Viaductul Bietschtal - Faller 120535

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Gam3

Moderator
Super Moderator
Trenulist
18 Iunie 2016
6.033
2.534
Iași
LOCATION
Iași
Viaductul de la Faller este facut dupa cel real, situat in Elvetia pe ruta Kandersteg-Zermatt.

Kit-ul contine 126 piese. Ca lipici folosesc extra thin cement de la Tamiya. Personal sunt multumit de cum lipeste.







Astazi am facut ce se vede in poze, structura de sustinere a podului. Am inceput sa fac si acele platforme pentru acces pietonal din interiorul structurii de sustinere si sunt puse dar nu am poze.

Atat pe astazi.


La final cateva fotografii cu viaductul real:

BietschtalBridge.jpg


bietschtal1.jpg


bietschtal.jpg


img2223nb.jpg


img2167cx.jpg
 
Translation of ingredients (from TAMIYA CEMENT):

Synthetic Resin (11%)
Styrene Resin Organic Solvent (89%)
Cyclohexene
Butyl Acetate
Acetone

Here's the translation from the bottle of Extra Thin:

Organic Solvent 100%
Butyl Acetate
Acetone
 
merge foarte bine si acetona,insa,neavand in componenta rasina aceea sintetica,timpul de uscare este un pic mai mare.
eu folosesc revell contacta,am un flacon de vreo 7-8 ani :confused: care ma mai tine vreo inca 3-4.dizolva abs-ul,deci lipitura iese trainica,practic este o sudura la rece,iar timpul intre aplicarea adezivului si suprapunerea pieselor nu trebuie sa fie prea mare,altfel trecera din stadiu lichido-vascos catre supervascos este destul de rapida.
cred ca acelasi comportament are si tamya,avand in vedere ca are aceeasi compozitie.
un mic truc pentru incepatori...dupa uscarea adezivului,surplusul ramas devine lucios,deci risca sa strice aspectul modelului...eu folosesc doua metode pentru a preveni acest lucru.ca sa aplic adezivul,o pensula subtire face minuni,adica se aplica exact cat trebuie.iar daca totusi se vede ceva adezic uscat si lucios,o mana de lac mat (folosesc lac mat de la Revell) e de ajuns.
insa in cazul de fata,podul cred ca va suferi ceva imbatranire/vopsire,deci totul va fi mascat.

spor la treburi!
 
Daca ieri a plouat am avut un motiv in plus sa mai lipesc cate ceva.

Am facut structurile de mai jos:





Picioarele:


Plasticul cam dur, greu am lucrat cu el.

Proba sa vad cum se potrivesc:


Urmeaza platformele de acces care sunt puse in exterior si gata cu viaductul. De fapt ceva prafuri aruncate pe el mai trebuie.