Vagon sters sina, home-made!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

adyBr185

Well-Known Member
In acest video va prezint un vagon de sters sina home-made!

Isi face treaba incredibil de bine! Nici nu ma chinui sa le curat manual! Bag T
transformatorul in priza si asta e tot! Merge brici!

Este o bucata de carpa prinsa cu ace de gamalie( intai intinsa putin sa nu agate ceva pe trase) de o bucata de polistiren extrudat, lipit de un vagon Roco cu aracet moment!

In loc sa dau 130 lei pe unul nou sau sa sterg manual ,eu zic ca e de 100 de ori mai bine asa!:)

http://www.youtube.com/watch?v=zycP5lFxQUM
 
Bine ca ai pus video-ul, nu am reusit sa urmaresc textul fara sa ma intreb daca nu cumva s-a schimbat drastic limba romana dupa 21.12.12
In alta ordine de idei, solutia mi se pare ingenioasa, ieftina si eficienta. Nu am inteles insa daca folosesti si alcool pentru curatat contacte.
 
Varianta cea mai simpla e sa scrii cuvinte simple si cat mai putine, ceva gen oligofren. Pe forum lumea nu cauta informatia ci se uita cate clase ai si daca stii sa scrii corect romaneste :D Ar trebui modificat titlul forumului in altceva, legat de ortografie, asta a deventit ocupatia de baza. Fara ofensa, e doar o constatare care in timp va face ca cei care vor sa posteze ceva si sa isi impartaseasca ideile sa se ascunda la umbra. :(
 
gamitzu, nu sunt de acord cu tine deloc.
Si cred ca nu sunt singurul.
In primul rand, a scrie corect pe forum este o regula care trebuie repectata, este acolo , in regulament. In al doilea rand, nivelul scrierii arata clar nivelul educational al individului sau nivelul respectului acestuia fata de eventualii cititori.
"Speculand" un pic, aceste greseli, destul de frecvente si care se intind pe un segment de varsta destul de mare, sunt oglinda fidela a societatii romanesti, a regulii "merge si asa", a lipsei unei scari de valori si principii sanatoase. Sa imi fie cu iertare, insa decat un text de semianalfabet, mai bine deloc.

La viata mea , inca am apucat sa trimit scrisori la "mandre" sau familiei , scrisori unde greselile nu prea erau admise, altfel...
Generatiile "mesenger" si "playstation" habar nu au de asa ceva, pentru ei este ceva normal sa trunchiezi cuvinetele, texte, cu alte cuvinte, o bulibaseala scrisa, pe care , eu ca utilizator al forumului, nu sunt obligat s-o accept.
 
De acord cu tine 100% Cosmine, dar eu ma refeream strict la corectarile de care se abuzeaza intr-un mod neconstructiv. De multe ori nu mai ajungem sa citim ideea de baza, de acord cu tine cu gramatica, dar repet, o sa ajungem sa nu mai posteze nimeni nimic daca criteriul de selectie e gramatica limbii romane si nu ce are individul in cap.Eu as fi un pic mai ingaduitor. Banui, la urma urmei ca e rezultatul mesajelor pe telefon sau yahoo messanger. Pe noi la scoala ne batea doamna cu varga peste degete daca scriam urat. In ziua de azi nu prea mai stie multa lume carte. Eu unul sant deschis la subiecte, incerc sa inteleg ce vrea el si nu ce a scris. La urma urmei eu caut informatii despre trenulete si modele feroviare, mai putin gramatica. Sper ca nu am suparat pe nimeni si nu vreau sa se creada ca sant de partea ursilor. :D
 
Exact asta intrebam eu mai sus. Da o sa ma abtin de la discutii, la urma urmei omul a postat o idee a lui despre cum sterge el linia. Eu il respect pentru idee, si restul cu gramatica il ignor. Nu e frumos sa poluam un subiect cu alte ...... Spor la modelit. :D
 
Nu este nici o tensiune, este pur si simplu o discutie banala, cu argumente pro si contra.

gamitzu,

un mare "ezpert" in ale feroviarelor, a vrut si el sa transmita anumite informatii, unele copiate gresit din alte carti, nume scrise aiurea (precum functionarii publici care-i doare in cot de lucrul bine facut si iti stalcesc numele in fel si chip) rezultatul fiind o erata cat cartea respectiva. Acelasi lucru se intampla si pe forum, este vorba despre informatie, informatie publica, oricine citeste, inscris sau nu, iar un pustiulica care va citi si va lua de "bune" greselile de gramatica, apoi pe acelasi drum o va tine.
In orice domeniu de activitate trebuie scris corect, e o chestie de principiu si bun simt. Una este sa strecori o greseala , alta e sa persisti si sa te lafai in ele.