Concasor home made

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stefan, io nu-s profesor in pietris. Dar e ok si la tine! Insa obi are mai multe pietre :D , baiat umblator si adunator.
Multumesc celor care au apreciat efortul, Noch poate sa colaboreze cu spargatorii de piatra.Asta inseamna :'' a scoate bani din piatra seaca''.
 
Da am vazut o sa ma uite maine ca am o gramada cam de o juma de metru in curte numai pietre , poate gasesc si alte culori
 
Azi m-am apucat sa sparg pietrisul care l-am facut ieri si care imi iesise prea mare si io zic ca a iesit cel mai bine si mai bine decat tine obiwan fara suparare :D chiar si fata de cel de la noch

in stanga ce am facut io si in dreapta cel de la noch ce-i drept ca e mult de munca sa realizezi pietrisu io cel putin am muncit cam o jumatate de ora si de abia am obtinut 40 de g
 
Mie nu mi se pare prea retabila metoda de a face pietris acasa deoarece necesita multa munca pentru cateva grame de pietris , metoda e buna doar daca ai o portiune mica de acoperit cu pietris in rest .... :-?
 
Daca stii sa o faci cum trebuie, ce piatra sa alegi, cat si cum bati cu ciocanul , e rentabil
intr-o ora poti scoate cam 150-200 grame produs finit.
procesul consta in:
alegerea pietrelor cu densitate ridicata, nuanta optima si fara mari diferente de culoare
spalarea acestora cu apa, inainte de a le sparge cu barosul pe o nicovala
dupa fragmentarea grosiera se sparge cu ciocanul, preferabil intr-o cutie de carton, deoarece sar schije in toate directiile si astfel pierderile sunt minore
la fiecare nuanta se separa piatra sparta, altfel iese din prima un amestec

Dupa ce se cerne prin doua site , se spala cu jet de apa intr-un recipient
Apoi se pune la uscat pe o bucata de absorbant (ziar, un cearsaf mai vechi)
se verifica starea pietrisului dupa uscare si se sorteaza in recipienti diferiti.
se pot face amestecuri dar preferabil sa nu se puna culori foarte contrastante.
Sfat util: nu incercati asta daca stati la Bloc. :D