Rubrica de vanzari - discutii

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Permiteti sa ma bag si eu in seama, cu scuzele de rigoare...
Ma gandeam la o solutie mult mai simpla, care sa elimine toate discutiile si stresul intocmirii unui regulament care, oricum va arata el in forma finala, tot va da batai de cap o perioada de timp.
Un singur topic (inchis) la rubrica de "Vanzari" care sa contina un link catre unul sau mai multe site-uri de specialitate.
Ex. :"www.o____i.ro". Simplu, fara niciun alt comentariu. Si-am scapat de balamuc.
Cine vrea sa vanda sau sa cumpere, foloseste link-ul sau link-urile oferite gratuit de catre administratia forumului.
Pentru restul, exista mastercard. (adica forumul, bineinteles...) :lol:
 
Salut

ceea ce zici tu mai sus contravine total cu regulamentul si nu va fi permis nici de noul regulament.
Desigur ca multora le-ar conveni sa isi faca user pe acest forum si sa isi puna sute de linkuri cu produse care le au pe ocazii sau mai stiu eu pe ce site si nimic mai mult.

p.s. nu este nici un stres cu intocmirea regulamentului si nu va fi nici in aplicarea lui, suntem antrenati de multa vreme. :D
 
Florin, nu m-ai inteles.
Link-ul catre site-ul respectiv il puneti voi, adminii, si asta intr-un topic inchis.
Un singur topic, un singur link, userii il pot doar accesa ca redirectionare, nu posteaza nimeni nimic in topicul asta. ( e inchis)
Fiecare isi posteaza anunturile pe site-ul respectiv, nu aici.
 
Absolut corect @elef, teoria e buna, dar practica ne omoara, cum sunt administrator de ceva vreme(am fost inclusiv pe rwf), cred ca stiu ce vorbesc... pe scurt sunt curios cati sunt dispusi sa dea cu matura si farasul zi de zi la rubrica de vanzari si sa piarda de multe ori ore facand asta, bineinteles gratis si de buna voie.

Florin am vazut forumuri de 1.000.000 posturi si 50.000 utilizatori.Si erau si moderate cum trebuie, sa facea si munca voluntara cat cuprinde (doar era vorba de "pasionati").Dar intrebarea care se pune ati incercat vreodata sa puneti in practica acest lucru si sa vedeti rezultatele?

In rest cred ca discutam doar de dragul de a discuta.
 
Salut,

@leynad72

te-am inteles perfect,
situatia se schimba in sensul ca in loc sa posteze userii 100 mesaje, vor posta adminii.

@elef am facut un anunt public pentru postul de moderator pe forum si am avut o singura solicitare.
In general "la toti ni greu" si nimeni nu-si asuma raspunderea pentru o rubrica, ca va citi tot ce se scrie la ea si ca va fi "tatal ei", in plus nu e suficient un om, nimeni nu poate fi omniprezent, daca lipseste 2 zile, da noroiul pe afara.
Cand vom fi suficienti care sunt dispusi sa isi sacrifice timp-ul pentru asa ceva mai putem discuta, deocamdata suntem o mana de oameni care ne straduim sa tinem forumu pe picioare si incercam sa o facem cat mai bine.
Daca vrei putem discuta pe privat, aici as vrea sa discutam strict despre rubrica de vanzari.
 
da,am inteles dorin!!!cel putin pt mine care sint un incepator in ale modelismului feroviar mi se pare "fair enough" in ceea ce ai spus tu...cit despre leynard72 nu este rea ideea daca nu contravine cu regulamentul ce va fi pus in valoare in zilele urmatoare...ori aici, ori in alta parte,dar mi se pare mai corect , rubrica de vinzari-cumparari,sa ramina in cadrul forumului si sa nu existe link inspre alt site...
 
@Florinn

Acum nu inteleg eu...de ce sa posteze adminii 100 de mesaje ?
Nu posteaza nimeni nimic.
Rubrica "Vanzari" (inchisa) contine un singur topic (inchis) care contine un link.
 
Pai in cazul asta nu vad de ce nu am sonda noi adminii ocazii.ro zi de zi si sa facem asta de buna-voie, sau putem da pe google "vand trenulete" iar linkurile sa le punem pe forum.

Sa fim seriosi, propunerea ta mi se pare...deocheta (sa nu zic alt termen).
 
@Florinn

Acum nu trebuie sa te superi, am zis si eu...n-am dat cu parul.
Ca nici nu saraceste nimeni si nici forumul nu strange vreo avere cu cate 2 lei la anunt.
Si ma gandeam ca mai scapati si voi de munca asta referitoare la atatea reguli, discutii, etc.
Cine e interesat de modelism sta pe forum, cine vrea sa vanda sau sa cumpere merge in partea cealalta. Si problema era rezolvata foarte simplu, fara complicatii, fara batai de cap.
Poate gresesc, dar e o simpla parere personala si-atat.
 
Salut,

Nu sunt suparat deloc, nici nu am de ce sa fiu, si nici eu nu am dat cu parul :D
Tocmai din motiv ca nu ne imbogatim/saracim cu 2 lei, nu ar trebui sa fie atatea discutii.
Pana la urma, am spus din start ca banii se aduna si se pun la premiul lokomotiv, pana la urma au de castigat cei care chiar merita, si pentru ei nu ma deranjeaza sa depun nici un efort.
 
regulament

<t>Buna ziua <br/>
<br/>
Ma bag si eu cu o mica nelamuriere, cu toate ca nu am avut multa rabdare sa citesc absolut tot despre o rubrica atat de banala (VANZARI).<br/>
Daca tot exista reguli atunci sa le respectam, in concluzie cea ce nu am vazut este modalitatea de plata (cont , banca,etc ) sa stiu si eu cum pot sa platesc acea taxa de 2 lei ,avand in vedere ca de maine intra in vigoare .<br/>
<br/>
Treaba cu lasa ba ca merge si asa nu cred ca ar fii frumos din partea celor care au facut regulile (suna ca o lege romaneasca)<br/>
<br/>
O zi buna la toata lumea !!!</t>
 
Intr-adevar foarte frumos, o initiativa pe care nu am cum sa nu o laud.
Dar acum, ca tot veni vorba despre cei 2 lei...
Nu ma pricep mai deloc la aspectul asta financiar, si poate ne lamureste cineva care e in masura s-o faca :

1. Cum si cand (inainte sau dupa postare) se vor plati / incasa acesti bani ?
2. Probabil ca va exista o contabilizare a incasarilor, o dovada a platii acestei taxe de catre fiecare user in parte pentru a nu exista dubii ca acel user poate posta anuntul respectandu-si obligatia de plata.
3. Suma aceasta care se incaseaza / plateste este impozitabila ? Pentru ca daca este (chiar n-am idee) atunci cine si cum trebuie sa plateasca acest impozit ? Noi, ca useri ? Asta ca sa stim de la inceput daca ce platim include si un eventual impozit sau nu. Si nu e vorba de suma in sine, dar cunosc situatii in care s-a facut un circ fantastic pentru un impozit neplatit in valoare de 16 lei...scrisori, somatii, penalizari, etc.
Ma gandesc facand o paralela cu site-urile specializate care percep o taxa pentru mica publicitate si care am auzit ca platesc impozit din aceasta taxa. Sau probabil banii vor aparea ca donatie pentru a fi distribuiti ca premiu, nu stiu...In fine, poate ne lamureste cineva care se pricepe.

Nu vreau sa fiu inteles gresit, tot ce vreau sa stiu e daca sa astept "hartii" prin cutia de scrisori sau nu. In rest, nu ma intereseaza.
 
Dupa cum am spus de la bun inceput, regulamentul l-am postat ca sa avem pe baza a ce discuta, si am spus de la bun inceput ca nu este complet si nici in forma finala.
Astazi am adus unele modificari, printre care si niste referiri legate de plata, mai exact:

"... Plata se face in avans, pentru detalii legate de modalitatile de plata, dati mesaj privat la userul Florinn."

Asadar, cred ca este destul de clar :).

Ca sa vedeti si celelalte modificari va invit sa cititi regulamentul postat la rubrica de Vazari.
 
Salut,

anunturile din vechea rubrica de vanzari raman acolo unde au fost postate in vechea rubrica de vanzari-cumparari-schimburi (aceasta ramane inchisa), ele nu vor fi sterse decat daca devin nevalabile, noile anunturi se pun in noile rubirici "Vanzari" - "Cumparari-Schimburi".
 
Scuze ca ma bag si eu dar fiecare este liber sa aibe o parere, fie ea buna sau fie ea rea (depinde din care parte privesti lucrurile):
- nu mi se pare corecta varianta postarii unui anumit numar de mesaje (punctul 2) vanzari/cumparari/schimburi in decursul unei perioade, in nici-un caz perceperea de taxe pt depasirea numarului de anunturi.
Pe toate forumurile unde exista rubrici asemanatoare, poti posta cate anunturi vrei, bineinteles respectand anumite reguli, care si pe acest forum "au fost" bine concepute initial. Daca nu se poate renunta definitiv la aceasta rubrica.
Sunt tare curios cati dintre membrii acestui forum vor mai posta la rubricile respective.
Majoritatea vor migra catre alte forumuri, cel putin pentru "libertatea" acestei categorii de mesaje. :-?
Pacat ca sa ajuns in stadiul in care se "face cheta" pentru "sponsorizarea concursului lokomotiv"... hai sa fim seriosi. Daca vrei sa faci o premiere nu trebuie sa se apeleze la asa ceva. :-?
Asta este parerea mea. Imi cer scuze daca am fost deplasat (n-am avut intentia sa supar pe nimeni) dar am ramas uimit cand am vazut noile reguli "unicat".
Bafta!
 
Parerea mea este ca userii nu vor migra catre alte forumuri, pentru simplul motiv ca acest forum nu este un site de vanzari/cumparari. Acesta este un formul de modelism feroviar, iar personal cred ca, facand o medie, este cel mai bun forum din Romania la acest moment.
 
mmkelemen,

Desi nu sunt admin, imi voi permite totusi sa-ti dau un raspuns, fie el bun sau rau.Din ce am vazut eu pana acum pe acest forum, in mica mea perioada de prezenta aici, interesul forumului este de a crea o comunitate strans legata si constructiva. In acest caz traficul si numarul de membri ridicat nu cred ca intereseaza pe nimeni.

Aici exista oameni care chiar au facut si vor sa faca ceva pentru modelism.Iar acestia vor ramane atasati de aceasta comunitate indiferent de regulament.

Apoi mai e o chestie : pasionati sunt multi, iubitori insa foarte putini. Iar multi dintre acestia din urma au ramas strans legati de acest forum inca de la inceput si datorita lor acest forum a ajuns departe. Asta cred ca ar trebui sa zica multe. Am dreptate ?
 
Salutare,
Eu cred ca Florin a fost destul de clar in exprimare atunci cind a postat decizia de schimbare a regulamentului.
Personal,mi se pare ca in majoritatea cazurilor oamenii au inteles ideea.Iar daca cei care intrau pe acest forum o faceau doar pentru vinzari/cumparari,plecarea lor pe alte forumuri nu ne va face sa ne rupem fishul.
Cred insa ca s-a inteles gresit ideea cu taxa.Nu face nimeni nici o cheta,pentru sponsorizarea acestui concurs nu o sa luam credit de la banca.Dar vor rezulta niste bani si userii trebuie sa cunoasca destinatia lor.
Sa iei astfel de decizii,asa cum spuneau si Florin si alti admini,este un lucru extrem de delicat.As dori sa va asigur ca am facut ceea ce e cel mai bine pentru comunitate,nu pentru individualitati.
Si sincer as dori si altor membri sa trebuiasca sa ia decizii,sa vada ce usor e.
s
 
Vanzari si iar vanzari.........

<t>Salut<br/>
Hai sa fim seriosi, rubrica de vanzari sa dezvoltat din cauza cererii,iar pentru asta sunt responsabili cumparatorii dar si vanzatorii, intr-un cuvant toata lumea .(pasioanati ,iubitori,simpli "trecatori")<br/>
Limitind oferta o sa piarda cumparatorul , dupa cum se stie cand exista concurenta mare intre vanzatori iar produsele sunt foarte multe ,automat scad si preturile.<br/>
(ma refer la produsele sh.)<br/>
<br/>
Numai bine !</t>
 
Salut.

Propun sa incheiem discutiile, nu de alta, dar consider ca s-a lamurit ce era de lamurit, in plus din start scopul acestui subiect a fost de a explica anumite aspecte pentru cei care au nelamuriri si NU sa negociem regulile noului regulament sau sa discutam interminabil pe tema lor.

@mmkelemen tema forumului este modelismul feroviar in principal si trenurile reale. Comertul cu trenulete nu este pe lista de interes a acestui forum.
Majoritatea au inteles care este rolul acestei rubrici de vanzari, pentru ceilalti incerc sa explic in "2 cuvinte" sau sa amintesc care e rolul ei:

1."Rolul rubricii de vanzari este de a inlesni schimburile intre pasionati, exemplu, vinde ceva din colectie pentru a-si cumpara altceva sau da ceva la schimb pentru un alt produs"
2."Rubrica de vanzari nu are rol de a avantaja pe cei care comercializeaza trenulete, indiferent de "cifra de afaceri" a acestora"

Rubrica de vanzari a functionat de la bun inceput pe acest principiu, noile reguli au fost impuse pentru ca rubrica a devenit foarte greu de controlat din cauza celor care contribuie la acest forum doar prin postarea de anunturi la vanzari.
Imi pare rau dar acestia pot alege din multitudinea de site-uri de anunturi gratuite. Forumul nu pierde absolut nimic prin plecarea acestora spre alte forumuri.

O concluzie foarte simpla si foarte buna in acelasi timp, a tras-o andreiul mai sus:
"...pentru simplul motiv ca acest forum nu este un site de vanzari/cumparari. Acesta este un formul de modelism feroviar..."

Deci consider ca acest subiect poate fi inchis.

Pentru orice nelamuriri pot fi contactat pe privat,
insa nu voi raspunde mesajelor care sunt pe tema "eu nu sunt de accord cu..", "nu mi se pare normal..." etc.

Ar fi cazul sa invatam ca tot ce se intampla in lumea civilizata se bazeaza pe niste reguli sau pe niste proceduri si ar trebui sa invatam sa procedam si noi asa indiferent ca parcam masina in parcare la mall si trebuie sa respectam un marcaj sau ca scriem pe un forum care are un regulament.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.