Cateva ganduri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

felippe

Mecanic de locomotiva
21 Ianuarie 2006
1.554
89
-
Gam3 a spus:
Am inchis si am sa curat.

Asta stie cel mai bine sa faca un admin.

In stilu-i caracteristic, administratia forumului a apelat, ca si in alte dati, la o masura care mai degraba face parte din arsenalul fricosilor sau celor lasi; au preferat sa nu intervina si sa ascunda gunoiul sub pres.

De ce sa se oboseasca atacand problema cand mai usor este sa o ascunda? Nu-i asa ca e mai bine sa promovam o imagine cu o lume perfecta, cu cer mereu senin, cu cativa norisori pufosi ici-colo, o lume in care curge numai lapte si miere, utilizatorii beau numai nectar... Poate parea o surpriza pentru unii dar o asa realitate nu exista! Nici in viata de zi-cu-zi si nici in mediul virtual - discutii in contradictoriu, scandaluri, certuri pe diferite teme exista peste tot, nu e noutate pentru Romania.

De ce sa se consulte administratia cu toti membrii forumului (pentru ca niciun individ nu poate oferi solutia perfecta, care sa multumeasca pe toata lumea) si sa caute solutii care sa imbunatateasca calitatea cand este mai simplu sa lase sa curga suvoaie de mesaje care nu aduc niciun fel de valoare?

Pana si interzicerea postarii de raspunsuri la mesajele de vanzare mi se pare anormala (nu am mai vazut asa ceva la nicio alta comunitate virtuala) sau ca cineva sa nu poata oferi ceva de vanzare pana nu spune ce este si ce actvitate "feroviara" are in spate (parca nu poate sa bata campii in doua fraze si apoi sa puna la vanzare ce are de oferit).

De ce nu face nimic pentru a incerca sa ii aduca inapoi pe cei care odata au crescut forumul? Da, sunt sarcastic si, poate nu o data, am contribuit si eu la indepartarea unora. As vrea sa mi se ofere ocazia sa imi cer scuze fata de cei care merita, nu sa mi se solicite sa imi cer scuze unui oarecare care imi spune ca nu am scoala desi nu a avut vreodata ocazia sa ma cunoasca.


Poate unii vor spune ca raspunsul la intrebarile mele este "lipsa timpului" insa eu cred ca de vina este indiferenta si dorinta de a nu avea batai de cap pentru toate aceste discutii nu "dau bine la investitori" desi ma indoiesc ca cineva mai face bani din vanzarea de spatiu publicitar pe forum.

Stiu ca sunt utilizatori cu contributii valoroase, pot chiar afirma, fara sa gresesc, ca toti administratorii si moderatorii forumului (actuali si fosti) au adus informatii cu adevarat valoroase, culese in urma multor ore de studiu, de munca in atelier sau de alergat pe coclauri. Dar asta nu justifica lipsa lor de initiativa in administrarea si moderarea forumului.

Cam asta am avut de spus si, cu ultimele "puteri de moderator", scot acest topic din zona ascunsa a forumului si il readuc in prim-plan.

Daca adminii au buna-vointa de a trage niste concluzii e bine. Oricum, pana nu se schimba ceva, eu nu voi mai accesa forumul decat pentru referinta; nu voi mai aduce nicio contributie.
 
Asa cum banuiam, drepturile de moderator mi-au fost suspendate si topicul de la care a inceput discutia mutat din nou in zona ascunsa a forumului - de ce oare nu ma mira? Nici macar nu am primit un mesaj de atentionare.

Urmeaza banarea? Mi-ar fi rusine in locul vostru sa mai spun ceva si, sincer sa fiu, imi este rusine deja ca am facut parte din administratia forumului...

Asa cum zicea un alt coleg de pe forum, intr-un mesaj privat de sustinere, "trist"...
 
Valentin,

Poti sa scri (inca) despre ce era vorba in topic, ca suntem curiosi. Cred ca ai scapat de ban de dragul vremurilor bune probabil, au fost oameni ban-ati pentru mult mai putine "ganduri" :D (sau poate cine s-a "ocupat" de tine nu a gasit si butonul "ban").
Asta cu partea "fara mesaj de atentionare" face viata mai palpitanta pe forum. Scri ceva si apoi periodic te uiti sa vezi unde ti-a ajuns postarea, daca ti-a mai ajuns, ca atentionari ... cine te crezi ? :)

Si... bine ai venit printre muritori :wink:
 
Salut,

desi nu obisnuiesc sa dau explicatii, de data asta sunt necesare cateva lamuriri.

Felippe, comportamentul tau a fost total deraiat, atat ca simplu user pe forum, dar mai ales avand in vedere ca esti un moderator. Ca si moderator trebuie sa ai un comportament exemplu. Tu ai facut contrariul. Un user isi posteaza colectia si tu spui, citez, "Nu vreau sa-ti stric bucuria dar sunt multi modelisti si colectionari pe care tema "nord-americana" (si nu numai) ii lasa total indiferenti".
Bai frate, da acelea nu sunt tot trenuri? Poate te lasa rece pe tine, dar poate ca pe altii ii intereseaza, poate ca altii n-au ajuns sa le cunoasca, te-ai gandit la asta?
Doi la mana, comportamentul tau ca si moderator a fost de asemenea inacceptabil. Ai mutat inapoi pe public, niste mesaje mutate initial de Florin, fara sa ii spui nimic, apoi,
felippe a spus:
Gam3 a spus:
Am inchis si am sa curat.
Asta stie cel mai bine sa faca un admin.

faci atac la persoana lui (intr-un fel), si o mai faci si public.

Apoi, tot tu, daca mai era cazul, te excluzi singur din grupul moderatorilor, atacand administratia. Corect era ca mai intai sa te ceri afara din acest grup, daca nu esti de accord cu modul in care se fac lucrurile, nu sa o ataci, tot public.
felippe a spus:
In stilu-i caracteristic, administratia forumului a apelat, ca si in alte dati, la o masura care mai degraba face parte din arsenalul fricosilor sau celor lasi; au preferat sa nu intervina si sa ascunda gunoiul sub pres.

De ce sa se oboseasca atacand problema cand mai usor este sa o ascunda? Nu-i asa ca e mai bine sa promovam o imagine cu o lume perfecta, cu cer mereu senin, cu cativa norisori pufosi ici-colo, o lume in care curge numai lapte si miere, utilizatorii beau numai nectar... Poate parea o surpriza pentru unii dar o asa realitate nu exista! Nici in viata de zi-cu-zi si nici in mediul virtual - discutii in contradictoriu, scandaluri, certuri pe diferite teme exista peste tot, nu e noutate pentru Romania.

De ce sa se consulte administratia cu toti membrii forumului (pentru ca niciun individ nu poate oferi solutia perfecta, care sa multumeasca pe toata lumea) si sa caute solutii care sa imbunatateasca calitatea cand este mai simplu sa lase sa curga suvoaie de mesaje care nu aduc niciun fel de valoare?

In primul rand, in caz ca nu este clar pentru unii, o spun din nou. Acest forum este despre trenuri si trenulete, pentru pasionati. Nu este pentru scandaluri, pentru divergente, pentru polemici fara sfarsit. Avand in vedere acest fapt, da, stergem din fasa scandalurile, pentru ca nu ne intereseaza. Nu-i vorba ca le ascundem sub pres, ii vorba ca nu ne intereseaza. Una este sa discuti in contradictoriu, dar civilizat, pe tema forumului, si alta este cand e vorba de scandal. Cine il cauta, il poate gasi pe tot felul de site-uri ale tabloidelor.
felippe a spus:
Pana si interzicerea postarii de raspunsuri la mesajele de vanzare mi se pare anormala (nu am mai vazut asa ceva la nicio alta comunitate virtuala) sau ca cineva sa nu poata oferi ceva de vanzare pana nu spune ce este si ce actvitate "feroviara" are in spate (parca nu poate sa bata campii in doua fraze si apoi sa puna la vanzare ce are de oferit).

Vad ca, defapt, tu ai mai multe probleme legat de acest forum. Ce te deranjeaza pana la urma? Interzicerea postarii la vanzari? Asta e problema?
Motivul interzicerii l-am spus atunci destul de clar. Acesta nu este un site de vanzari. Sunt la dispozitie altele pentru cine nu este multumit, sau pentru cine doreste mai multe posibilitati legate de vanzari. Acesta nu este un site de vanzari. El doar ofera pasionatilor posibilitatea de a mai scapa de unele piese din colectie, pentru a-si putea cumpara altele etc.
Nu ne intereseaza comerciantii, nu ne intereseaza cei ce au gasit cutia cu trenulete in pod si vor sa mai faca un ban sa-si cumpere iphone 6 sau 7, sau care o mai fi.
Este pentru pasionati si atat. Comentariile sunt interzise din mai multe motive. Multi postau acolo pentru a-si muta anuntul "mai sus" sau pentru a-l face sa apara la rubrica "mesaje noi pe forum". Altii deschideau tot felul de discutii, "vezi ca modelul ala e prea scump", "vezi ca dincolo e galben si nu verde", etc, etc... discutii care pe majoritatea membrilor nu-i intereseaza.
Un alt motiv pentru restrictionarea postarilor de la vanzari, este acela de a usura munca administratorului.

Da, am vrut sa zic "administratorului" si nu a "administratiei". Forumul asta inca merge datorita a 2 oameni. Unul din Iasi care face toata munca de administrare a forumului, singur! si altul de la Cluj care plateste hostingul, plateste programator atunci cand lucrurile devin murdare, cand apar tot felul de virusi si alte probleme tehnice, si cand e nevoie, isi mai pierde cate 1-2 ore din program cu probleme stupide, precum cea de fata.
felippe a spus:
De ce nu face nimic pentru a incerca sa ii aduca inapoi pe cei care odata au crescut forumul? Da, sunt sarcastic si, poate nu o data, am contribuit si eu la indepartarea unora. As vrea sa mi se ofere ocazia sa imi cer scuze fata de cei care merita, nu sa mi se solicite sa imi cer scuze unui oarecare care imi spune ca nu am scoala desi nu a avut vreodata ocazia sa ma cunoasca.

Poate unii vor spune ca raspunsul la intrebarile mele este "lipsa timpului" insa eu cred ca de vina este indiferenta si dorinta de a nu avea batai de
cap pentru toate aceste discutii nu "dau bine la investitori" desi ma indoiesc ca cineva mai face bani din vanzarea de spatiu publicitar pe forum.

Dar ce vrei sa facem frate? Sa ne inchinam? Sa dam slujbe? Ce ar trebui sa facem? Cei care au plecat au facut-o din diverse motive. Fie sa-si faca forum al lor, cum stiu ei mai bine, fie ca s-au suparat si si-au strans jucariile ca la gradinita, fie chiar au alte probleme pe cap, familie, copii, etc. Deci ce ar trebui eu sa fac sa ii aduc inapoi? Dar daca ei nu vor?

Si vad ca iarasi ne freaca grija cu acei "investitori". Am spus-o si o repet, nu mai amestecati borcanele fratilor. E chiar asa de greu de inteles ca acest forum a vandut spatiu publicitar, exact ca orice alt site? Asa zisii investitori, nu au avut niciodata dreptul si mijloacele sa impuna modul in care se administreaza acest forum, si nici nu vor avea vreodata. De altfel, din lipsa de timp nici nu am scos banner-ele neplatite de ceva vreme. Asta e problema? Sau e iarasi impresia ca unii se imbogatesc?

felippe a spus:
Stiu ca sunt utilizatori cu contributii valoroase, pot chiar afirma, fara sa gresesc, ca toti administratorii si moderatorii forumului (actuali si fosti) au adus informatii cu adevarat valoroase, culese in urma multor ore de studiu, de munca in atelier sau de alergat pe coclauri. Dar asta nu justifica lipsa lor de initiativa in administrarea si moderarea forumului.

Cam asta am avut de spus si, cu ultimele "puteri de moderator", scot acest topic din zona ascunsa a forumului si il readuc in prim-plan.

Daca adminii au buna-vointa de a trage niste concluzii e bine. Oricum, pana nu se schimba ceva, eu nu voi mai accesa forumul decat pentru referinta; nu voi mai aduce nicio contributie.

Si ca sa inchei, ce am spus-o si altora. Traim intr-o lume libera (cel putin aparent). Fiecare e liber sa plece si sa vina cand vrea. Cat timp esti aici respecti regulile casei, altfel, drum bun si cale batuta.
felippe a spus:
Asa cum banuiam, drepturile de moderator mi-au fost suspendate si topicul de la care a inceput discutia mutat din nou in zona ascunsa a forumului - de ce oare nu ma mira? Nici macar nu am primit un mesaj de atentionare.

Urmeaza banarea? Mi-ar fi rusine in locul vostru sa mai spun ceva si, sincer sa fiu, imi este rusine deja ca am facut parte din administratia forumului...

Asa cum zicea un alt coleg de pe forum, intr-un mesaj privat de sustinere, "trist"...

Drepturile de moderator ti-au fost suspendate din motivele scrise mai sus. Nu ai primit mesaj de atentionare? Dar ce mesaj doreai sa primesti cand tu prin comportament te autoexcluzi? Pe Florin l-ai atentionat inainte sa muti mesajele? ai incercat macar sa discuti cu el? Te-ai gandit ca poate aseara la ora 22 faceam si eu alte chestii, poate mai importante decat a trimite mesaje de atentionare?

Stii ce e "trist"? E trist ca tocmai mi-am pierdut cel putin 1 ora cu acest mesaj ce se adreseaza unui fost moderator, si motivul este "comportament inadecvat".

Macar am facut-o asa cum iti place tie si multor altora, am spalat rufele in public.

p.s. daca ai ceva de adaugat, te rog sa o faci pe privat, pe forum nu o sa iti mai raspund pe aceasta tema.
 
Scuze ca ma bag ,dar la rubrica de vanzari chiar se intampla unele chestiuni putintel in neregula...
Asta apropo de stat si scris mesaje kilometrice...pe care moderatorul le sterge instantaneu. Mi-au fost sterse acum ceva vreme mesaje de la vanzari pe motivul urmator (extras din Regulament)
2. Numarul de anunturi permise
---- sunt permise maxim 2 anunturi de VANZARE pe luna (cu cate un produs, pentru detalii vezi pct.3), pentru fiecare utilizator al forumului.
, cu precizarea "Cei care au mai multe anunturi au platit".

Dar ,daca am vazut eu bine,in ultimele doua luni (aprox.) au fost postate peste 10 anunturi de catre aceeasi persoana,si sunt existente inca pe forum in rubricile "Vanzari" si "Arhiva-Vanzari".
Nu spun ca e rau,ba chiar dimpotriva, dar ,daca s-a intamplat o schimbare,nu ar trebui ea anuntata? Iar daca nu s-a intamplat nicio schimbare,eu de ce am fost sanctionat rapid pentru doar 1 mesaj in plus ?

Inca odata,am postat aici pentru ca am vazut aceasta discutie care atingea putin capitolul "Rubrica Vanzari",dar daca deranjeaza...,asta e :mrgreen: ,stergeti-l.

Numai bine!
 
Iar, regula de a nu permite ră’spunsul la vânză’ri/cumpă’ră’ri/donaţii este pe mai multe forumuri, din simpla raţiune de a nu muta discuţiile la vânză’ri.... Exemple nu dau, dar sunt forumuri si din UK, DE, HU....
 
fanHO a spus:
...

Dar ,daca am vazut eu bine,in ultimele doua luni (aprox.) au fost postate peste 10 anunturi de catre aceeasi persoana,si sunt existente inca pe forum in rubricile "Vanzari" si "Arhiva-Vanzari".
Nu spun ca e rau,ba chiar dimpotriva, dar ,daca s-a intamplat o schimbare,nu ar trebui ea anuntata? Iar daca nu s-a intamplat nicio schimbare,eu de ce am fost sanctionat rapid pentru doar 1 mesaj in plus ?
...

Acei care au/avut zeci de produse la vanzare au platit. Cei care au 2-3 produse in plus in acelasi anunt au intrebat inainte daca pot posta asa si toti au primit raspuns afirmativ. Normal ca nu se duce nimeni la banca sa puna 6-8 lei pentru un anunt la vanzari.

Sunt si cei care nu se obosesc sa trimita un mesaj sa intrebe daca pot posta cateva vagoane sau o locomotiva in plus si pun produsele la vanzare. Daca ei nu se obosesc sa citeasca regulamentul eu de ce sa ma obosesc sa le dau un mesaj de atentionare?
Si da, toate anunturile care nu sunt ok se muta (nu se sterg) pentru ca sunt destui care vin si zic "da ala de ce are anuntul postat si al meu e sters?''

In concluzie, ca sa nu avem probleme cu cei care urmaresc capra vecinului nu iertam pe nimeni.

Si nu vad de ce te intereseaza pe tine cate vanzari are cineva, vrei sa le numaram si pe ale tale? Sunt sigur ca in total sunt de nu stiu cate ori mai multe fata de alte subiectele la care ai contribuit.

Daca nu ma insel ti-am scris si pe MP ca cei care au mai multe anunturi au platit pentru ele.
 
MEN...
Hai la o pă’lincă’...
Are rost amu de început de an s㒠se arunce să’geţi...
Fiecare are dreptate în felul lui, unul mai multă’, altul mai puţină’, unul de loc, vede altcineva...

Aşa c㒠... dau o pă’linc㒠de prune (punele sunt doar desenate pe etichetă’)

O zi faină’!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.