ar placea candva....stiu, e un vis cu aroma de sare, sa bem un cafe turceasc langa Muzeul Marinei, sa mergem la trap pe faleza si sa punem cap-la-cap tot ce am adunat in neuroni despre acest minunat colt de lume feroviara...Constanta. Cafe turcesc eu stiu sa fac. Nu stiu daca e buna, ca cea a lui Cadir, sigur nu... Dar imi incep fiecare dimineata, de un deceniu sau mai bine, cu o cafea fiarta dupa reteta nu mai stiu carui sultan...Suleyman parca ii zice Carabelaian... cel zis Magnificul. Auzi, Magnific, ha... ha... dar cum magnific daca nu a baut niciodata o cafea in Constanta ?
All aboard !
lucian29

Mesaj de lucian29 » Mar Aug 08, 2017 7:07 pm

Zicea bine cine zicea ca esti o poezie, Cataline :aplauze:
Amator/ entuziast
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Vin Aug 11, 2017 1:32 pm

Catalin,

Cand mai treci prin Constanta, in limita timpului pe care ti-l lasa la dispozitie prichindeii si fara promisiunea unei cafele turcesti, avand in vedere ca subsemnatul nu sunt cafegiu, te astept la un pahar de vorba. In locul cafelei turcesti iti pot oferi spre vizionare o colectie de bavareze scara N inclusiv ceva vechituri de genul Adler-ului si Saxoniei, ambele de la Minitrix :)
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
ICRA

Mesaj de ICRA » Mar Aug 15, 2017 11:50 pm

Eu sper, mai întâi, Cătălin să facă turul Gării de Nord :grin: .

Dorin știi cine este arhitectul gării maritime? Stilul este clar modernist. Este de inspirație fascistă?
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mie Aug 16, 2017 11:15 pm

Nici o legatura, decat arhitectura epocii! Gara maritima a fost construita intre 1931-1934 dupa planurile arhitectului Gheorghe Bratescu, fratele geografului si etnografului Constantin Bratescu. Gheorghe Bratescu a fost cunoscut si pentru faptul ca a fost multa vreme arhitect sef al orasului Tulcea
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Istorie si literatura feroviara”