Portal tunel

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Arata bine, presupun ca are o greutate f. redusa si nu cere prea mult timp de lucru.Finisajul final cred ca-i mai solicitant, dar cu grija se rezolva.Nota 10!
 
totul trebuie facut cu grija, insa o atentie mai mare trebuie acordata trasajului...
extrudatul se lucreaza foarte bine cu smirghel,deci nu este o problema finisajul
intr-o ora am facut 2 portale
 
cosmin78 a spus:
LDH a spus:
Asa esti tu grabit :D

am avut timp si de o cafea :p

Acuma am inteles de ce textul pentru articol l-ai scris intr-o saptamana :D

Cafeaua e de vina.

Am inteles ca la Porto aveti o :cafea: buna rau

Ti-am pus gand rau

Cred ca iti facem o vizita ca suntem mai multi :D

:cafea:
 
Super tare lucrarea, este foarte util ce vedem ca se poate face, doar de aceea se cheama modelism feroviar pentru a face cit mai multe lucruri necesare cu mainile noastre.

Felicitari pentru realizare si asteptam finalul lucrarii. :aplauze:
 
Salutare,
O lucrare de exceptie portalul de tunel. Asi dori sa realizez si eu unul pentru TT, deoarece la aceasta scara accesoriile se gasesc ceva mai greu.
Intrebare: din cate am inteles ai folosit ca material polistirenul extrudat. Ce fel de extrudat? Caci din cate materiale am vazut pe piata nu am vazut asa de neted.
Numai bine!
 
LDH, am citit documentarea de pe blog, am si eu o intrebare
ce polistiren se foloseste de 0.5 sau de 1 cm?
In ipoteza ca se foloseste polistiren mai gros, acesta se poate consitui cred si ca structura partiala a interiorului de tunel (adica o parte din grosimea sa sa se gaseasca dupa planul de intrare in tunel).

Am vazut polistiren de 0.5 cm utilizat pentru protectia antifonica sub parchetul laminat. Cred ca se poate folosi pentru asa ceva.

Ca o intrebare suplimentara. Am vazut tot pe forum picioare de pod realizate printr-o tehnica asemanatoare. Banuiesc ca acolo, din considerente de gabarit se foloseste material (polistiren) de grosime mai mare, care se taie la dimensiuni inainte de gravarea rosturilor de piatra si finisare?
 
am folosit extrudat de 20 mm,insa am realizat portale si cu grosimi superioare,30
40 mm.
pentru picioarele de pod am folosit extrudat de 20 mm pentru ca din asta aveam la
indemana,insa daca aveam de 40 mm era si mai bine.rosturile e bine sa le trasezi
inainte de taiere pe ambele parti,cel putin rosturile longitudinale,ajuta mult la trasare
pe partile rotunde.