Imbunatatiri si instalare placa turnanta Fleischmann HO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Aprilie 2007
6.293
988
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
LOCATION
Porto/Craiova
Dupa ce am asteptat pana mi s-au lungit urechile,iata ca am intrat in posesia unei placi turnante cumparate de pe e-bay,la un pret echivalent cu cel de o noapte in bar cu multa bautura :| :p



functioneaza bine,la prima verificare,insa ceva nu imi place...sinele intrarilor care sunt de 2,7 mm,iar eu folosesc Roco Line de 2,1...



asa ca am trecut la treaba :D

 
sinele le-am lipit cu cianoacrilat,fara sa ma preocup cu vaporii ce vor lasa urme albe,sinele vor vopsite ulterior



o comparatie intre intrarea originala si cea modificata



intrarile cu sina de 2,1 mm acum...

 
si uite asa am luctrat o zi intreaga la vreo 9 intrari,eliminand si diferenta de nivel intre podul rotitor si intrari,diferenta destul de suparatoare aparuta in timp,probabil.
alta solutie ar fi fost sa pun cleme de prindere ce compenseza diferenta intre sine de diferite inaltimi,insa efectul vizual al sinelor de 2,7 mm nu este prea placut.

sau cu alte cuvinte...cand nu ai de lucru,iti faci :)

 
ca orice placa rotitoare,trebuie instalata la locul ei.am ales sa decupez placajul de 8 mm nu cu pendularul,ci cu minifreza,aceasta avand in dotare un kit pentru astfel de decupari cu frezele aferente

 
am practicat 2 gauri,una pentru centrul decupajului si una pentru freza



se scoate mansonul de protectie al filetului ce se afla in capatul minifrezei si se infileteaza minifreza in piesa de plastic de la capatul bratului gradat

 
la taiere am avut grija sa nu imping excesiv aparatul,decupajul rezultat fiind curat,iar placa rotitoare inacapand exact,fara nici un fel de joc

 
se poate realiza din niscaiva sipci si suruburi pentru minifreza,pendular...zic eu...

grisinele au facut parte din...meniu,deh,trebuia ceva de rontait si udat in timpul lucrului :p

ce dezordine organizata in ultima poza :oops:
 
Am urmatoarea nelamurire:

producatorul da dispozitivul ca permitand gauri cu diametrul maxim de 30 cm
http://www.dremeleurope.com/dremelo...EC67D.s043-dremelocs?&ccat_id=526&prod_id=392

In manualul turnantei mele (Fleischmann 6651C) imi zice ca imi trebuie o gaura de 340mm diametru :( . Din cate stiu eu toate turnantele mari de la Fleischmann sunt la fel :?:

Te intreb pentru ca am si eu un Dremel 395 si vanez un astfel de dispozitiv exact pentru aceeasi operatiune 8)

Multumesc,
Cristian
 
Totusi tija aparatului respectiv are 22 cm daca te uiti in manual, ar trebui sa permita gauri cu diametru sensibil mai mare de 30 cm :?: :?: :confused:
 
piesa cu acul se scoate si intoarce invers,in plan orizontal,astfel acul este mai in exterior si raza cerculuil creste.
 
Da, asta observasem dar acum imi dau seama ca producatorul, din diverse motive doar de el stiute, considera ca punctul de sprijin tb sa fie prin mijlocul tijei, pe cand daca-l tragi intr-o parte poti sa dai gauri si de 50cm diametru

Din pacate dispozitivul nu apare in catalogul pt Romania ca produs separat, se vinde doar in kit cu un dremel :(
 
uite separat

http://www.dremeleurope.com/dremelocs-ro/Product.jsp;jsessionid=4CE08EB6461DFC8025920B7D07C6C34D?&ccat_id=526&prod_id=392