Timpuri noi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Florinn

Administrator
Membru personal
Super Moderator
Trenulist
17 Ianuarie 2006
5.547
16
Cluj Napoca / Bucuresti
www.trains-addicted.ro
WEBSITE
http://www.trains-addicted.ro
YAHOO
bogdannf
LOCATION
Cluj Napoca / Bucuresti
Stimati colegi,

Doresc sa va anuntam cu bucurie ca incepind cu data de 11 feb 2008 forumul jucarii.com.ro a trecut in administrarea nemijlocita a Asociatiei Trainsylvania Railway Club, prin achizitionarea bazei de date si a parghiilor de editare si control.

Pentru noi este un motiv de mare bucurie si mandrie, dar ne aflam in fata unui moment greu si important caruia speram sa-i facem fata in primul rind datorita voua, celor care alcatuiti comunitatea de pasionati feroviari.

In principiu, ce se va schimba de acum inainte?

1. Forumul jucarii.com.ro va deveni un forum care apartine comunitatii de pasionati, un forum deschis fara sa mai aiba legaturi de ordin financiar cu vreun importator, distribuitor sau producator de material feroviar, atit in miniatura cit si la scara reala. Pentru a putea fi intretinut, vom incheia contracte de publicitate in sistem banning si click-link cu firme din diverse domenii, fara ca acest lucru sa interfereze cu pasiunea noastra comuna sau sa deranjeze in vreun fel bunul mers al activitatii.

2. Vom incerca sa atragem atit pe modelistii feroviari, in special pe cei cu experienta bogata in domeniu dar si pe cei pasionati de trenurile reale, stabilind astfel un echilibru intre real si model. Cu alte cuvinte, oricine este pasionat de trenuri va gasi pe acest forum tot ce isi doreste.

3. Pentru a duce la indeplinire obiectivul de mai sus, in timp vom opera anumite modificari. Vom dezvolta portalul www.lokomotiv.ro, care va cuprinde informatii despre tot ce inseamna mersul pe sine, iar forumul va fi asociat acestui portal.

4. Acest forum va avea un numar mai mare de administratori, daca doriti, un Consiliu Director format din membri de valoare, indiferent daca apartin sau nu vreunei asociatii. Subliniem ca Trainsylvania Railway Club nu va actiona discretionar, dorinta noastra este sa punem totul in slujba pasiunii. In acest sens, insistam sa pastram aproape de noi pe toti pasionatii, mai ales pe cei de valoare care au contribuit la cresterea comunitatii. Ii asiguram ca se vor bucura de aceleasi privilegii. In plus, cei care din diverse motive nu au putut posta, ii invitam sa o faca din nou. Practic, tragem linie si o luam de la capat.

5. O noua administratie impune si un nou tip de regulament la care lucram chiar acum si va vom solicita si voua ajutorul. In esenta, nici un administrator nu are dreptul de a lua singur o decizie. Toate abaterile vor fi sanctionate dupa ce toti adminii sint de acord, incepind cu avertisment si terminind cu restrictionarea accesului, in acest mod vom evita comportamentele dictatoriale si va rugam sa incercam sa ne pastram calmul si sa intelegem greselile acestei perioade de tranzitie.

6. Acest forum nu ar putea exista fara voi, cei care il scrieti. Sa incercam sa il facem mai bun, sa ii crestem valoarea. Suntem deschisi la orice propunere care duce inspre mai bine. Iar pe noi, cei de la Trainsylvania, va rugam sa ne sprijiniti in demersul nostru. Practic, ne vom ajuta unii pe altii.

Va multumim pentru intelegere si sintem convinsi ca vom face o treaba grozava impreuna!

Trainsylvania Railway Club,

Sandy Deac, presedinte.
 
Felicitari si tot inainte .
Sambata la club bem , mancam , si invartim trenulete :twisted: aaaaa si sa nu uitam de facut poze :twisted:
Va urez sa reusiti sa tineti fraiele acestui forum cum a reusit si impingatorul de cutiute :D


Mana birjar si duma'n noapte ,cat mai departe :lautar:
 
Vin si eu cu o propunere - pentru toti membrii vechi ,noi si in devenire rubrica Locatie sa devina obligatorie poate astfel reusim sa ne regasim (in aceeasi localitate) printre carcotelile si pietrele aruncate :D
 
Salutare Forumisti !
Ei da fratilor, eu am obosit cu trasul fraielor forumului, dar dupa cum se vede, il cedez unor pasionati adevarati, si sper sa-i creasca atat continutul cat si calitatea informatiei.
"Impingatorul de cutiute" a practicat o dictatura prietenoasa ... :mrgreen:
Va place sau nu, asta-i adevarul. In peste 2 ani, am banat doar 3 membri si am sters ... la cerere alti 2. Conflictele le-am aplanat pe cale amiabila, sau pur si simplu am sters posturile cu atacurile la persoana, nelasand sa degenereze in zeci de pagini de balacareala, care culmea, aduc trafic :twisted: si-ii ingretoseaza pe altii. :!: :!: :!: Asta e secretul unui forum linistit
Noii proprietari, vor face cum vor, dar din umbra, voi continua sa-i sfatuiesc pana-mi vor spune : DA NE LASHI !!! :D :D :D
Ideea cu un consiliu director care sa hotarasca banarea, sau stergerea posturilor deplasate, NU E BUNA. :!: :!: :!:
Pana va intalniti si va hotarati , da noroiul pe afara.
Evitarea politiei forumistice... Mai vine unul, altul mai zice ceva offtopic, daca nu exagereaza il lasi...
Eu am facut politie forumista la vanzari- cumparari, unde se sterg topicurile post cu post, si asa puteam pierde ore. Si desi era scris mare, A NU SE POSTA OFFTOPIC !!! Multi n-au tinut cont, asa ca ... stergeam deviatiile ;-)
Va doresc Succes !!!
rally
 
Felicitari! Este un lucru minunat ca ati luat sub administrare acest forum. Si pana acum a fost pe maini bune dar si de acum inainte sunt convins ca ramane pe maini cel putin la fel de bune. Stiu ca nu o sa va fie usor. Cel mai probabil in timp se vor vedea rezultatele.

Pe cativa dintre clujeni ii stiu bine. Am avut ocazia sa-i cunosc personal intr-o dimineata de primavara, acum mai multi ani, in Abrud, langa o mocanita care pufaia de zor si care apoi ne-a plimbat pe traseul Abrud-Campeni si retur. Atunci era un inceput al intalnirilor comune intre pasionatii din tara care se cunosteau numai de pe forum. A fost o zi minunata, urmata apoi in timp de alte si alte intalniri si expeditii feroviare. Intre timp clujenii au devenit o comunitate inchegata formata din oameni valorosi, modesti, si cu mult bun simt. Si-au creat o asociatie puternica, iar realizarile lor pe care le-am urmarit de-a lungul timpului, ne-au cucerit pe noi toti. Felicitari inca odata. Sper sa se alature cat mai multi efortului vostru.
 
Frate Laur, :D
Aici se cauta informatie si se face schimb de experienta, asa ca nu conteaza cine-i admin, sau proprietar. Comunitatea ramane neschimbata, doar "cartea de vizita" e alta :D
Asociatia Trainsylvania, pe profil, e cea mai dezvoltata la ora actuala in tara.
Avand si un forum reprezentativ, au cele mai bune sanse sa reprezinte modelismul feroviar din Romania , poate om vedea si in MIBA diorama de la Cluj, sa-si salveze si nemtii pe forumuri imagini la "Dioramele altora " :D :D :D
 
Sandy,
Prin Bucuresti , titlul de doctor, legat de cel de modelism, e de rau augur pentru multi pasionati, asa ca mai bine ma faci "farmacist"... :D :D :D
Rubrica noua (a mea... :D ) as vrea sa se intituleze "Noutati la "Farmacie""
as vrea eu sa arate ca o farmacie, "garajul" meu dar cine stie... daca ma mai eliberez :p
Si unde vezi tu panicati ? ;-)
rally
 
laur a spus:
bun bun si in final un om de baza unde sa ne putem plange,in caz de ceva, cine va admin. forumul ?

Salut, foarte pe scurt iti raspund, nu va exista un singur admin, vor fi mai multi, membri fondatori din echipa Traninsylvania, pe langa acestia se alatura actualii admini si moderatori plus alti oameni pe care noi si nu numai, ii consideram de valoare.
rally a spus:
....
Noii proprietari, vor face cum vor, dar din umbra, voi continua sa-i sfatuiesc pana-mi vor spune : DA NE LASHI !!! :D :D :D

Multumim, sunt convins ca avem nevoie de un om cu experienta in spate :d, pana la urma e remervabil faptul ca ai dus singur forumul in spate pana aici.
rally a spus:
Ideea cu un consiliu director care sa hotarasca banarea, sau stergerea posturilor deplasate, NU E BUNA. :!: :!: :!:

Poate s-a inteles putin gresit, Sandy se referea la luatul deciziilor capitale, si anume de a bana pe cineva, avertismetele se vor da, de asemenea noroiu se sterge, fara avertisment! Totusi, nu e cazul sa discutam acum si aici despre aceste lucruri, urmeaza sa punem la punct regulamentul forumului si sa stabilim impreuna cu echipa de administratori cum vom aborda situatiile neplacute care apar uneori
rally a spus:
...
Rubrica noua (a mea... :D ) as vrea sa se intituleze "Noutati la "Farmacie""
as vrea eu sa arate ca o farmacie, "garajul" meu dar cine stie... daca ma mai eliberez :p
...

hehe, pacat ca nu ti-am trimis acum 2 zile structura de forum la care lucram sa vezi ca asa ii si zice ;)

rally a spus:
Va doresc Succes !!!
rally

Multumim !

Si in incheiere,

@Rally sa nu crezi ca scapi chiar asa usor de noi ;)
 
Pacat
Forumul parea ca merge destul de bine. Nu vad de ce Asociatia Trainsylvania nu si-ar fi facut propriul forum.
Acum, fiecare face ce vrea cu proprietatea lui.
Dar, cineva ("pasionati adevarati"),care sa se ocupe de forum, sa-i creasca continutul si calitatea, cred ca s-ar fi gasit si "mai pe linga casa". Etichetari de genul : cel mai...,cea mai... cei mai..., reprezentativ, deocamdata nu au sustinere pentru ca fenomenul (modelism feroviar) este inca foarte tanar la noi, ma refer ca raspandire la scara larga.
Unitatea din punct de vedere al pasiunii comune se poate obtine prin diversitate.
 
Salutare,
Si pina acum acest forum a avut un proprietar,nu a existat in forma libera in natura. :lol: Schimbarea de proprietar nu va influenta in nici un fel functionarea sa.Acest forum este doar administrat de Trainsylvania,nu face si nu sustine unilateral politica acestei asociatii ci a intregii comunitati de modelisti feroviari.
Aici fiecare asociatie si modelist isi va sustine punctul de vedere,pe noi nu ne intereseaza sa fie unul si acelasi cu al nostru. :-?
In fond,nu va mai sta saracul Rally sa citeasca toate posturile ci vor sta mai multi :lol:
Trainsylvania doar este "proprietarul".Forumul este condus de administratori care sint si din alte orase,nu numai din Cluj,nici macar din Ardeal.Iar pe admini ii stim,sint dintre noi.Adica,ne conducem singuri,ne facem singuri curat in casa,nu mai stringe altcineva dupa noi.Ceea ce chiar inseamna diversitate.
sandy
 
Cred ca fratele @Rally va avea acum ceva mai mult timp la dispozitie pentru aprovizionarea magazinului si cele aferente muncii de "impingator de cutii" dupa cum ai place domniei sale sa se numeasca! :D
Oricum TRC a facut un pas important ! Sa le uram succes noilor admini si sa multumim celui vechi!
 
amiel a spus:
Pacat
Forumul parea ca merge destul de bine. Nu vad de ce Asociatia Trainsylvania nu si-ar fi facut propriul forum.

Salut @amiel, am sa iti raspund pe scurt nelamuririlor tale, Asociatia Trainsylvania a avut si optiunea de a-si face forum, practic un forum gol e gratis, nu te costa nimic sa il faci, dar noi consideram ca mai bine unul si bun decat 10 cu cate 100 de useri, in plus ar fi durat luni sa aducem un forum la nivelul celui pe care "l-a crescut" Rally
rally a spus:
Salutare Forumisti !
Ei da fratilor, eu am obosit cu trasul fraielor forumului, dar dupa cum se vede, il cedez unor pasionati adevarati, si sper sa-i creasca atat continutul cat si calitatea informatiei ...
Acesta e mesajul lui Rally si e cat se poate de adevarat, e foarte obositor si presupune mult volum de munca administrarea unui forum, mai ales cand cade pe umerii unui singur om.

Vreau sa specific, forumul lui Rally nu a fost preluat cu forta, ni s-a facut o oferta de administrare, noi am acceptat-o cu bucurie si cu niste eforturi financiare apreciabile.

Alt lucru foarte important care trebuie inteles, este faptul ca forumul nu este al nostru, al Asociatiei de la Cluj, ci este al intregii comunitati din Romania, si speram ca impreuna sa il facem si mai bun.
 
Florin mi-a luat vorba din gura.
Da,forumul nu l-am luat cu japca ci Rally ne-a declarat ca nu mai are timpul necesar pentru a intretine un forum devenit muult mai aglomerat ca si acuma 2 ani , si nici rabdarea necesara.
Asa ca ne-a intrebat daca nu suntem interesati si in urma unui efort financiar considerabil pentru noi (crede-ma ca unii dintre noi au renuntat la destul material rulant pentru acest forum) am fost de acord sa preluam forumul.

Oricum practic nu se va schimba nimic, doar ca fiind mai multi pasionati implicati direct vom incerca sa imbunatatim forumul ca sa fie o sursa de informatie utila pentru toti modelistii. Iar admini vor fi oameni din cadrul forumului arhi cunoscuti de voi toti.

In curand vom face public o propunere de structura a threadurilor si fiecare isi va da cu parerea asupra ei.
 
PS Cu aceasta trecere , va fi primul forum important care sa nu aiba un magazin in spate deci nu vor fi discutii pe teme economice care vad ca sunt in floare pe alte forumuri.

Si cum zicea Florin nu se va vedea nicaieri ca este forumul asociatiei de la cluj. Vor ramane threaduri principale asociatia de la bucuresti, de la cluj, vom adauga pe baietii de la Arad si pe viitor orice asociatie infiintata.

Pana si rally va ramane cu rubrica de noutati.
 
Salutare,

Va doresc si eu succes!

Ca si o idee, poate reusiti sa reorganizati structura forumului. In acest moment, este destul de greu de navigat printre subiecte. O mai buna grupare a subiectelor pe categorii.
 
Dragi prieteni trenulisti de la Cluj (si nu numai),

Felicitari pentru initiativa! Intr-adevar, e buna ideea de a "prelua" forumul in loc de a crea inca unul nou, in conditiile in care Rally a obosit sa tot duca de unul singur "piatra" asta dupa gat; nu vad nici eu rostul sa existe zece forumuri paralele, pentru ca in principiu suntem tot aceeasi pasionati peste tot. Iar ideea unui forum numai al pasionatilor, fara un sponsor principal care sa-si urmareasca, fie si numai insinuant, politica economica, e interesanta de asemenea.

Subscriu de asemenea parerii lui Vali ca ar fi utila o mai buna structurare a forumului, ca sa ne "gasim" mai usor subiectele de interes.

Va urez numai bine si viata lunga "noului" forum!

Salutari din Constanta,
Dorin