Propun un nou Forum despre scule si materiale

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Lica_Frinaru

Active Member
30 August 2010
68
0
Arizona-Timisoara
LOCATION
Arizona-Timisoara
Cred ca ar fi o buna idee sa se creeze un nou Forum in care se discuta sau se prezinta scule folosite pentru modelism feroviar. Tot aicea probabil se poate discuta si despre materialele folosite precum si cum se folosesc sculele si materialele inpreuna :D
Exista rubrica "Atelier" dar nu prea se discuta precis si la obiect in ea, si mi se pare cam vaga descriptia.

In ziua de azi Sunt o multime de scule specializate care uneori pot fi improvizate intro versiune mai simpla.
Sunt materiale si tehnologii noi care apar in fiecare zi. Sau materiale si tehnologii care sunt vechi dar au utilizari noi si inedite.
Cred ca un mare obstacol pentru modelistii de toate calibrele este ca uneori nu are nici o idee nimenea cum se poate face ceva simplu si de calitate cu minimum de scule.

Se pot crea lucruri foarte delicate si precise cu minimum de scule si materiale potrivite...

Multumesc, LICA[/quote]
 
eu cred,totusi,ca la Atelier este cel mai potrivit loc.Ti se pare vaga descrierea pentru ca intr-un atelier se intampla multe,insa atata timp cat metodele si tehnicile descrise acolo sunt pentru modelism,de orice fel,sunt numai bune.:)
spor la modelit!
 
Salut Lica,

forumul solicitat de tine a fost creat, vezi pe pagina principala, este o subcategorie la Atelier (sau link direct), aseptam acum sa contribuie fiecare cu ce poate.

Daca forumul nu va avea succesul asteptat atunci il vom contopi cu alt forum, sa speram ca nu va fi asa.
 
in cazul asta,cred ca ar fi necesara o "puricare" a categoriilor Informatii utile pentru toata lumea si Atelier,mutand in noul forum tot ce tine de scule si dispozitive pentru modelism :roll:
 
Excellent !!!
Care este marimea maxima a unui singur mesaj ?
Intentionez sa postez citeva seriale cu ce folosesc eu, facute pas cu pas. In plus am si o gramada se scule ...


LICA