Bariera (PIKO 55725)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

f33

Active Member
15 Ianuarie 2008
231
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
De ceva timp mi-a "incoltit" ceva legat de o bariera automata.Pentru asta am ales kit-ul PIKO 55725.Din pacate n-am apucat sa fac o poza cu ambalajul original dar poate fi vazut aici:
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=P55725
Iar asta e continutul "pachetului"

"Lucrarea" va fi impartita in trei sectiuni:
1- mecanismul barierelor
2- "semaforizarea"
3- un "ceva" care sa actioneze barierele si semnalele luminoase
 
Pentru mecanismul barierelor am plecat de la ideea ca ele sa poata fi actionate de la distanta mai mare si "circuitul" intre ele si motor sa fie flexibil, in asa fel incat pozitionarea "motorului" pe spatele dioramei sa nu fie restrictionata in nici un fel.P[roblema am rezolvat-o simlu si "eftin" - izolatie de pe conductor folosit la instalatiile electrice si ata de nylon...




Si primul test...deocamdata manual...



Observatii:
- piesela de plastic ale kit-ului trebuiesc "finisate" in asa fel incat sa permita caderea "libera" a barierelor
- ansamblul tub izolator + ata permite raze de curbura destul de mici dar este posibil ca, pentru distante mai mari, sa fie necesara montarea unui arculet de revenire (la fiecare bariera).
 
@ cosmin...pe afara e Auhagen...inauntru e PIKO... :D
Acu m-am uitat mai bine...plasticele sunt Auhagen iar "prospectul" e PIKO...
 
f33 a spus:
@ cosmin...pe afara e Auhagen...inauntru e PIKO... :D
Acu m-am uitat mai bine...plasticele sunt Auhagen iar "prospectul" e PIKO...

:confused: :confused:

de ce nu le pui cate un electromagnet de macaz?
am un set de bariere de la Fleischmann si am de gand sa ii pun ori un
motor de macaz,ori un motor(ptr semnale mecanice) cu actionare lenta de la Wiessmann

daca ai inlocui firul ala cu un fir metalic poate miscrile nu ar fi atat de
bruste....zic eu.... :roll:
 
Pasul doi- "semaforizarea"

Pentru fabricarea semnalelor luminoase am folosit acest tip de LED-uri
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=ZZM2060GD
:D ...m-am referit doar la forma, nu si la culoare...Dupa ce mi-am stors creierul cateva ceasuri cum si din ce sa fac "parasolarele",am reusit sa gasesc ceva "preformat" care poate fi modificat relativ usor...niste "capse" sau cum le-o zice.Din fericire cotele lor par apropiate de cele corecte.Poze inainte si dupa vopsire


In continuare am trecut la modificarea "stalpilor"In acest scop am taiat crucea de pe cei existenti si am refacut stalpii din cablaj.In acest fel am rezolvat si cu "sarmele" la led-uri.Partea mai neplacuta a fost la decuparea lor...pentru unghii :D



In continuare am "format" led-urile si am pus piesele impreuna.



Ordinea in care mi s-a parut mai usor de asamblat a fost :leduri - parasolare - cruce.Pt "relief" am mai adaugat ceva pe spatele stalpilor si a iesit cam asa ceva



Urmeaza sa chem oamenii sa-i vopseasca...
 
@ cosmin...pt miscarea brusca e de vina...cafeaua... :D La test sunt actionate cu mana...am vrut doar sa vad cum se comporta la diferite raze de curbura.Zilele astea urmeaza si partea de actionare...
 
hai ca-mi place!baga mare sa vedem cum merge.o sa te copiez... la semafoare :p
nu te-ai gandit sa folosesti "memory wire" ptr actionare lenta? :roll:
 
Aka...nitinol... :D E in "teava" demult...nu doar pt asta.Problema e la aprovizionare.Momentan sunt la aprofundarea problemei.Intai trebuie sa pricep bine ce caracteristici are si cum "functioneaza"si abia dupa aia "ma risc" la o comanda...poate in combinatie cu cineva(daca se mai gasesc doritori).Nu de alta dar nu prea imi vine sa cumpar si, in cazul in care nu aleg bine, sa ma aleg cu niste "sarma" de 15-25 eur/m.Pt actionare o sa folosesc tot un servo - nitinolul are un dezavantaj in cazul asta- consuma curent pe toata perioada cat sta bariera coborata.
 
Poze dupa vopsire:



Mai comod este sa fie vopsiti inainte de lipirea crucii.De asemenea, cred ca ar fi fost o idee buna sa vopsesc crucile in loc sa folosesc hartia din kit...daca nu va place, nu dati prea tare...e prima oara cand am pus mana pe "acuarele" dupa scoala generala :D
 
Zilele astea am instalat barierele pe "diorama"



...si proba de functionare...

 
Sorry...toata documentatia partii electronice (si nu numai) poate fi gasita aici:
http://www.tinet.org/~fmco/main_en.html