Articole

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

LDH

Well-Known Member
Trenulist
3 Septembrie 2016
6.938
5
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
LOCATION
Bucuresti
Urmare discutiile pe langa subiect.
Nu o sa reiau ce a spus rally dar o sa adaug ca daca nu o sa fim putin flexibili si sa acceptam cate o gluma care da sarea si piperul si o sa ne rezumam numai la partea tehnica o sa pierdem membrii sigur.
Uitati-va la subiectele care nu au fotografii si comparati-le cu cele care au. Daca puneti in balanta numarul celor care le viziteaza o sa vedeti ca unde sunt poze sunt si vizitatori.
Evident cand devierea este deraiere in toata regula este bine sa se puna punctul pe I.

Revenind la subiect :D

Urmarind ce se intampla pe forumul cartula am vazut la ei o chestie, o gaselnita - numit-o cum vreti dar sigur este o idee extraordinara si bravo celui care a fost cu ideea.

Despre ce este vorba? Totul se rezuma la o serie de articole despre tehnici de modelaj, vopsitorii, realizarea machetelor si modelelor.
Articole scurte, la obiect, unde nimeni nu poate interveni scrise de cei care doresc sa impartaseasca din experienta lor.
Articolul este trimis in format PDF, daca nu ma insel, cu poze cu tot administratorilor forumului si prin grija acestora apare la rubrica "Articole" care la randul ei este impartita in subcapitole.

Asa sigur nu se pierde informatia si este mai usor sa trimiti pe cineva care intreaba sa vada articolul si sa-l citeasca.
Eu cu lok, cel putin, le-am copiat si le-am tiparit pe cele care ne intereseaza in mod special, sunt puse bine intr-un dosar si cand avem nevoie deschidem "cartea" deoarece "cartiele din carti se fac"

Spuneti cum va place si urmati exemplul

Am s-o iau de la coada la capat

Aici se posteaza discutiile despre articole care pot duce la imbunatatirea acestora fara a polua articolul de fond

http://www.cartula.ro/forum/index.php?s=8b39d8a4c94de2d7dce9622efbd6ffec&showforum=12

Un articol despre realizarea unui model

http://www.cartula.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=757

Realizarea unei machete

http://www.cartula.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=695&Itemid=82

Tehnici de modelism (am dat capitolul care cuprinde toate articolele)

http://www.cartula.ro/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=5&id=21&Itemid=89

Cum spuneam, nu ne opreste nimeni sa scriem articole documentate si sa le punem pe forum intr-un capitol ce nu poate fi accesat decat pentru vizionare si salvare.
Discutiile pe marginea articolului se poarta intr-o rubrica separata unde evident ca se mai deviaza de la subiect.

Nu indepartati incepatorii printr-o atitudine ce nu are legatura cu modelismul.

Luati exemplul altor forumuri care incet, incet mor din aceasta cauza sau din aplicarea prea dura a regulamentului ca sa nu mai vorbesc ca cei care detin informatii nu mai scriu ca nu mai scriu :D
 
pai daca o sa avem topicuri blocate atunci cine o sa mai viziteze forumul?eu cred
ca lucrurile sunt destul de bine asa cum sunt.ceea ce cred eu ca este incorect,este existenta de numeroase topicuri despre acelasi lucru,deskise de useri diferiti,de
exemplu despre realizarea pomilor sau instalarea luminilor in vagoane....e de ajuns un topic la care fiecare isi descrie
metodele,pune poze,se comenteaza etc,insa fara a bloca nimik,exemplele pot
continua
mai degraba se poate impune aprobarea deskiderii unui nou subiect,acord dat de
moderatori,alfel riscam sa ne uitam la o simpla pagina de net unde nu putem
posta,mai ales ca nu toti au timpul necesar sa editeze un articol in format PDF,sa
il trimita si sa mai astepte daca se posteaza sau nu(cam comunista faza asta)
:twisted:
 
Cosmin LDH nu propune blocarea topicurilor ci selectarea informatilor utile din acestea si creerea unor tutoriale sub format pdf, aceste urmand apoi a fi puse intr-o sectiune din meniu, separata de forum.

P.s. spune-mi te rog la care subiecte blocate te referi.
 
nu faceam la referire la subiecte blocate existente(sunt cateva,insa nu au nici o
legatura),ci doar la eventualitatea blocarii
eu cred ca nu este necesar sa scoateti informatiile din topicuri,asta este o munca
imensa,si mai ales ca din timp in timp trebuie actualizate infrmatiile datorita
aparitiilor de noi postari care pot constitui inf. utile,bune de pus in aceasta baza de
date la care faceti voi referire
raman la ideea mea si chiar vreau sa va sugerez,asa cum am spus mai
sus,gruparea diferitelor subiecte cu aceeasi tema intr-unul singur....de exmplu,un
topic numai ptr pomi,unde fiecare se exprima,un topic ptr iuminat vagoane,case
etc.,un topic despre vopsit,un topic despe imbatranire(patinare)...etc,bineintel totul pe
baza noii structuri a forumului,care mi se pare mai "aerisita"
 
Cosmin,

iti inteleg punctul de vedere, insa problema este, ca, chiar si structurata, in timp, informatia devine greu de gasit pentru oamenii noi in acest univers.

LDH nu propune scoatere informatiei din articolele de pe forum, ea ramane acolo, el propune selectarea informatiei utile privind o anumita tema, de exemplu, cum ai spus si tu pomi, dupa ce s-a vorbit nu stiu cat timp despre pomi, se alege ce e mai bun de acolo si se scrie un articol, imagineaza-ti cum e pentru un incepator sa pargurga un subiect cu 15-20 pagini, dar mai multe?
 
pai subiectele trebuie parcurse,trebuie rabdare,altfel noii-veniti risca sa pice pe
forum ca musca-n lapte,fara sa prea stie despre ce este vorba...
 
cosmin78 a spus:
pai subiectele trebuie parcurse,trebuie rabdare,altfel noii-veniti risca sa pice pe
forum ca musca-n lapte,fara sa prea stie despre ce este vorba...

Hai Cosmin, crede-ma pe cuvant ca exact asa o sa se intample cum ai scris si, cu toate astea, no sa pregeti sa cauti si sa dai informatiile care ti le-a cerut un nou venit pe forum desi a pus, obsedant deja, aceiasi intrebare pusa de alti 20 inaintea lui.
Mie-mi este deja destul de greu cand vreau sa dau un link spre un anumit post, ca sa nu mai scriu raspunsul, deoarece nu mai stiu exact la care pagina este 1,..10, ...,17 sau 47.

Extragerea dintr-un subiect stufos, cu multe chestii pe langa subiect, a materialului documentar prin simplul copiaza/retipareste si punerea lui intr-un articol o sa fie de mare ajutor si noua, dai raspunsul printr-o simpla trimitere, si celor noi care cauta mai usor si, culmea, chiar gasesc ce cauta.
Cred ca realizezi faptul ca nu se citeste regulamentul de functionare al forumului dar sa mai cauti.
Noi astia ceva mai vechi in domeniu asa am fost invatati sa cautam dar cei noi, mai ales tinerii, deprinsi cu un clik pe soricel si le este afisat raspunsul, nu sunt deprinsi cu cautatul. Poate ma insel desi nu prea cred.

Hai sa nu-i trimitem la plimbare sau intr-o anevoioasa cautare, sa-i invatam sa caute in biblioteca forumului la capitolul "Aricole" sau cum o sa se numeasca, capitol in care nu poti scrie, atentie nu este un subiect blocat, poti doar sa citesti, sa copiezi sau sa tiparesti documentul PDF. Daca au invatat sa caute in biblioteca o sa invete sa intre si la subiecte ca sa mai caute informatii suplimentare.
Eu consider ca este un pas inainte, un succes daca vrei, daca reusim asta.
 
in cazul asya,iti dai seama cat e de munca?
e buna ideea ta,insa nu putem sa ii "lenevim" pe cei mai proaspeti,dandu-le kiar
mura-n gura,altfel nimeni nu mai cauta...in aceea biblioteca,asa cum ii spui tu,unde
sunt articolele,pe langa aceastea ar trebui sa se faca si o referire al subiectul de
baza al articolului respectiv,ca in biblie,unde ti se da o treimitere catre evanghelia
"nu stiu cui"...si astfel cei care cauta in biblioteca sunt stimulati sa caute si pe
forum