Terasament "home made"...

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
daca aveti chef de experiente,luati cateva pietre de pe calea ferata si incercati sa le faramitati la granulatia dorita,acelea sigur vor iesi colturoase si pe culoarea dorita.
 
urmand pontul de la LDH, am cautat pietris pentru acvariu.am gasit la granulatia dorita in culorile de mai jos sau in gri foarte
inchis,care se preteaza pentru zone de depou si statii,unde terasamentul este mai murdar.
desi pe diorama am sine Roco Line cu terasament,este necesar pietris pentru a completa anumite zone.am experimentat pietrisul
pe o bucata de linie, granulatia fiind aceeasi cu cea de la noch,busch etc.. la un pret excelent...1,50 euro 450 grame sau 5,5 euro 2 kg...



 
Io nu prea inteleg care e diferenta intre pietrisul care l am folosit io si cel folosti de tine doar ca la cel folosit de tine predomina cel alb
 
Tot pietris pentru acvarii vazusem si io mai demult care era colturos si era de diferite culori portocaliu, rosu,verde,etc . Acu nu stiu daca exista si pentru "lumea noastra" pietris care sa fie gri si la pret destul de bunicel in comparatie cu Noch sau alte firme.
Chiar o sa ma duc de curiozitate zilele astea la un asemena magazin sa ma uit
 
Stefan a spus:
Io nu prea inteleg care e diferenta intre pietrisul care l am folosit io si cel folosti de tine doar ca la cel folosit de tine predomina cel alb

este mai colturos.ce voiam sa pun in evidenta este faptul ca se poate construi terasament cu pietris care sa provina si din
alte surse decat firmele de profil.
culoarea dorita se poate obtine prin vopsirea pietrisului,asta nu ar fi o problema.
 
Azi am reusit sa ajung la un magazin pentru animale ca sa cumpar niste pietris de acvariu, de gasit am gasit da culaorea nu prea se potriveste e verde da o sa il vopsesc in gri cand am timp mai tarziu o sa revin si cu cateva poze sa vedeti cum arata
 
Cam asa arata pietrisul pe care l am cumparat

Masuta provizorie pe care am lucrat



 
Cosmine eu am luat o piatra de pe calea ferata si am incercat sa o zdrobesc,repet doar am incercat......]
Stefan presupun ca nu ai de gand sa lasi pietrisul ala la culoarea verde.Interesanta ideea de poze supermacro dar efectuul de la final arata de parca ai pus pe linie bolovani nu pietris de balast.fa comparatia unei pietre cu surubul care prinde calea....
 
Da stiu de pietricelele alea mai inchise la culoare si mai mari alea o sa le indepartez si cum am zis mai sus o sa le vopsesc in gri deschis si apropo de piatra de pe calea ferata ce ai reusit sa obti ?ca imi da dea si mi prin cap sa incerc da la mine e mai simplu ca asfalteaza o strada de laga mine si pot sa iau de acolo
 
nu am obtinut nimic cu un ciocan de 450 de grame nici macar sa o crap in doua.in schimb daca nu esti atent si dai prea tare poate zbura ciocanul in alte directii ,peste degete ,peste picioare, in geamuri...in masa..depinde de situatie....oricum eu sunt la scara 1:160 si sunt de parere ca balastul de 1:160 mege mai bine pe 1:87..acuma din motive financiare am apelat la pietris de acvariu ,10kg 15 lei la hornbach grenulatia cea mai mica pe care am gasit-o. E bine de stiut ca pietrele de la balastul real au ca dimensiuni ceva cuprins intre 6 si 14 centimetri din studiul pe care l-am facut eu ...acuma cat vine pe fiecare scara ramane de calculat eu unul pt 1:160 nu am mai calculat ca oricum nu aveam cum sa obtin granulatii deosebit de bune....
 
Eeeeh daca stiam ca ai doar un ciocanel de 450 de grame iti dadeam io barosu de 5 kg e mult mai folositor :D