Portal tunel

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Oricum ce zici? a meritat sa faci atat timp un portal?
A iesit bine, dar parca era mai bun un... extrudat:)))

Dar de iesit bine este ok... de la LDH un bine este ca un A+ la Drept Penal... nu poti avea mai mult decat in conditii speciale...
 
Uite am gasit ce vroiam sa iti exemplific. Eu zic ca e aplicabil si la portal. Aviz Bogdan :lol: ca el lucreaza la asta in prezent
http://woodlandscenics.woodlandscenics.com/show/video/ColorRocks
 
:confused: scuze :confused:
cit am scris acest topic (si mi-a luat ceva timp), am observat ca s-a mai scris ceva inainte... nu am apucat sa vad... asa ca scuze daca am ratat ceva... (aprofundez dupa)

on-topic....

si dupa "lupte seculare" care au durat..... dar asta o sa spun la final.... am terminat ceea ce eu spun ca e un portal... subiectiv fiind evident eu zic ca a iesit bine... se pare ca mai am de lucrat pina la foarte bine... :oops: (e a 2-a incercare, dar nu ultima)

am plecat de aici


am inceput timid sa "colorez" portalul, diferenta se vede in partea dreapta a pozei ---->


detaliu
stanga (la inceput)<--- ---> dreapta ( schimbat peisajul)


si dupa vreo 4 maini de culoare, am ajuns la:



restul... sunt detalii



si ca un "timeline" la ceea ce a insemnat de la A la Z un portal...




cam asta a fost experienta mea referitoare la un umil portal....

de acuma astept criticile/observatiile/sugestiile si orice altceva ce credeti ca poate face bine... sau rau la ce am produs eu.....

cu stima si respect...
 
:x :x se pare ca am ramas "dator" cu... ore de lucru per cap de vita furajata....

pai... timp de executie... ar fi cam asa... timpi maximi, fara stres, lent ca ardeleanul din mine ca nu vad de ce atata graba, cu un radio in surdina, cu pauze de tigara, de umplut paharul, etc...
- desenat pe rigips = 30 min's - 1 ora
- decupat brutul din placa de rigips = 1 ora - 1,5 ore (varianta cutter)
- finisat partea bruta pina la cote (nu definitiv) = 1 ora - 1,5 ore
- delimitat bordura tunelului = 15 - 30 min's
- dat jos hartia de pe rigips si finisare grosiera (mai putin bordura) = 1 ora
- delimitat bordurile (cutter), dat jos hartia, finisat arcada interioara (pila fina) = 1 ora
- finisari interior/exterior (aspect, planeitate) = 30 min's - 1 ora
- trasat "pietrele", sculptat, finisat, corectat = 5 - 6 ore
-vopsit strat 1 = 10 min's (nu am pus la socoteala testele facute inainte pe bucati si rebuturi, ar mai fi aprox. 1 ora)
- vopsit strat 2-3-4... = 2 ore (cu asteptare de uscare, macar partiala, teste separate pe bucata de probe)
- finisat, tuse scurte de culoare = 1 ora

la un calcul simplu, considerand maxim timpul de lucru... ar fi cam... 17-18 ore de lucru efectiv...

daca merita munca sau nu???.... asta doar voi puteti spune.... tocmai din aceasta cauza... astept pareri/critici/obiectii...

P.S. va urma si extrudatul si probabil voi face si o comparatie... referitor la ceea ce inseamna timp de lucru/aspect final... deocamdata ma limitez la aceasta lucrare si astept reactii...
 
Oricum ai dovedit ceva si mai important: ca se poate!
Iara eu, crede-ma... poate 17 minute sa stau sa plitovesc ceva... nu aveam rabdarea si inventiitatea:) Bravo!

Chiar mi-ar placea sa vezi si cu extrudatul cum te descurci
 
Gresesti asteptand sa iti spunem parerea despre timpul petrecut. Daca o faci din placere nimic altceva nu conteaza , poate doar rezultatul final. Daca te apuci de o productie serie pentru comercializare poate s-ar mai schimba putin aspectele ... succes in continuare. Astept wheateringul :D
 
Ti-a fost frica sa-l murdaresti? :p
Daca ai un aerograf , incearca sa-l afumi cu negru, la partea superioara.Vezi in pozele cu tuneluri reale.
In general, avem tendinta de a "murdari" modelele uniform.Trebuie sa rupem aceasta rutina si sa aplicam jegul acolo unde logica (sau o poza dupa originale) o impune.
Mie imi place portalul tau si, daca tie iti convine sa investesti timpul necesar, nu vad de ce nu ai continua pe acelasi drum.
Daca ai de gand sa incerci extrudat, cauta extrudat de culoare galbena, roz sau alba.Se prelucreaza mult mai bine decat cel verde sau albastru.Suprafata lucioasa trebuie sa o slefuiesti un pic cu smirghel mediu pentru a obtine textura si porozitatea asemanatoare pietrei.

Spor la treaba!
 
Na ca m-am ambitionat si am facut si eu un portal. Prea seamana cu o tabla de sah ? :D


Mai trebuie sa fac unul, dar sa incerc sa imit boltari neslefuiti din piatra.
 
@cosmin78: pai... l-am afumat... daca te uiti in ultima poza, in partea de sus e mai "inchis" la culoare. n-am aerograf, asa ca incerc sa ma descurc cum pot... :oops:

acuma ma gandesc sa mai dau o pata de culoare pe el, dar nu prea stiu cam ce....
 
Pune-l la afumat ca vine Craciunu' !
Incearca sa il afumi cu fum natural, un chibrit ars ceva sau poate un ziar ars, numa vezi sa nu dai foc si la altceva ? Incearca pe o bucata de test intai sa vezi daca merge.
 
intrebari:

1. polistirenul extrudat cam de ce grosime sa fie?
2. smirghelul de 120 - 150 e ok sau trebuie granulatie mai mare? (400 - 800)
3. se vopseste cu aceleasi "acuarele" diluate cu apa?
4. se poate taia cu cutter, foarfeca sau trebuie neaparat traforaj?
5. "gravarea" se face cu un varf ascutit (gen de compas) sau bont (rotund)?

ma mai gandesc.... astazi fac o incursiune prin ceva magazine de constructii sa vad ce gasesc.
 
1 - 16 18 20 mm
2 - peste 150 ca sa nu rupi din suprafata incearca 1800 -300
3 - diluezi mai putin
4 - cu cutterul o sa te chinui putin sa faci arcada in redt recomand. Traforaju e bul sa faci taieturi curbe
5 - bont pix sau creion.

Extrudat gasesti din ce stiu la bax...poate lla magazinele din cartier sa gasesti la placa.
 
Gam3 a spus:
smotocel a spus:
pai cred ca o sa vizitez prak si dede...

Adica Praktiker si Dedeman.

mes, mes, mes, groaznic
smotocel a spus:
2. smirghelul de 120 - 150 e ok sau trebuie granulatie mai mare? (400 - 800)
...
5. "gravarea" se face cu un varf ascutit (gen de compas) sau bont (rotund)?

2.Cu cat cifra este mai mare cu atat granulatia este mai mica.
5.Dupa un exercitiu pe masura merge gravat cu cutter-ul. Astfel poti obtine dimensiunea blocurilor de granit mai aproape de dimensiunile reale, la scara vorbin, si la fel rosturile.

Spoor!
 
ok.. am pus prescurtarile nestiind daca este sau nu aceptat sa se publice denumirea intreaga... am vazut cazuri (nu pe acest forum) cind nu se accepta reclama la magazine/site-uri... dar sa revenim

am fost aseara in Praktiker si am gasit ceva extrudat verde daaaar cel mai ""subtire era de 30 mm plus ca avea ceva striatii pe el... deci nu.
mi-am continuat umblatura la Dedeman si acolo am gasit tot asa, doar 30 mm cel mai subtire dar de data asta era un portocaliu care nu avea striatii dar avea gaurele.... damn... am luat in schimb un smirghel de 320.
ramane sa mai vizitez Baumax si Hornbach....