Sine si macaaze JOUEF!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ICRA

Well-Known Member
Trenulist
24 August 2011
811
119
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Cum sunt calitativ sinele si macazele JOUEF? Cum se comporta inpreuna cu ale sine gen piko, roco?

Multumesc!
 
spune-mi si mie ce intelegi din ceea ce am citat eu (adica ce ai scris tu)...sau daca cineva intelege ceva...
 
sine jouef sunt compatibile perfect cu sinele mehano
pentru sine piko exista clipsuri de trecere piko-mehano care daca merg la mehano ar trebui sa mearga fara probleme si la jouef
parca cu roco profilele sunt foarte asemanatoare (parca tot 2.1 mm), dar cum nu am incercat mehano-roco mai bine ma abtin aici
legat de calitatea lor, sunt ceva mai bune decat mehano, asta e clar
cei de la jouef (mai nou hornby) parca zic ca sunt din nichel-argint(?), deci macar teoretic ar trebui sa fie de calitate; pe mine personal m-au enervat macazele: pe langa faptul ca se creau insule neelectrificate (aici poa sa fie bug, sau feature, dupa gusturi) imi mai si sareau niste trocareli de pe sine
ca o concluzie, pentru inceput si mediu, iti recomand 2 produse cu raport bun pret/calitate:
- diorama style: piko
- moket/parket style: roco geoline
 
daca sunt din otel galvanizat (precum cele Lima sau Mehano din start-set),atunci ar fi bine sa fugi de ele...sau sa nu le cureti cu nimic abraziv,insa cu timpul tot iti vor cauza probleme.
impreuna cu alte sine...atata timp cat le cuplezi cum trebuie (adica sa folosesti linii de acelasi cod-inaltime,sau papuci care sa adapteze liniile mai joase la cele mai inalte) functioneaza bine.

eu recomand linii din nichel-silver precum cele de la piko,roco,flm,tillig,peco...
 
Cosmin are dreptate. DAR...daca esti mai mult "amator" decat "profesionist" Jouef sunt compatibile cu majoritatea sinelor cod 100. Eu le utilizez cu Atlas si cu Lima, (stiu sigur ca nu sunt perfect compatibile ca inaltime cu Hornby Dublo) se oxideaza repede motiv pentru care o solutie acceptabila este curatirea cu hartie abraziva duritate 600-1000 si apoi o ungere foarte fina cu ulei de mecanisme fine in cantitate foarte mica. Nu se conecteaza mecanic cu papuci ci doar prin cositorire sau papuci cositoriti.
Nu se amesteca cu linii de alama sau nichelate, e bine sa fie pastrate tronsoane de acelasi fel.
Linii Jouef poti cumpara cu 10 euro pe Ebay la nivel de 10-20ml, trebuie doar sa urmaresti subiectul.
 
daca ai dat cu ceva abraziv peste linii...atunci sunt numa bune de aruncat :(
iar uleiul ala o sa atraga toata mizeria pe sine.
 
Pai nu mai aveau de mult stratul acoperitor oricum. O sa refac galvanizarea de curiozitate pe cateva sa vad daca chiar merg mai bine. Galvanizarea (ca asta pare a fi), nu are nici un efect "electric", stratul de zinc este prost conductor oricum, ci doar acela de pasivare, ca sa nu rugineasca. Pana acum (ca merg de vre-o cateva luni) n-am avut probleme foarte mari, dar nici nu-s montate pe jos.
Macazele Jouef sunt intr-adevar proaste. Cele mai bune macaze la pret acceptabil pe care le-am avut in mana pana acum (fara insule electrice si cu actionare electrica) sunt Piko antice:
http://global.ebay.com/Piko-H0-Weiche-rechts-elektrisch1/110727331549/item