Info Probleme

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
LE1500KW a spus:
Poate calculatorul tau de serviciu este virusat...
Nu cred .... compania la care lucrez are standarde de securitate destul de inalte si nu prea apar virusi . Tot taficul este filtrat de un firewall extern si care probabil recationeaza mai "dubios" la unele pagini . Am vorbit intre timp cu cei de la IT si ziceau ca trebuie sa fac o cerere la Help desk sa deblocheze pagina , dar trebuie bine motivata cererea . Asa ca mai bine nu :mrgreen:
p.s. poate forumul este virusat :fluierat:
 
LDH a spus:
O anomalie sesizata de mine si nu numai este ca daca incerc sa deschid ultima sau penultima pagina la "Anunturi de intalnire ale asociatiei" (CSMFB) spune ca nu exista subiectul.

Am mai patit asta si la alte subiecte.
Pe ma sura ce mai ajung la ele, nu mai stiu care sunt, am sa aduc la cunostinta.

Iata una
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=4135641356

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=71&start=285
 
si asta e o eroare de cand lumea cu care Florin se lupta cu greu... apare cand se genereaza o noua pagina la un subiect, insa, lucru curios, nu e sistematic!
 
Salut

in sfarsit s-a rezolvat problema paginilor generate aiurea, chiar daca partial.

Problema apare in urmatoarele situatii :
- in pagina de "Vizualizare a mesajelor scrise de la ultima vizita" (- edit : s-a rezolvat intre timp.)
- momentul postarii unui mesaj daca acesta este ultimul din pagina.
- in fereastra din stanga cu cele mai noi mesaje (- edit : s-a rezolvat intre timp.)

Va rog sa raportati orice problema de disfunctionalitate exceptand cele 3 cazuri de mai sus.

vom rezolva si aceaste probleme foarte curand.
 
Am primit instiintare pe e-mail despre un nou mesaj in subiectul "Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)". Facand click pe link-ul din mesaj, a aparut acelasi simpatic "Nu exista subiectul sau mesajul cerut", dar daca am intrat cu username & password pe forum si am cautat "Vizualizare etc" am ajuns direct la cel mai recent mesaj.
 
Alta manifestare interesanta: intru la "Vizualizarea etc.", fac click pe cel mai recent mesaj din cadrul subiectului "Intrebari venite de la incepatori" si imi apare celebra zicere cu mesajele si pagina precedenta, dar daca revin (BACK) si fac click pe cea mai recenta pagina din subiect, totul este OK.
 
mpursu a spus:
Alta manifestare interesanta: intru la "Vizualizarea etc.", fac click pe cel mai recent mesaj din cadrul subiectului "Intrebari venite de la incepatori" si imi apare celebra zicere cu mesajele si pagina precedenta, dar daca revin (BACK) si fac click pe cea mai recenta pagina din subiect, totul este OK.

poti sa specifici te rog exact unde dai click, si daca se poate care era ultimul mesaj atunci cand ti-a aparut eroarea.

mersi.
 
EDIT: Bre, da' chior mai sunt; nici n-am vazut ca mai era o pagina! :D

Las' ca nu mai sterg, poate mai rad si altii! :D

Edit2: Apropo, daca ai nevoie, uite un punct de start: http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1065&view=newest, care redirecteaza (deocamdata) la http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=42156, care e eroare. Deci prin viewtopic, unde se face cautarea de post.

Apropo, de ce forumul imi mananca hashurile (Shift+3)?

Original:
Florinn a spus:
@cosmin, asa cum am spus si inainte, este o eroare care apare atunci cand se genereaza numarul de pagini. Nu are legatura cu mesajele sterse, pur si simplu undeva apare o eroare prin care se genereaza o pagina noua, goala.

Inca nu am reusit sa gasesc o explicatie la acest fenomen.
Am eu o explicatie... deh, am ajuns sa fiu si platit pentru joaca cu PHP :D . E vorba de faptul ca unde se calculeaza pagina pe care un mesaj al unui subiect, se calculeaza gresit. In ce fel? Pai...

Presupunem ca sunt 20 de mesaje pe o pagina. Mesajul 21, deci, va fi pe pagina 2. Dar, sa presupunem ca functia care calculeaza numarul paginii crede ca sunt 10 mesage pe pagina. In acest caz, functia respectiva va face o impartire simpla, si-i va rezulta ca ar trebui afisata pagina 3! Care, din pacate, nu exista. Aceeasi functie e folosita cand se calculeaza numarul de pagini ale unui topic pentru afisarea lui pe lista de topicuri, deci apar pagini care nu exista si acolo.

Dar atentie! Diferenta, in acest caz, este mult mai mica. Am impresia ca e doar de 1 mesaj, pentru ca aceasta eroare nu apare decat atunci cand topicurile sunt foarte lungi. Prin urmare, undeva, in loc de, sa zicem, 20, e pus 19 (sau poate invers). Foarte probabil ca aceasta problema sa fie una de genul fencepost error (link wikipedia).

Mult noroc in detectarea bugului si omorarea sa permanenta!
 
Narc a spus:
.... Aceeasi functie e folosita cand se calculeaza numarul de pagini ale unui topic pentru afisarea lui pe lista de topicuri, deci apar pagini care nu exista si acolo....

Salut!

poate ca ai fi surprins sa afli ca nu e asa :). Nu exista o functie care calculeaza nr de pagini, numarul de pagini este calculat aproximativ diferit, in multe locuri, deoarece utilizarea lui se face diferit (nu intru in detalii).
Practic, pe scurt, sunt 2 modalitati de a afla numarul de mesaje dintr-un subiect, una dintre aceste 2 modalitati este eronata (eroarea exista dinaintea preluarii forumului de catre rally) si culmea, modalitatea eronata este cea care este mai des folosita, pe motiv ca e mai rapida.
Si ca sa repet ce am zis in mesajele anterioare, stim care este problema, bug, eroare, sau cum dorim sa ii spunem :) (stim asta de vreo 2-3 saptamani), problema este "construirea" unei solutii, si asta cere timp, eventuale greseli pot genera repercursiuni ireparabile asupra bazei de date.
Acestea fiind zise, precizez ca se lucreaza la solutie si curand va fi pusa in aplicare.

Multumesc pentru ajutor si pentru urari :)
Narc a spus:
Edit2: Apropo, daca ai nevoie, uite un punct de start: http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1065&view=newest, care redirecteaza (deocamdata) la http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=42156, care e eroare. Deci prin viewtopic, unde se face cautarea de post.

Mersi, lucram la un script care va repara erorile direct pe baza de date, apoi toate erorile de la "suprafata" vor disparea ca prin minune :lol:
Narc a spus:
Apropo, de ce forumul imi mananca hashurile (Shift+3)?

Sincer, am constatat si eu acest lucru, deocamdata nu am avut timp sa cercetez de ce.
 
@ Florinn.
Spor la reparat ..greseala si nu te grabi. :-? 8)
Nici lumea nu s-a facut intr-o zi !
Mai bine un lucru facut mai greu si bine,decat repede si prost. :D
Si scuze de offtopic !
Marius.