linie / macaze home made !!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nu am lipit toate traversele din motive "economice" deoarece sunt mai scumpe traversele PCB decat cele de lemn astfel am lipit doar traversele PCB necesare consolidarii traseului de baza al liniilor restul urmand a fi completat cu traverse de lemn.
Distanta dintre traverse esce corespunzatoare sablonului primit de la amicul maghiar si care mi se pare corect (nu stiu cum l-a realizat cu sau fara softul Temlot ...)
Unelte (gauges) pentru pastrarea distantei din pacate nu am :( asa ca pentru distanta folosesc doar sablonul standard NMRA pentru scara HO si unelte clasice de masura...:roll:
 
Roller gauges:



Cele din poza sunt pentru 2FS dar cele pentru alte scari sunt similare. Aceste unelte sunt esentiale pentru construirea cu precizie a sinelor si macazelor pentru Fine Scale, indiferent de scara: Proto87 (Fine Scale pentru H0), P4 (pentru 4mm:1ft), 2FS (2mm:1ft) etc etc.

Nu pot afirma cu certitudine dar pentru sinele si macazele standard unde precizia nu conteaza atat de mult ca in Fine Scale, este posibil sa te descurci fara aceste unelte ajutatoare.

In ce priveste pretul la traversele din PCB pentru H0, nu mi-as fi imaginat ca sunt atat de scumpe pentru H0; pentru scara la care lucrez eu, un pachet de 75 de traverse PCB cu lungimea de 50 mm costa £2.50 (aprox. €3.15) si, in functie de tipul de macaz, sunt suficiente pentru construirea a patru sau cinci.

Templot este un program excelent. Daca reusesti sa inveti sa il folosesti, macar functiile estentiale (eu nu am prea avut succes), te va ajuta enorm sa iti construiesti propriile formatiuni de macaze, indiferent cat de complexe.

Pozele facute de tine nu au claritatea necesara ca sa imi dau seama cat de corecta e constructia dar, de la distanta arata bine si daca tu esti multumit si materialul rulant le trece cu succes este tot ceea ce conteaza.

Spor la treaba in continuare si arata-ne rezultatele!
 
In acest week-end am finalizat si testat "breteaua" cu 4 macaze in curba corespunzator geometriei Roco aferenta razelor R5/R6...uitati cum mi-au iesit :roll: ...





Sunt tare incantat de rezultate...:lol:
Locomotivele ruleaza extrem de bine incepand de la cea mai mica treapta de viteza...teste efectuate cu locomotiva 060 EA Amintiri Feroviare adica boghiuri Co-Co (pe 3 osii) , BR 203 - bogiuri Bo-Bo (pe 2 osii) si chiar la locomotivele cu aburi ...rulajul este foarte bun .La capitolul aspect sunt de asemenea incantat cum mi-au iesit...mai trebuie sa ma ocup de partea de contacte pentru polarizarea "inimilor de incrucisare" si apoi documentare pentru un decodor in vederea actionarii cu servomecanisme.... :lautar:
 
Si mie imi place cum a iesit . Nu degeaba mi-am schimbat semnatura .
Se vor rezolva actionarile cat de curand !
 
Multumesc Kablu pentru aprecieri ! :aplauze:
Astept comenzile tale :fluierat: si ajutorul la partea de actionari-servomecanisme pentru macaz ! :lol:
 
Revin catre voi si doresc sa va prezint poze de la ultima realizare si anume un macaz in curb㒠cu 3 că’i de tip "electro-frog" :




Va doresc un week-end placut !
 
Buna seara...
Revin cu poze de la ultima mea realizare...o bretea cu 3 macaze simple + 1 DKW(TDJ)








Macazele sunt toate cu inima polarizata si am realizat un cablaj cu 3 microswitch-uri care asigura contactele la polaritatea "inimilor de incrucisare" in functie de pozitia macazelor cerute de parcursul realizat....
Va doresc o seara placuta ....
 
Si pentru ca ma bucur de zilele de concediu...am inceput sa lucrez...
Cam asta a iesit....fara traverse de lemn (decat la un DKW)... :roll:













Va doresc o seara racoroasa si minunata ...! :lol:
 
FOARTE frumos realizat! Felicită’ri!
41.gif