un alt pod

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
pentru ca nu imi ajunge podul de sus ca sa trec in partea cealalta am mai costruit un pod,de data asta unul curb,
am inceput cu placaj din carton presat gasit la un ambalaj de ceva si am trasat forma podului,dupa care pe margini am lipit bete unul langa altul ca sa fac trecerea pentru CFR-isti :D


balustradele le-am facut din cuie subtiri taiate cu patentul la dimensiune

pe cuie am lipit cablu electric

dupa care am vopsit tot si asta a iesit
 
Arata prea bine :) Mai ales cel zabrelit - zici ca e turnat! Spor in continuare! Si mie imi trebuie vreo 4 portiuni scurte semi-curbe si nu stiam cum sa le fac. M-am uitat si pe articolul lui LDH si mi-a placut de acolo partea care se afla sub tablier. La scara N as incerca sa lucrez cu tabla subtire de alama, taiata cu foarfeca si indoita...
 
Salut,
arata bine insa as avea o mica obiectie legat de podurile curbe in general, si anume podurile curbe produse la scara HO (vorbesc de producatori aici) sunt gresite. Nu prea exista structura de rezistenta curba in realitate. Practic un pod curb nu este curb. Sunt puse grinzi drepte, dispuse la un anumit unghi, apoi pe aceste grinzi sina este montata in curba. Deci sub un pod curb, structura principala de rezistenta ar trebui sa fie dreapta.

Totusi, podul lui M 62 a iesit foarte bine!
Spor la treaba.
 
multumesc Florinn,asta cam asa este si nici eu nu l-am facut corect dar imi place ce a iesit.oricum pe viitor poate am sa fac unul regulamentar :D