CF Teo&Comp. Infra

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

teo_magdici

Active Member
Trenulist
24 Septembrie 2009
228
7
Bucuresti
In aceasta sectiune voi prezenta evolutia Infrastructurii Cailor Ferate Teo&Comp.

Cap. I

Bahnhof Briescht
Corpul I

Macheta reprezinta o gara din Germania construita integral din caramida.
Unii poate cunosc aceasta gara, a mai fost prezentata si de Prognosis.

Macheta vine tiparita pe 5 coli A4, acestea trebuind lipite pe un carton de 1mm grosime, de o calitate cat mai buna; cartonul folosit de mine este de la copertile blocurilor de desen Koh-I-Noor (poza); ca adeziv am folosit batranul prenadez, cunoscut acum sub numele de "Poliadez". Am hotarat sa fac ferestrele transparente, intentionand sa iluminez cladirea. Usile au toc, format din 2 bucati de carton suprapuse, decupate in interior. Interiorul este tencuit cu tempera alb.

Poze:













Corpul I asamblat


Detaliu:


Astazi urmeaza sa fac corpurile II si III.
 
Scz pentru întârziere, nu a mers foto-gă’leata.
Joi am continuat lucrul la macheta cu corpurile II şi III.

Am procedat in acelasi fel la toate corpurile, facand geamurile cu "ramele" din hartie, lipite pe folie de acetofan.

Corpul II in lucru:




Asamblat si alipit de corpul I:




Din elicopter:


Varianta cu extraoptiune :lol: , acoperisul:


Si cu gainat nuclear :oops:


Corpul III in lucru; are usile deschise pe jumatate:





Dintr-o parte intr-alta:


Si poze de ansamblu:




Si cu rampa montata:


Si albumul: album - Bahnhof Briescht

A mai ramas de facut copertina de deasupra rampei si iluminatul interior; pentru acesta ma gandesc la o solutie cu rigleta. Astept pietre, sfaturi, critici sau felicitari. :roll:
 
A ieşit frumos. Felicită’ri. Am fă’cut şi eu la imprimant㒠o casă’, dar mie nu-mi plac tipul ă’sta de construcţii deoarece îţi d㒠senzaţia de poză’. Mai bine o faci din carton, balsa etc, dup㒠care o colorezi manual, parc㒠arat㒠altfel decă’t la imprimantă’.
Oricum felicită’ri pentru lucrare.