Stalp de iluminat stradal home made

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Normal ca vom pune pe diorama doar ce iese frumos,acum nu o sa punem toate bucatile de carton care arata ca dupa o furtuna.Eu pana acum am realizat stalpisorii,probabil va trebui sa mai fac cativa pentru peroane,am inceput sa fac si catenarele stil CFR cu consola lunga,sunt foarte multumit decum au iesit,am realizat doar doi de proba,in vacanta de pasti voi continua.Am sa ma apuc sa fac si semnalele
 
mixu....vezi la Planuri,la Semnale este link-ul unui magazin ceh care are semnale la diferite scari...destul de asemanatoare cu cele CFR.
 
Arata bine, da-i inainte.
Este bine de a pune cate ceva facut home made pe o macheta, aceasta fiind si diferenta dintre colectionar si modelist. Americanii au o adevarata traditie in domeniul scratch building, nu trebuie sa ducem la extrem aceasta pasiune, dar unde se poate (adica acolo unde scara si talentul permite) merita sa incercam.

Si daca nu se obtine rezultatul dorit din prima, se poate repeta si imbunatati procesul prin excercitiu.
 
Salutare
M am apucat sa vopsesc stalpii de lumina cei cu ciuperca si as vrea niste sfaturi , io am de la revell o vopsea SM 362 are o culoare pe care nu o pot descrie deoarece e cam cuidata
 
Stefan a spus:
.... io am de la revell o vopsea SM 362 are o culoare pe care nu o pot descrie deoarece e cam cuidata

nu ziceai ca te pasioneaza fotografia?fa-i o poza,sa vedem ce culoare e...ce mai stai? :D
 
Acum am gasit si io culoarea am cautat o mai devreme si nu o gasisem e verde-olive , deci sa o las asa sau sa dau cu alta culoare?
 
Salutare
Zilele astea am schimbat becurile la stalpi cu LED uri albe. Am vopsit si un stalp in alte culori (doar de proba) piciorul stalpului l-am facut gri si ciuperca alba in capatul ciupercii am lipit si un capacel de plexi glass alb bine inteles dupa ce l-am adus la forma rotunda dupa aceea l-am subtiat.


ciuperca mai necesita inca un strat de vopsea deoarece nu s-a acoperit cum trebuie
interiorl cipercii

si capacelul din plexi glass

Si am o intrebare din ce as putea sa acopar zona unde am lipit capacelul de ciuperca , intreb deoarece cand e aprins LED ul mi se vede si cercul de plexi glass
 
Am facut si 2 poze cu stalpul pe timp de noapte


prima e facuta cu modu de noapte si a 2 a e normal am comparat lumina de las stalpul meu cu aceea de la stalpi de firma si se apropie singura problema e cercul alb care se formeaza din cauza plexi glassului in rest mie mi se pare OK