Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Pod metalic

Totul despre sine, instalatii feroviare si alte elemente ale infrastructurii in modelism

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
smotocel

Mesaj de smotocel » Joi Mar 21, 2013 2:35 pm

tinand cont ca sper ca in week-end sa termin su suportii si grinzile laterale, incep sa ma pregatesc pentru urmatorul pas a constructiei, adica parapetii podului. desenul cu cotele la scara l-am facut deja, si acum umeaza pregatirea materialului.

din mai multe variante, m-am oprit la cea care consta in lipirea a 3 coli de carton intre ele, desenat parapetul pe o fata a cartonului si folosind "laserul" din cutter sa debitez tot parapetul odata, adica sa tai incet si cu mare grija, ce este in plus si forma finala sa fie de fapt parapetul dintr-o bucata. (grosimea profilului este de 1 - 1,2 mm). credeti ca e viabila solutia aleasa? vreau sa ma apuc din timp pentru ca am fost informat ca in momentul in care lipesc cele 3 coli intre ele, trebuie sa le pun la presat pe o suprafata perfect plana si cu greutate deasupra si sa le las cel putin 24 de ore.....

alte variante:
- tot carton, dar debitata fiecare componenta a parapetului si lipite individual.
- lemn de balsa, din pacate cea mai mica dimensiune este 2x2 mm....
- (sper ca nu gresesc) forex de 1 mm grosime, trasat si decupat (tot sau pe bucati)
smotocel

Mesaj de smotocel » Joi Mar 21, 2013 11:48 pm

bun, buuuun...

multi am fost putini am ramas, dar eu continui...

CCF "M" a beneficiat de disponibilitatea celor "2 oameni de bine" care prin formarea profesionala sunt multi-lateral dezvoltati (autogenisti, flexisti, sudoristi, etc) si le-a dat mana libera la lucru (evident in schimbul unui venit cinstit neimpozabil).

trasat, autogenat...

[Link Removed for Guests]

si piesele finite

se sudeaza la foc automat...

si s-a terminat o parte, proba de grinda laterala (inainte de lipire)

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

modalitatea de "sudare" si definitivare: s-a pozitionat grinda laterala exterioara, s-au sudat primii 2 suporti de traversa in fiecare capat, s-au sudat restul de suporti de traversa, la final s-a sudat grinda de tabla perforata.

motostivuitoristul nu a scapat nici astazi, fapt pentru care a trebuit sa faca o "proba de sina"...

stay tuned.

P.S. intrebarea anterioara ramane deschisa, referitor la modalitatea de realizare a parapetilor.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Joi Mar 21, 2013 11:53 pm

Alegi modalitatea care ti se pare mai usoara , mai la indemana. Asta ca raspuns general...

Ce profil are parapetul? Ca nu mai derulai filmul sa vaz pozele.Pune o schita, un detaliu, o maslina ceva....
Cosmin
LDH

Mesaj de LDH » Vin Mar 22, 2013 12:01 am

Bravos pentru lucrare si bravos pentru nervi!
Stai bine cu ei.

Legat de parapet, daca tot stai bine cu nervii, incearca sa-l debitezi, cu lasercutter, dintr-o bucata.
Asamblarea piesa cu piesa o sa te omoare plus ca, este posibil, ca orice este posibil, sa nu obtii alinierea pieselor.
Nu trebuie sa fie perfecta dar trebuie aliniate.
Iti spun din proprie experienta, desi exemplele personale nu sunt bune, cand am avut nastrusnica idee de a taia toate componentele unei constructii, simple in aparenta, dar ce are piese de 10mmx1mm, nu prea m-am bucurat asa de tare cand am inceput montajul pieselor mici.

Cat priveste "stivuitoristul" uita de el.
Nu o sa poata pune sina/sinele/tronsonul de linie pe pozitie chiar daca este fruntas pe ramura.
Concediaza-l sau da-i sa faca altceva si angajeaza un macaragiu cu o macara.
Este suficienta una de 5 tf.

Spoor!
Toate cele bune,
LDH
smotocel

Mesaj de smotocel » Vin Mar 22, 2013 12:53 am

@cosmin78

grosimile pe orice parte sunt de 1/1,2 mm (daca lipesc 3 cartoane de 0,4 mm presate este undeva la 1,2 mm adica o dimensiune va fi de 1 mm cea trasata si cealalta, "grosimea" va fi de 1,2 mm). profilul real este cornier de 100/80 mm, eu am calculat scara si mai jos de 1 mm nu am cum sa lucrez. despre asta e vorba:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

@LDH

multumesc pentru aprecieri dar nu si pentru ... nervi... daca era "nervi" poate ca era ok...;-)

niciodata nu lucrez cand sunt nervos, stresat, cu gandul in alta parte si asta o spun din experienta. cand m-am apucat de prima tura de grinzi, la a 2-a sau la 3-a grinda am dat gres de vreo 3 ori pentru ca eram stresat/ma gandeam la altceva, ce insemna serviciu... fapt pentru care nu am mai facut nimic.

daca acei "nervi" ii transformi in ... rabdare, perseverenta (si iti multumesc inca odata pentru ca probabil asta ai vrut sa spui), sunt de acord cu tine. in ceea ce facem, modelism, eu cred ca rabdarea este probabil cea mai mare calitate pe care o putem avea, pe linga ingeniozitate, inovatie, inspiratie, documentare, etc. pentru mine cel putin, faptul de a "modela" ceva inseamna retragerea intr-o oaza de liniste in care sunt doar eu si proiectul la care lucrez... nu exista timp, nu exista telefoane, nu exista bine/rau, zi/noapte, nu exista A3/RTV/RTL/BBC, nu exist decat eu si ceea ce este in fata mea si care trebuie facut cat mai bine.

si ca un exemplu personal, cind ii spun consoartei ca vin de la lucru si vreau sa mai "construiesc" cate ceva... raspunsul inevitabil este "ok, ne vedem maine"... :-D

P.S.
CCF "M" fiind o firma de prestigiu (care nu da oameni afara), i-a propus/impus soferului de motostivuitor un curs intensiv de macaragiu, cu promisiunea de a-i oferi posibilitatea de a lucra pe un TELEMAC 12,5 TF.

stay tuned.
smotocel

Mesaj de smotocel » Vin Mar 22, 2013 1:18 am

[quote="Trimis: 19 Feb 2013 07:28"
"sogard_2003"]Asteptam cote si vedem ce solutii sunt. Eu as fi abordat altfel constructia insa nu iti dau idei sa nu abandonezi :grin:[/quote]

ia spune mataluta acuma alta abordare... ca oricum suntem avansati deja... e vorba de pagina 6/7 a acestui topic. :fluierat: :fluierat:
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Mar 22, 2013 1:35 am

E cornier? Nasol sa il faci.Daca lucrai cu profile din styrene, acolo aveai un cornier de 1,5 mm, cel mai mic.

Ca sa te incadrezi in plan, suprapui 3 grosimi de 0,4 si apoi tai la cat ai nevoie, la 1 mm, la 1,2 si obtii o profil patrat.Nu mai conteaza ca nu este cornier, oricum cand te uiti la cornier, il vezi patrat.
Lipesti cartoanele, pui lama noua la cutter/bisturiu si tai usor. :wink:
Spor la treaba! :wink:
Cosmin
smotocel

Mesaj de smotocel » Vin Mar 22, 2013 1:44 am

cornier e de fapt tot parapetul... si partile orizontale si stalpii... m-am gandit prima data sa incerc (ipotetic) marea cu degetul si sa fac stalpii profil cornier 1 mm ambele laturi (prin indoire) dar cind am vazut ca pe lungimi de 10-20 mm (consolele de trotuar) pot aparea probleme la indoire... m-am lasat pagubas... si am mai facut un compromis... dreptunghi de 1 pe 1,2 mm....

L.E.
pina la urma sa inteleg ca varianta cu 3 cartoane lipite intre ele si presate este o varianta ok?
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Mar 22, 2013 11:43 am

Este.
Cosmin
smotocel

Mesaj de smotocel » Mar Mar 26, 2013 11:30 am

bun, buuuun....

CCF "M" este bucuroasa sa anunte finalizarea partiala a podului, adica si cea de a doua cale de rulare. Intre timp s-a comandat si placa din care vor fi debitati parapetii. din procesul tehnologic singura poza este... presarea.

metoda de realizare: dat foarte repede cu aracet pe cele 2 fete ale primelor 2 bucati de carton, suprapuse prin presare, nivelate cu rigla metalica, dat repede cu aracet pe a 2-a fata a ansamblului si pe a 3-a bucata de carton, suprapuse prin presare si nivelare si puse la marea presa din poza pentru 24 de ore. (unica poza a intregului proces)

Dar sa revenim la traverse. S-a inceput cu avant patriotic partea a 2-a a caii de rulare

se avanseaza

si se finalizeaza

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

din categoria "podule meet grinda, grinda meet podul"

intalnire finalizata

si macaragiul s-a apucat de treaba (tocmai ce s-a intors de la cursurile promise si platite de CCF "M")

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

urmeaza parapetii laterali.

stay tuned!!!
smotocel

Mesaj de smotocel » Mie Mar 27, 2013 4:02 pm

dupa cum spuneam mai anterior, urmeaza parapetii. luni am reusit sa lipesc cele 3 coli de carton si le-am lasat la presat. astazi o sa vad daca pot sa ma apuc de trasat si debitat unul dintre parapeti (ieri cel putin, inca aveam impresia ca este inca umed cartonul).

acum o intrebare care va fi pusa in practica relativ in perioada imediat urmatoare:

tinand cont ca am deja consolele de trotuar pentru o parte a podului (cele 5 bucati ce se vor monta la stalpii nr. 1-3-5-7-9) cum credeti ca ar fi mai bine sa procedez la lipire:

varianta 1
se lipesc consolele de baza stalpilor parapetului si apoi toata aceasta constructie de grinda laterala?

varianta 2
se lipesc consolele de grinda laterala si apoi parapetul de console?

eu as opta pentru varianta 1 deoarece as elimina eventualele mici diferenteintre lipirea consolelor pe grinda si distanta dintre stalpi...
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mie Mar 27, 2013 4:17 pm

Asta inseamna sa lucrezi cu precizie maxima. Daca una din console isi aduce aminte in timpul lipirii sa se miste un pic, in sus sau in jos, ti-a inclinat stalpul parapetului. Exista si posibilitatea ca stalpul sa nu se lipeasca fix la 90º pe consola, iar la aplicarea ansamblului consola+ parapet, aceasta mica diferenta sa fie si mai vizibila.

Parerea me este sa lipesti intai consolele, pe ambele parti. Stalpii ii lipesti apoi, in pozitie verticala. Adica sa lucrezi in asa fel incat, urmatoarea etapa sa iti remedieze eventualele erori strecurate.
Cosmin
smotocel

Mesaj de smotocel » Mie Mar 27, 2013 4:26 pm

pai ar fi o problema in cazul asta... parapetul se face tot dintr-o bucata (stalpii si barele longitudinale) deci ajungem ca daca, consolele se deplaseaza cit de putin, va aparea o inevitabila indoire la stalpi in plan vertical... tinand cont ca nu vor fi lipiti individual... distanta dintre ei fiind fixa, parerea mea era ca ar fi mai usor de lipit consolele si apoi cu grija doar totul prins de grinda, teoretic nemaiavand ce sa se indoaie.

cit despre
cosmin78 scrie: Daca una din console isi aduce aminte in timpul lipirii sa se miste un pic, in sus sau in jos, ti-a inclinat stalpul parapetului.
consolele sunt deja rigidizate cu aracet (ele sunt gata de vreo luna + ca distanta de intrare in grinda laterala nu prea permite miscari verticale...
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mie Mar 27, 2013 4:44 pm

Teoretic, ai dreptate. Insa in practica lucrurile se complica.Incearca si vezi ce si cum. Apoi vei sti care varianta e buna.
Cosmin
smotocel

Mesaj de smotocel » Mie Mar 27, 2013 5:07 pm

si ca sa terminam cu teoria (ca trebuie sa trecem si la practica ;-) ) inca 2 intrebari:

1. decuparea sa o fac dinspre mijocul parapetului spre exterioare sau invers? (adica decupez prima data ferestra dintre stalpii 5-6 si 6-7 superioare apoi pe aceleasi dar inferioare si tot asa pina la margini sau incep de la 1-2 si 8-9 spre centru) as merge pe varianta de la interior spre exterior...

2. exista cumva (nu mai sunt sigur daca am vazut bine intr-o poza) rigla metalica, ce are marcaje din 0,5 in 0,5 mm?
Scrie răspuns

Înapoi la “Infrastructura”