Poduri si alte lucrari de arta

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
leon....spor la treaba!

LDH

nu am eliminat legatura intre traverse din neglijenta,insa cum podul este asezat in planul indepartat,nu cred ca este nevoie...promit ca nu bag teleobiectivul in el :p
 
@cosmin!!!
am pus o contrasina la modelul de pod si a iesit linia ca un sarpe la sarbatoare...imi fugeau traversele si eram mai de tot risul...pina la urma am mai facut cite ceva...poze in curind!!!
o intrebare!!!am facut rost de niste bucati de placi polistiren albastre , "DOW" se numesc pe aici si se folosesc la izolatii...deci...
imi poti spune aproximativ cam ce dimensiuni au picioarele podului tau?...al meu cel putin este doar cu un singur sens!!!
 
linia pe care ai pus contrasina este linie rigida sau flexibila?daca e flexibila trebuie imobilizata cel putin pe perioada lucrului.

pilele sunt de 40 mm latime(obtinute prin lipirea a doua bucati de 20 mm),120 mm lungime,ca pentru pod dublu,insa le poti face de 60-70 mm pentru pod simplu..si 90 mm inaltime,insa asta depinde de relieful une aplici podul.
 
latimea trebuie sa fie cat a podului.linia flexibila se poate mentine dreapta de-a lungul unei rigle lungi sau ceva asemanator.cauta sa aplici contrasina cat mai dreapta posibil,altfel cand vei avea sina fixata pe pod sa nu te apuce regretele ca nu ti-a iesit asa cum voiai. :p

chir daca ai doua module,poti folosi liniile rigide in voie,in cazul asta cred ca ai nevoie de 3,peste care aplici contrasinele facute din flexibila,taiate la cota necesara.
 
daca te uiti la poza pusa de LDH cu podul de la Jiblea, ai sa vezi ca nici acolo nu sunt perfect drepte contrasinele :wink:

contrasinele arata bine...mai raman de facut pilele,refugiile,daca ai chef :p
 
de aceea te-am intrebat de pile...nu stiam ce dimensiuni se folosesc in general.mai pe seara sper sa fie terminate si acestea...cit despre refugii...fiindca acestea vor fi cam la mijloc si deocamdata podul meu este ceva...care se tine in mina (nu te gindi la prostii,e! :D :D ) si va ramine apt de transport pe bucati,cred ca am sa amin lucrarea la refugii...voi avea lucratori tari de picioare,buni la alergat cind vine trenul!!! :D :D :D
 
pe raza regionalei se lucreaza...chiar si in tacere!!!
podul a capatat niste .... poate ma ajutati ca nu stiu cum se numesc astea, role intr-un capat si puncte de ghidaj in alta parte...am nimerit-o?
ia sa vedem ce a iesit...



 
Rolele si ghidajele folosesc pentru dilatatia/contractia podului, ca sa nu distruga stalpii.
Si sinele au rosturi de dilatatie.
 
@eporteka merci mult!!!eu mi-am facut singur niste role din plasticul pe care sint prinse bucatile de modele puse intr-o cutie facuta din polystirol de 1 mm.in partea cealalta am taiat triunghiuri tot din polystirol pe care le-am lipit de baza podului...fiindca m-am grabit si nu am lasat sa se usuce lipiciul ghidajele au cedat...asa ca le refac din nou!