Macaz On30

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

SantaFeFan

Well-Known Member
Trenulist
27 Februarie 2008
1.418
5
Germania
LOCATION
Germania
Salut,
Deoarece am o locomotiva On30 si un vagon de persoane (alte vagoane vor mai urma.....) m-am gandit sa construiesc odata (cand este timp ) o fotodiorama la scara On30 .Pana atunci am sa pregatesc ceva material .Am ceva macaze Atlas la care nu-mi place unghiul ,m-am gandit sa le transform de la HO la On30 (On30 are tot 16,5mm intre sine .....) .Iata asa arata deocamdata :

Traversele sunt din lemn ,iar mai urmeaza sa fixez sinele si cu niste cuie la scara O .....deocamdata sunt lipite cu CA .Am sa revin cu alte poze cand lucrarea mai avanseaza.... :D
 
SantaFeFan nu inteleg ceva ai modificat unghiul unui macaz cumaprat de tine , in poza vad ca nu ai modificat nimic legat de unghi doar traversele , poate nu am inteles io bine ce vrei sa faci
 
Stefan,

Rudi nu a modificat nimic la macaz, doar ii schimba traversele. A spus ca unghiul macazului la scara H0 arata nerealist, asa ca foloseste mecanica acestuia pentru a-l transforma in macaz la On30. Un asemenea unghi este nerealist pentru o linie normala dar devine realist pentru o linie ingusta. Este de altfel exact motivul pentru care uneori se prefera realizarea unei linii inguste pentru unele trasee, atat in realitate, cat si de catre modelistii care au o problema de spatiu. Dincolo de pitorescul materialului rulant de cale ingusta, daca te orientezi spre On30 poti imbratisa totusi spre exemplu scara O, avand totusi un traseu de 16.5mm ;-)

Rudi, ideea este excelenta, insa va trebui sa finisezi "opac" traversele alea, fiindca altfel se vede fladerul lemnului si este prea mare pentru scara respectiva. Un lac transparent sau un bait nu ti-ar folosi, fiindca se vede prin el si nu da bine.

Probabil cel mai simplu ti-ar fi sa dai o vopsea mata (tempera?) in culoarea negru-brun a traverselor impregnate in creolina...
 
Rudi, incearca cu lemn de prun. Densitatea mare a fibrelor reproduce al dracului de bine lemnul de stejar la scara.
Spor!
 
Salut ,
Exact asa este baieti ....cu aceste macaze am sa fac ceva recycling :D .Deoarece un BigBoy sau un Northern arata cam caraghios pe aceste macaze ,m-am hotarat sa nu le folosesc la HO ,si sa le schimb traversele .Traversele vor fi montate la distanta mai mare intre ele (asa cum este la o cale ferata ingusta.....) .Acum este doar o incercare ,am avut doar lemn de brad acasa .Am sa fac rost de alt lemn ,si sa vad cum merge .
 
SantaFeFan a spus:
Salut,
Deoarece am o locomotiva On30 si un vagon de persoane (alte vagoane vor mai urma.....) m-am gandit sa construiesc odata (cand este timp ) o fotodiorama la scara On30 .Pana atunci am sa pregatesc ceva material .Am ceva macaze Atlas la care nu-mi place unghiul ,m-am gandit sa le transform de la HO la On30 (On30 are tot 16,5mm intre sine .....) .Iata asa arata deocamdata :

Traversele sunt din lemn ,iar mai urmeaza sa fixez sinele si cu niste cuie la scara O .....deocamdata sunt lipite cu CA .Am sa revin cu alte poze cand lucrarea mai avanseaza.... :D

Apropo de On30, am cumparat si eu o locomotiva Bachman Spectrum (super tari detaliile) si-am primit cadou de ziua mea un vagon, modificat din HO in On30, arata super. In Europa e cam greu de gasit On30 sau ma insel eu? In Romania este careva care se joaca la scara asta?
multzumesc,