Actionare macaz cu servomotor

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.617
67
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
In cele ce urmeaza..mai mult poze decat vorbe...va prezint o actionare pentru macaz cu servomotor:
se ia o bucata de textolit ..noua sau veche dupa gust
eu am avut asa:


se intoarce pe o parte care poate fi desenata...si se traseaza cateva linii...


dupa care cu minifreza se decupeaza contururile...


se pun la incalzit un surub M3 si cu cateva piulite.....putina pasta decapanta si cositor proaspat....se incalzesc bine si se lasa la fiert dupa gust pana se "prinde"...


Dupa ce o bucatica de textolit a fost taiata si gaurita pentru M3 pentru a obtine "tija" ,se monteaza cu doua piulite si saibe grower.....
Se mai taie o bucatica de textolit pe care se monteaza un servomotor cumparat de la prietenii pasionati de avioane radiocomandate...
Placuta de textolit se monteaza pe placa de baza a sistemului la un unghi potrivit dupa ochi....se incinge bine un amestec de cositor si pasta decapanta pana ce se unesc cele doua placi ...rigiditatea se capata dupa racire...


se mai adauga si doua arcuri...unul pentru pozitia normala....si al doilea pentru pozitia "tras" ....montand cele doua arcuri am scapat de durerea de cap data de programarea decodorului de servo sa miste axul motorului la punct fix....si nici tija de arc nu am avut......ca scapam de stresul muncii.....


"sistemul" montat pe sub plansa...la un macaz peco reconditionat cu ace noi (asta e alta reteta !!)


Si binenteles pun si ceva video pentru a observa miscarea.......




Sper ca v-a placut.
-banii investiti 24 de lei;
-timp o ora si jumatate cu tot cu pauze;
-electromagnetii au preturi exagerate;
-solutia mai simpla a acestei actionari poate fi montarea unei tije de otel subtire si flexibil (0,5-0,8mm ??) direct pe axul servomotorului,iar tija direct la macaz (eu nu am avut tije :| )
 
ASA DA! Avantajul montajului consta in faptul ca actionarea se face mai natural , nu cu click-click ca la motoarele cu electromagneti, plus ca montajul vine amplasat sub blat si nu complica aspectul din jurul macazului pe diorama. Felicitari! Intotdeauna gasesti modalitati practice de conceptie si executie la mecanismele fabricate ''home made''. Plus ca marea satisfactie rezida in faptul ca tu l-ai facut. Bafta!
 
Doar atat pot zice felicitari sogard_2003 :aplauze: :aplauze:
Si LDH nu numai la tillig si cele piko au gaura.
aaa si sogard_2003 daca ai macazul pus intr un triaj incearca sa conectezi mai multe macaze la servo
 
Macazul aceasta nu ofera posibilitatea montarii tijei de actionare intre ace deoarece acolo traversele sunt unite si nu vreau sa gauresc macazul.
Nu cred ca o sa fie un triaj prea mare,vor fi trei linii de gara iar macazul ala duce spre depoul de locomotive cu placa turnanta + un mic depozit.
In total vor fi 4 macaze daca nu chiar 3.Nu cred ca va fi necesara actionarea mai multor mazace cu un singur servo,insa vom vedea cand mai pun macaze.
 
LDH a spus:
Actionarea mai multor macaze cu un singur servo se foloseste numai in cazul conditionarii traseului .

Pai da,eu la asta m-am gandit ,nu pot sa conditionez traseul pentru ca vreau sa "plimb" liber locomotivele si vagoanele de marfa .
 
Salut ,servomotorul este comandat cu switchpilot de la esu.Deocamdata nu am cum sa editez nimic in decodor pentru ca nu ma lasa centrala roco.da erori peste tot....asa scapam de folosirea arcurilor si limitam capatul de cursa din softul decodorului,inclusiv viteza.....imi trebuie lokprogramer pentru asta.130euro pe care nu ii am..... :-?
 
incearca o centrala de la Intellibox(identica celor folosite de Fleischmann,Maerklin,sau Piko) sau orice alta centrala.
 
super tare dar costul nu este convingator desi mult mai mic decat la un servomecanism tillig ,oficial 65 ron dar il gasesti cu negociere si la 50 ron
si are limitarile in asa ca nu necesita si decodor care ridica costul tau dela 25 ron la .....

dar felicitari pt realizare....daca ai ocazia ar fi super sa vezi cum reactioneaza pe un macaz tillig ...ala e mult mai greu de mutat limba macazului fiind defapt un arc
si daca ai si blatul destul de lata => pierderi pe tija/arc ...mai departe nu pot sa anticipez il muta ori nu :D

oricum felicitari
 
mixu a spus:
super tare dar costul nu este convingator desi mult mai mic decat la un servomecanism tillig ,oficial 65 ron dar il gasesti cu negociere si la 50 ron...

Sau un motor Peco care costa si mai putin.

In orice caz, si eu as vrea sa te felicit pentru realizare.
 
fellipe ,modelul ala de actionare de la peco il caut de foarte multa vreme,insa pe la noi nu se gaseste,este esential pentru cele 4 iesiri pentru electromagneti la decodorul switchpilot.