Info Informatii administrative.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
am un raspuns posibil pentru tine, care ar explica ambele kestii si adminu de forum sa zicada sau nu; e cam din ce in ce ma clar ca a fost schimbat providerul unde sta forumul sau macar serverul; tie nu iti merge deoarece cel mai probabil nu ti s-a actualizat dns-ul sau cumva cineva a uitat sa stearga niste inregistrari si pentru tine forumul raspunde tot cu ip-ul vechi

cel mai probabil asta s-a intamplat, poti inerca sa dai un ipconfig /flushdns sau sa fortezi ca server de dns un 193.231.236.30 care e rdsbucuresti si vad ca prin el merge ok
 
macleod...mersi mult, m-ai rezolvat, am fortat conexiunea cu serverul dns de bucuresti pe care mi l-ai dat si merge.Mersi mult :D
 
tu esti in bruxelles acum? ca atunci e si mai sf (ma rog, scriu de pe pocket acuma si nu pot verifica) dar raspunsul era gandit in principiu pentru cineva in acelasi oras cu forumul sau ceva asemanator oricum
din alta tara nu ar fi trebuit sa conteze catusi de putin, daca daca domeniul a fost prin zona
cam sf, dar probabil "egzista o iexplicatzie"; bine ca iti merge asa
 
Salut,

problema este exact cea explicata de @macleod.

Imi pare rau pentru cei care inca sufera de asta, forumul a fost mutat pe alt server, din pacate mutarea nu s-a putut face atunci cand am dorit noi sa o facem, din cauza unor probleme aparute atunci cand sau facut probele (inainte de mutare) si a trebuit sa grabim mutarea.

In general cei care au net de la RDS au aceasta problema, in sensul ca se propaga mult mai lent modificarea. Cei la care le apare "comming back soon" ajung pe forumul vechi.

Imi pare rau si sper ca situatia sa revina la normal cat mai repede si pentru ei.
 
Cred ca la RDS de fapt nu se propaga deloc modificarea :D . Eu nu am avut nici o problema cu providerul meu Numericable Bruxelles. E bine de stiut pentru cei care mai au problema asta inca, daca pot intra din alta parte sa vada rezolvarea. Oricum inainte sa forteze DNS-ul vechi, cu acest DNS de bucuresti care merge, ar trebui sa incerce si comanda " ipconfig /flushdns " in consola RUN din meniu "Start"
 
macleod a spus:
tu esti in bruxelles acum? ca atunci e si mai sf (ma rog, scriu de pe pocket acuma si nu pot verifica) dar raspunsul era gandit in principiu pentru cineva in acelasi oras cu forumul sau ceva asemanator oricum
din alta tara nu ar fi trebuit sa conteze catusi de putin, daca daca domeniul a fost prin zona
cam sf, dar probabil "egzista o iexplicatzie"; bine ca iti merge asa

eu sunt in bruxelles, nu am nici o problema , am si ip si dns dat pe automat si s-a actualizat fara probleme , nu am sesizat cand s-a facut modificarea serverului .Problema o avea varul meu, userul "leynad72" .Dar bine ca s-a rezolvat.
 
aturgen a spus:
Cred ca la RDS de fapt nu se propaga deloc modificarea :D . Eu nu am avut nici o problema cu providerul meu Numericable Bruxelles. E bine de stiut pentru cei care mai au problema asta inca, daca pot intra din alta parte sa vada rezolvarea. Oricum inainte sa forteze DNS-ul vechi, cu acest DNS de bucuresti care merge, ar trebui sa incerce si comanda " ipconfig /flushdns " in consola RUN din meniu "Start"

Salut,

voi schimba mesajul "comming soon" cu indicatii despre cum sa fie fortata propagarea.
 
E o idee buna :D , acum vad o alta problema , unii dintre useri printre care si eu avem probleme cu avatarele si cu semnaturile.Dar oricum asta nu este ceva de o importanta prea mare .Mai important este sa se poata accesa si utiliza forumul.Cred ca aveti o eroare in baza de date mysql in urma transferului de pe un server pe altul(probabil s-au pierdut ceva fisiere) , ori sunt erori sau bug-uri de la phpBB, cu toate ca inainte de mutare nu prea am sesizat erori de acest gen.Poate ar fi bine daca ai facut un backup la forum pe vremea cand era pe serverul celalalt , sa il retransferi pe serverul nou , chiar daca nu va merge forumul o ora .

Drept exmeplu: am pus din nou linkul catre imaginea pentru avatar, si s-a stricat semnatura. Daca incerc sa sterg spatiile alea de la semnatura(<br>) nu mai merge avatarul
 
Salut,

e bine ca toate problemele sa fie punctate aici,
si apoi le vom rezolva pe rand.

imi pare rau de problemele generate insa, asa cum am mai zis am fost nevoiti sa facem mutarea mult mai repede din cauza unor probleme generate la probe, initial intentia noastra era sa facem niste probe inainte de mutare insa au fost niste probleme neprevazute si a trebuit grabita mutarea.
 
Oricum , acum e important ca merge forumul, sunt convins ca in timp o sa se rezolve toate aceste"bug-uri" si forumul o sa revina la normal. Daca mai descopar ceva probleme le semnalez aici :D
 
Salutare.
Vreau sa semnalez inca o problema a forumului...care de data aste e resimtita "din plin" de userul "aturgen". :lol:
N-am ce face, trebuie sa-i intorc favoarea si sa incerc sa-l ajut.
Poate intra pe forum doar ca vizitator, nu mai poate sa se logheze.
De cate ori incearca login, ii apar in permanenta ferestrele pentru logare, fara niciun efect.
Ma gandesc ca poate exista o solutie si pentru el, un hint, ceva...
Multumesc.
 
Am rezolvat.Cred ca e o problema de la mine, nu de la forum, pentru ca am inlocuit browser-ul meu IE7 cu firefox, si am reusit sa ma loghez.Cu toate ca nu imi face placere cred ca ma paste un "format c:\" :D
 
da totusi a durat cam mult propagarea, de obicei se intamplau kestii de astea cand mai ramaneau zone aiurea definite in fostul server de dns, desi nu prea mai avea ce sa caute pe acolo

de obicei asta se rezolva simplu cu un www2 si redirect de pe vechiul server pe www2; dar din cate stiu s-ar putea sa se supere phpbb-ul si sa faca redirect inapoi, si atunci ping pong

daca nu s-a rezolvat vezi aia cu dns-uri orfane; sau daca nu te pricepi da un pm cu modificarile facute si ti le verific eu
 
Pe RDS problema a continuat si azi, cel putin la Cluj, nu se putea intra pe forum.
Propagarea e posibil sa mai dureze asa ca cei cu probleme...vor trebui sa mai astepte!
 
sau foarte simplu, sa treaca dns-ul de bucuresti despre care s-a vorbit mai inainte si o sa ii mearga fara probleme.
 
poate pentru ca nu avem obiceiul de a vorbi la anumite subiecte fara a spune nimic?

omule, care-i baiul? vii pe un forum de trenuri ca sa cauti cearta sau ca sa afli lucruri noi si sa ne impartasesti experientele tale?