Portal tunel versiunea 2

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

smotocel

Well-Known Member
Trenulist
10 Octombrie 2012
580
1
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Motto
"Incercati, incercati, incercati"
V. I. Lenin (dupa moarte)

Obiectiv:
crearea home-made a unui portal de tunel, cu 3 nivele de detaliu

continuare de la topic:
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3099&start=120

Material:
rigips (placa gips-carton)

Modalitate de realizare:
rigla, compas, decupare cutter, aschiere, gravare varf compas


portalul.... revine.

episodul 2.

m-am apucat de al 2-lea portal, neavand timp sa umblu dupa extrudat si acest portal este tot rigips... doar ca am vrut sa trec la "level 2"... adica sa am si ceva in relief si sa para mai "piatra"... ca sa citez pe cineva dintr-un post anterior "prea arata a tabla de sah".....

incep cu trasarea viitorului portal



am decupat "cutter stuf" portalul



am decupat si inelul interior



acum incepe partea interesanta, de prim detaliu... sau nivel -1
ce doresc sa obtin la acest nivel: bordurile laterale superioare si bordura de sus a portalului sa ramana in relief. dupa ce am delimitat prin adancire verticala marginile ce vor ramane in relief, urmeaza partea de sculptura fina, milimetru cu milimetru...

tinand cont ca partile superioare ale portalului le doresc in relief, nu m-am riscat sa folosesc cutter-ul la aceasta operatie. totul s-a facut cu acel varf de surubelnita... "decopertat" foaia de carton de pe fata de rigips si "saparea" in adancime pentru nivelul -1




comparatie portal versiunea 1.0 vs. portal versiunea 2.0



detalii la nivel -1

 
dupa o "sincopa" de comunicare, sper, revin cu trasarea nivelului -1 si continuarea spre nivelul -2



trecem pe partea dreapta sa delimitam "pietrele de bordura"



avansez intre timp si cu nivelul de "sapat" -2



incet, incet, definitivez partea de sus

 
acestea sunt piesele de rezistenta pentru ceea ce va urma...



de la stanga spre dreapta: subtire, foarte subtire, cel mai subtire (cu asta incepem)...

si nivelul la care am ajuns la ora actuala





dupa cum se poate observa si din poze, pe partea stanga sunt inca la nivel -1... urmeaza sa definitivez si acea parte.
 
rosturile sunt prea adancite. daca vrei sa te apropii de realitate, gandeste-te ca mortarul sustine piatra zidita sau dupa caz, caramida, BCA, etc. oricum le pui in evidenta la vopsire, culoarea inchisa o dai mai apoasa, urmatoarea mai uscata si tot asa . referitor la afumarea de deasupra arcului: afuma cu ajutorul unui polistiren aprins, sau vata cu alcool. s-ar putea sa-ti placa ;-)
 
@obiwan: in momentul in care incep vopsirea, se vor mai estompa (astupa)... am patit la celelalte 2. :roll:
 
cum timpul este o mare problema pentru toti, am mai apucat, printre altele, sa mai lucrez si la portal. am terminat de "aschiat" nivelul -2 si am trecut la partea de rostuit...

la ora actuala arata cam asa (faceti abstractie de linia curba, portalul este pentru linie dreapta, dar n-am avut pe moment)



to be continued...
 
revin doar cu informatia ca aproape am terminat de rostuit nivelul -2, urmeaza rostuirea bordurilor laterale, dat jos hartia de pe nivelul 0 si trecut la vopsit.... imagini mai pe seara.

acum ca am terminat cu laudatul, am o maaaare nelamurire.

am descoperit in Timisoara un magazin care se ocupa cu comercializarea de produse pentru arhitectura/gravura/chestii de machete. cum mi-am tot propus sa ajung la acel magazin, astazi am avut ceva timp si am dat o raita pe acolo. din pacate nu mai aveau bagete patrate de fag (2 mm), ma gandeam ca m-ar ajuta la viitorul pod, dar in schimb m-am lipit de 2 planse/placi de ceva material. aici de fapt vine nelamurirea....

am intrebat de forex si ABS (posibil nu m-am exprimat bine) si domnisoara de acolo m-a dus la un raft unde erau tot felul de placi (dimeniunile sunt de 50x70 cm). cred ca una din placi este forex 2 mm, in sensul ca este ceva mai rezistenta la indoire, de pe o fata se da o folie jos.

a 2-a placa pe care am cumparat-o, aceleasi dimensiuni 50x70 cm, este ceva de genul 2 foi de hartie aparent lucioasa pe fete si la mijloc ceva spuma... sa presupun ca asta o fi ABS-ul? are grosimea de 3 mm.

pe ambele materiale am incercat intr-un colt cu unghia si ramane urma, la prima impresie pe a 2-a placa parca iese mai bine...

deci, intr-un final... ce am luat???

p.s. bonul este edificator:
1 x carton = 13 lei
1 x folie = 15 lei
1 x culoare = 18 lei (am luat un tub de culoare alba, acrilica, 200 ml)
 
Forexul are o densitate mare si este oarecum usor prelucrabil si da este cel cu folie protectoare pe el.

Ce ai cumparat tu se numeste Foam.
 
pai.... am cumparat si o foaie de foam, format A4.... care nu se compara in niciun fel cu cea de-a 2 coala despre care vorbeam....
 
Materialul cu doua fete lucioase si o umplutura la mijloc este numit de utilizatori "foam" in engleza, "mousse" in franceza. In ambele limbi inseamna acelasi lucru, adica "spuma" si este un compozit de diverse dimensiuni (am vazut intre 3 si 12 mm) folosit ca baza pentru machete.

De fapt denumirea este o prescurtare de la numele oficial al produsului scos pe piata incepand din anul 1957 de firma Monsanto: "Foamcore"

Vezi aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Foamcore
 
bun.... sa exemplific si cu poze despre ce e vorba. asta am cumparat azi



aici am lamurit problema, este forex de 2 mm, coala de 50x70 cm


cea mai de jos, forex, la mijloc acel "ceva" si deasupra o coala de A4 foam


adica asta (foam, 2 mm)


acum urmeaza... "ceva"-ul de 3 mm, am desprins un colt de hartie sa vad ce si cum. hartia nu este lucioasa cum am crezut eu, este ceva gen coperta de dosar pe ambele parti si la mijloc este o spuma, care daca o strangi intre degete se taseaza putin....



in consecinta, ce este acel "ceva"? :confused: :confused:
 
abi acum am vazut ce s-a scris mai sus (pentru ca postam pozele).... bun... deci este tot un foam simplu dar cu 2 fete de hartie (posibil pentru intarire). atunci revin la nelamuririle mele...

1. ce este, cum arata ABS-ul? (nu ala de la masina :-? )
2. daca tot m-am procopsit cu o foaie de asta, o pot folosi de exemplu, la zidurile laterale de sustinere la intrarile in tunel?
3. forex-ul de 2 mm pot sa-l folosesc pentru balustrade de poduri?
4. foam-ul simplu la ce ar fi util?
5. foam, forex cu ce se taie mai bine (cutter sau bisturiu)?

multumesc.
 
1. plasticul din care se toarna modelele, din care sunt facute profile si placi.
http://sierra.ro/Profile--Placi-ABS-c209c.html
2. care foaie ?
3. ce fel de balustrade ?
4. A zis deja Dorin dar completez si eu cu : pereti de case, acoperisuri , in general structuri usoare . Acoperisul de aici este din foam tocmai pentru ca e usor prelucrabil si rezistent. Ulterior a primit "carton asfaltat" facut din banda de zugraveala .
th_DSC_3511-1.jpg
th_DSC_3516.jpg



5. eu nu am bisturiu dar cu un cutter merge de minune.