Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Pod metalic

Totul despre sine, instalatii feroviare si alte elemente ale infrastructurii in modelism

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
smotocel

Mesaj de smotocel » Sâm Iun 01, 2013 2:37 am

bun, buuuun....

CCF "M" este in masura sa prezinte lucrarea... aproape... aproape gata. primul "aproape" pentru ca s-a terminat partea de trotuare... al 2-lea "aproape" pentru ca mai trebuie niste "ranforsari" pe dedesubt, la stalpii fara console... si gata dupa ce ajung la chickengeorge sa-l si vopsesc.

dar sa revenim... in aceasta seara am avut o vizita neasteptata, CEO & directorul general al CCF "M"...

[Link Removed for Guests]

si-a luat pozitia de sef...

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

sub atenta observatie a stimabilului de mai sus, s-a terminat inca o bucata de trotuar...

... si inca una...

moment in care... "BAAAAAAA mai aveti mult? Ce naiba??? Va chinuiti de 4 luni sa terminati un amarat de pod?????"

... si in urma acestor indemnuri patriotice... s-a "aproape" terminat mirificul pod

evident, macaragiul a trebuit sa fie la dispozitia domnului director...

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

si pentru final... o vedere "aeriana" de intrados...

Stimabilul sef s-a declarat relativ multumit de lucrare (normal, ca doara nu putea fi pe deplin multumit :-x :-x ).

deocamdata atat....

stay tuned!!!

P.S. eu nu prea sunt multumit de cum a iesit trotuarul, dar merg pe ideea "asa e modelul"...
macleod

Mesaj de macleod » Lun Iun 03, 2013 12:38 pm

propun infiintarea unor echipe de ctc-uri de pisici la fiecare autostrada romaneasca, vad ca treaba se misca repede si bine; din pacate insa, doar la scara h0

felicitari, a iesit ca la carte
Pentru maniacul din tine:
smotocel

Mesaj de smotocel » Lun Iun 03, 2013 11:14 pm

bun, buuuun...

se continua munca pe ultima suta de metri.... micile adaosuri necesare finalizarii

cum nu mai este timp de pierdut, s-a terminat in timp record montarea ansamblelor

detaliu

and finally, CCF "M" is proud to present... (drum sound)... PODUL METALIC!!!!
:aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

si ca sa terminam intr-o nota cit se poate de optimista... nu putea lipsi de la proba de rezistenta... "Bestia"... :|

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

acestea fiind prezentate, nu pot acum vorbi decat la trecut despre acest proiect. un proiect desfasurat pe o perioada de peste 4 luni (4 luni si aproape 2 saptamani), un proiect ce a adunat 299 de poze, multe ore de "pauza de masa" de masurat in teren, zeci de ore de munca, multe deceptii si lucru luat de la capat iar si iar, zeci daca nu chiar sute de postari, discutii, idei, moduri de realizare, nemultumiri, frustrari ca nu iasa cum trebuie, etc.

dar... si aici exista un mare dar, nimic nu mai conteaza in momentul in care realizez ca ma uit la ceva unic, la ceva care, probabil il puteam cumpara cu 10 euro, insa satisfactia de a-l face cu propriile maini nu se poate compara cu nimic... pentru restul exista MasterCard...

acum, la final, doresc sa le multumesc tuturor colegilor de forum care au participat la aceasta discutie cu idei, tehnici, critici, tuturor celor care m-au "suportat" atatea pagini si nu in ultimul rand lui LDH, care la un moment a spus ceva care poate m-a ambitionat si mai tare sa termin acest proiect:
LDH scrie: Trimis: 03 Feb 2013 17:08
Greu pod ti-ai ales.
ca tot am deschis sampania, CCF "M" asteapta si ultimele critici de rigoare... :arrow: :arrow: :arrow:
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mar Iun 04, 2013 12:03 am

Si vopseaua? :-P
Cosmin
smotocel

Mesaj de smotocel » Mar Iun 04, 2013 9:59 am

acolo il las pe @chickengeorge... :grin: :grin:
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mar Iun 04, 2013 11:12 pm

Inseamna ca mai desfaci o sampanie. :-D
Cosmin
smotocel

Mesaj de smotocel » Joi Iun 20, 2013 9:46 pm

bun, buuuun...

s-a vopsit si podul, multumiri @chickengeorge.

evident, am redescoperit mersul pe jos, apa calda, roata, coada la pruna, gaura de la macaroana si orice alta chestie de care ne era frica... = dupa stratul de spray cartonul intra in erectie si toti perii aia minusculi devin niste scobitori in ochi.... am incercat pe cat posibil sa-i mai dez-erectam... dar tot mai e nevoie de o mana fina de smirghel....

intrebarea este:

ce granulatie? 800? 1000? 1200? 8O

vreau sa lipesc smirghelul pe o bucata de lemn de balsa... si fin, FOAAARTE fin, sa lucrez pe zonele care tulbura nervul olfactiv...

P.S. nu trageti in pianisti.... eram pregatiti si ne asteptam la asta... dupa cum s-a spus pe forum, limitarile cartonului.
wittman40

Mesaj de wittman40 » Joi Iun 20, 2013 9:53 pm

Foarte fain acuma vine partea interesanta imbatrinirea si picioarele podului.
Janos
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Joi Iun 20, 2013 10:47 pm

Incearca smirghel auto, de la 1000 in sus. Poti lipi in voie smirghel pe bucati de lemn, gen scobitori, betisoare de la inghetata,etc. astfel obtii profile si dimensiuni diferite , numai bune de lucrat in locuri greu accesibile.
Cosmin
Scrie răspuns

Înapoi la “Infrastructura”