Realizare Trasee. Help Va rog!!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Sprinterv6

Member
3 Aprilie 2011
44
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Buna seara , doresc sa ma apuc de o diorama. Am achizitionat placa cu dimensiunile 180x100cm. Problema grava este ca nu stiu cum sa fac proiectul sinelor , mentionez ca vreau 3 sine , una separata , si 2 cu un macaz ( sa se treaca unua pe cealalta). Va rog ajutati-ma! Va multumesc , daca este vre un om cu imina mare , ma poate contacta aici: [email protected]
 
Nu prea inteleg clar ce vrei tu acolo, dar imi miroase a imposibilitate.
Pe spatiul pe care il ai tu iti incape un oval simplu cu o gara mica cu vreo 3 linii. Din pacate, mare lucru nu se poate face la H0...

Later edit:
De fapt, ar mai fi o varianta, un traseu in forma de 8, unde la mijloc, liniile trec una peste alta, si acolo, pe partea superioara, sa faci o gara. Dar tot ramai cu linie simpla (de preferat).
 
Suprafata este prea mica, chiar si pentru un traseu in 8.
Nu ai posibilitatea sa cobori sub liniile statiei chiar cu panta de 5% deoarece, pentru a avea ceva lungime a liniilor garii trebuie sa folosesti macaze curbe.

Pe suprafata de 1,80 m x 0,90 m abia a incaput o macheta la 1:120 (TT), cu linie simpla, o statie cu doua linii si macaze in curba

Schita%2BTT.jpg
 
Salut Radu,

Evident ca nu de modelul TT era vorba.
A fost un exemplu din care se scoate traseul suplimentar - ovalul, daca-l pot numi asa, de pe exterior.
Este vorba de linie simpla, asa cum ai spus tu, un simplu opt, dar tot nu ai lungime suficienta sa cobori.
Ar insemna sa cobori in 1,5 m aproape 10 cm.
Din pacate nu se poate aplica "formula" de la preformate: o linie coboara, o linie urca, fiecare cu 5 cm si se realizeaza inaltimea necesara.
Am calculat, nu la virgula, luand ca baza R1 PIKO und r=422 mm daca nu ma insel.
 
La piko, R2ul are 422mm, raza. Dar de ce nu R3, daca e linie simpla si are 1m latime la dispozitie? (483mm) Si atunci din start are 1,5 m numai din curba + ce mai urca/coboara se fac in jur de 2m si scoate lejer 10 cm diferenta.
Si nici nu stiu daca e nevoie neaparat de 10cm, din moment ce linia de jos ar fi acoperita de gara (adica trebuie sa intre intr-un tunel situat la o cota x), iar planseul de peste linie poate fi subtire (un placaj de 5mm) + diferenta pana la ciuperca se fac cam 1 cm + max 7 de la tren = 8cm
Cred ca se poate gasi o solutie foarte eleganta pentru un astfel de spatiu, evitand sa se faca un "colac" de linii.

Si o poza cu un astfel de circuit incercat de mine acum vreo 3 ani.

Asta e cu R2.