Alternativa

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Endo_ro

Well-Known Member
Trenulist
28 Octombrie 2016
662
0
Bucuresti
trenulete.cabanova.com
WEBSITE
http://trenulete.cabanova.com
LOCATION
Bucuresti
Dragi colegi de forum,
Frecventez acest loc virtual de mai multi ani, mai exact de pe vremea cand se afla in mana fondatorului sau, Rally sau, si mai bine zis, de pe vremea inceputurilor sale. Ce vremuri!!! :mrgreen: In fine! Nu vreau sa dezvolt subiectul in directia asta... si asa nu cred in democratie si in drepturi de exprimare...
Ideea pe scurt este alta... Sa nu procedam ca la televiziuni, cu reclama interzisa. Am observat ca la colegii de forum, respectiv caiferate21.com sunt ceva mai permisive regulile in domeniul anunturilor de vanzare-cumparare. Este treaba lor de ce...
De asemenea, observ ca pe lokomotiv conditiile sunt ceva mai restrictive... Eu recunosc ca nu am nici timpul si nici cheful sa studiez la litera un regulament, precum o lege speciala... :razz: Insa, inmomentul in care scrii 2-3 anunturi intr-un an si ti se sterg, mi se pare putin cam... hai sa nu spun cum. :pig: Sunt convins ca multi au simtit chestia asta... Nu o sa ma refer la apartenenta cel putin zonala a postatorilor, caci nu are sens. Si cum am spus mai sus... este treaba lokomotiv-ului sa puna ce conditii doreste... :D

Concluzie:
Vin in sprijinul acestor forumuri, pentru a nu li se murdari continutul cu anunturi de tot felul si va propun un loc unde sa va puteti posta anunturile liber, in ce formulare doriti, fara restrictii de forma... Fiecare cumparator va cere ce detalii doreste, mai mult poate face aceasta fie in PM, fie direct pe forum. De asemenea, magazinele de trenulete isi pot posta anunturile, newsletter-ele si orice alte oferte.

Astept feedback-ul dvs. precum si propuneri sau chiar o mana de ajutor in dezvoltarea bursei de trenulete.

(...)edit by Admin
 
@Endo_ro

pentru ca tot pui aceasta problema profit sa raspund nu doar tie ci si celorlalti destul de multi care la fel ca tine se vad neindreptatiti.

le iau pe rand,

1 - pentru inceput aici este o rubrica destinata propunerilor legate de forumul lokomotiv.ro si nu de alte forumuri.
Pentru a scrie despre alte forumuri este o rubrica dedicata, tot aici pe forum, si nu este interzis.

Comparatia starii actuale a forumului cu starea lui pe vremea lui Rally este cel putin deplasata din anumite puncte de vedere, de ce? In primul rand numarul de cititori unici pe luna a ajuns sa fie la un moment dat de peste 11.500 (inainte sa dea criza si oamenii sa aiba alte preocupari si probleme pe ca). Astazi forumul are peste 1700 useri inregistrati. Daca tu crezi ca multimea poate fi tinuta in frau, mai ales in cazul unui popor necivilizat, fara niste reguli care sa se aplice, te inseli.
Rally a renuntat la forum in primul rand din cauza ca necesita sa aloce din ce in ce mai mult timp pentru intretinerea lui, sters mesaje, sortat mesaje, rezolvat conflicte, etc etc etc. Nici unul din administratorii acestui forum nu face ceea ce face pe bani, o face in timpul lui liber si pe gratis. Din acest motiv nu se poate sa explice la fiecare in parte caruia ii este lene sa citeasca un regulament simplu, de ce i-a fost sters un mesaj. Adica userul "nu are timp" sa citeasca regulamentul dar administratorul sa stea si sa aloce din timpul lui sa ii explice lui cutarica ce nu a citit. Hai sa fim seriosi.

2 - ceea ce nu se intelege si tot incercam sa explicam, nimeni nu este tinut cu forta pe forum,
insa cine alege sa stea pe acest forum trebuie sa o faca respectand regulile, prezenta pe forum nu este un drept! este un privilegiu. Este ca atunci cand intrii la mine in casa si te rog sa te descalti, nu-ti convine, atunci nu intrii.

3 - este treaba fiecarui forum sa puna ce reguli doreste, pe noi nu ne intereseaza cum procedeaza altii. Motivul pentru care postarile la vanzari sunt restrictionate, este in primul rand acela ca aceasta rubrica este destinata colectionarilor, acelora care din cand in cand mai renunta la o piesa din colectie pentru ca nu o mai doreste sau vrea sa faca un schimb si nu bisnitarilor, nu a celor care doresc doar sa profite de pe urma comunitatii de pasionati. Nu cred ca un colectionar are in fiecare luna zeci de modele de vandut, inseamna ca a transformat pasiunea lui intr-un bussines, chiar daca este mai mic sau mai mare. Daca totusi doreste sa profite de pe urma comunitatii atunci mi se pare normal sa o sustina intr-un fel. Noi am impus o taxa de 2 lei pe anunt, banii urmand sa fie folositi la concursul lunii unde lunar un articol de pe forum sa fie premiat, ceea ce de altfel s-a si intamplat atata timp cat a existat finantare.
Pe "vremea lui rally", nu existau atatia bisnitari, vanzatori cu sacosa, sau cum doresti sa le spui. Toata lumea stia de rally si atat, acum toata lumea are o mica afacere cu trenulete, mai ales de cand exista fabrica la Arad, si aici fiecare poate sa traga ce concluzie doreste.

S-au impus reguli si restrictii la rubrica de vanzari in momentul in care situatia pe forum ajunsese ca din ultimele 20 mesaje postate pe forum 15-17 sa fie la vanzari.

Daca tot aduci ca exemplu caiferate21.com, poti constata de multe ori exact situatia de care vorbesc mai sus, este simplu, dai click pe "vizulizeaza mesajele postate de la ultima vizita" (sau cum se numeste link-ul) si vezi cate din mesaje sunt la vanzari, cate legate de modelism sau trenuri.

Noi nu dorim asa ceva, lokomotiv.ro nu este un site de vanzari, pentru cei care doresc sa faca vanzari exista ocazii.ro, exista alte zeci de alternative. Noi dorim sa promovam modelismul feroviar si pasiunea pentru trenuri, nu ne intereseaza altceva.

In incheiere te rog sa postezi link-ul la rubrica destinata altor forumuri de profil si nu aici, cred ca poti sa o gasesti pe forum.

Spor!

Sper ca am reusit sa lamuresc anumite aspecte,
indiferent daca am reusit sau nu nu doresc sa continuam discutia pe aceasta tema, regulamentele de pe lokomotiv.ro nu se discuta, ele se aplica.

In continuare orice sugestii sau propuneri legate de forum sunt bine venite.
 
Salut Florinn,

1. Multumesc pentru raspuns;
2. Sunt de acord cu tine 99%
3. Respect toti colegii de forum si parerile lor;
4. Sunt de acord sa se stearga subiectul dupa lamurire;
5. Ramane propunerea pe care o consider constructiva si neconcurentiala...

Si parerile bune ar putea continua...

Unde am avut eu o problema sau nemultumire...
aceasta rubrica este destinata colectionarilor, acelora care din cand in cand mai renunta la o piesa din colectie pentru ca nu o mai doreste sau vrea sa faca un schimb si nu bisnitarilor, nu a celor care doresc doar sa profite de pe urma comunitatii de pasionati. Nu cred ca un colectionar are in fiecare luna zeci de modele de vandut, inseamna ca a transformat pasiunea lui intr-un bussines, chiar daca este mai mic sau mai mare.
Cazul meu: numar pe degete cate anunturi am scris... Cand vinzi 3 chestii pe an, poate ca trebuie sa existe si exceptii... poate ca ai omis sa scrii ceva in anunt... nu il stergi direct ca pe ale bisnitarilor, nu ma bagi direct in galeata cu ei. Asa vad eu... Si nu a fost prima oara in cativa ani.

Noi am impus o taxa de 2 lei pe anunt, banii urmand sa fie folositi la concursul lunii unde lunar un articol de pe forum sa fie premiat, ceea ce de altfel s-a si intamplat atata timp cat a existat finantare.
De acord! Sa presupun ca am o data 3 anunturi in loc de 2. Platesc 10 lei, nu 2... ca nu asta e problema, dar e o problema de confort, ce fac? ma duc pe la cozi la posta? Ai vazut ca anuntul meu e numai pt Bucuresti... nu am timp. Pentru cel care se ocupa de asta, ok! Ca admin deja cunosti oamenii, zic eu...

Pe de alta parte pot vedea si altfel lucrurile:
Anunturi multe (nu discut aici responabilitatile adiacente) = trafic mare (de multe ori motivul principal de a accesa forumul, fie ca ne place, fie ca nu acesta este)
Trafic mare = oameni multi care acceseaza
Oameni multi = vizualizare reclame (aici nu stiu cati se inghesuie la numarul mare de vizitatori noi despre care spui)
Reclama = fonduri

Poate gresesc eu, nu stiu!

In esenta, daca gasiti utila initiativa, hai sa o dezvoltam (cine doreste si poate) si sa degrevam cele doua forumuri principale. Daca nu, o sa moara din fasa, caci nu e prima.

Sperand ca am lamurit treaba, din partea mea se poate face orice cu acest subiect: Stergere, mutare etc... :-|

Salut cu respect toti colegii celor doua forumuri!
 
Salut,

in caz ca nu s-a inteles,
nu ne intereseaza traficul bazat pe vanzari, scandaluri, etc, nu ne intereseaza cantitatea de informatie, ne intereseaza calitatea ei,
incercam sa ne facem timp sa mai curatam forumul astfel incat informatia folositoare sa nu se mai piarda in stufarisul de informatie nefolositoare,
cat despre :
Cazul meu: numar pe degete cate anunturi am scris... Cand vinzi 3 chestii pe an, poate ca trebuie sa existe si exceptii... poate ca ai omis sa scrii ceva in anunt... nu il stergi direct ca pe ale bisnitarilor, nu ma bagi direct in galeata cu ei. Asa vad eu... Si nu a fost prima oara in cativa ani.

Functioneaza poate in alta tara, in Romania grija pentru capra vecinului este mult prea mare, daca vei face exceptii intotdeauna vor veni 10 care sa zica "da ala de ce are voie si eu nu am?", "aveti ceva cu mine", "nu sunt din gasca voastra si de aceea nu am voie, huuuuooo" :D

Cat despre "nu am timp", este foarte simplu, nu ai timp nu pui anuntul, daca ai timp sa pui anuntul atunci iti faci timp sa citesti si regulile, nu avem ce discuta aici,
nu exista nici o scuza pentru nerespectarea unui regulament. Tot timpul avem o scuza, mi lene, nu am timp, sunt ocupat, ma grabesc, etc. Saracii de noi, ce persecutati suntem.
 
Ok! Daca am ofensat pe cineva mai mult decat era justificat, imi cer scuze!
Ramane valabila si utila din punctul meu de vedere propunerea cu locul special pentru vanzari. Sper sa fie timp si oameni care sa sprijine aceasta initiativa.
Cred ca se poate sterge topicul, pentru a nu sfarsi in maniera tipic romaneasca, neconstructiva...
Numai bine!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.