Macaz drept (stÎnga, dreapta) TRIX T62611

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

marcelbanu

Active Member
9 Decembrie 2010
66
0
61
Deva
marcelbanu.blogspot.com
WEBSITE
http://marcelbanu.blogspot.com
YAHOO
marcelbanu
LOCATION
Deva
YOUTUBE
marcelbanu
Am achiziţionat dou㒠macaze drepte (stînga, dreapta) TRIX model T62611.
Pe „verso” exist㒠un cablaj imprimat pe care se afl㒠dou㒠mufe,
una albă’, alta neagră’.

Vreau s㒠utilizez macazele într-o schem㒠anologică’
şi m㒠intereseaz㒠la ce sînt folosite cele dou㒠mufe.

La o mă’sură’toare cu aparat de mă’sură’, pe rezistenţă’,
pe mufa cea alb㒠se inverseaz㒠polarită’ţile (plus, minus),
iar pe cea neagră’, doar pe un pin se „culege”, prin alternanţă’,
plus sau minus funcţie de poziţia macazului (abatere, directă’).

Mulţumesc.
 
@tyco
Nu am precizat...
Dac㒠pe o şin㒠pun o born㒠de la aparatul de mă’sură’, pe aceiaşi şină’, la celă’lalt capă’t am conducţie, macazul fiind pe „directă’”, am conducţie şi pe pinul de pe mufa neagră’.

Schimb macazul pe „abă’tută’”, conducţia dispare de pe pinul de pe mufa neagră’.
Schimb borna la aparatul de mă’sur㒠pe cealalt㒠şină’, la fel, capă’tul corespunză’tor are conducţie, dar am conducţie pe acelaşi pin din mufa neagră’.
Deci, la pinul din mufa neagră’, am odat㒠plus, apoi minus, funcţie de „directă’” sau „abă’tută’”.

Mufa albă’, în schimb, tot aşa, funcţie de sensul macazului, „abă’tută’” sau „directă’” pe pini se poate observa schimbarea polarită’ţii, adică’, odat㒠„plus-minus” apoi „minus-plus”.

Dac㒠„inima” macazului este acea intersecţie de şine în form㒠de X, atunci pot spune c㒠acel X este izolat faţ㒠restul macazului, adică’, nu este tensiune în acel loc.