Efect real sau e o facatura ?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.617
67
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
am gasit in josul paginii cateva poze cu o scobitura in linie produsa de rotile trenului, ma intreb daca asa ceva este posibil sau cineva s-a jucat cu poza ?

http://englishrussia.com/2011/08/02/assorted-russia-part-22/
 
Cred ca poate fi vorba de asa ceva http://en.wikipedia.org/wiki/Slippery_rail . Din cate imi dau seama e vorba despre o locomotiva Cf imaginilor atasate.
 
Oilen, fenomenul este explicabil dar in pozele postate de mine mi se pare foarte mare uzura . Chiar nu si-au dat seama mecanicii ca le patineaza rotile pe loc ? Parca locomotivele au sistem antiderapaj, mai ales cele cu motoare de tractiune electrice. e foarte ciudat fenomenul, oare la noi au fost asemenea cazuri vreodata ?
 
Deci pozele nu par a fi fotoshopate. nu apar layer-e aiurea sau pixeli acolo unde nu ar trebui sa fie. Trebuia sa depui un efort destul de mare ca sa scoti o poza asa bine facuta si cred ca nu merita pentru subiectul in discutie. Da uzura este extraordinara si tot asa din cate stiu si eu locomotivele au sistem antiderapaj. Dar naiba stie ce nenorocire de locomotiva a trecut pe acolo? Daca sistemul antiderapaj era dezactivat si Ivan tragea un pui de somn? Sau daca din cine stie ce motive a fost nevoit sa opreasca garnitura si la momentul la care a incercat sa plece nu a mai putut? si in stilul pur balcanic a incercat sa plece incingand rotile?
 
oilen a spus:
Daca sistemul antiderapaj era dezactivat si Ivan tragea un pui de somn?
pe modelul pustiului de la tg jiu care a adormt cu piciorul pe acceleratie (masina scoasa din viteza in parcare) si i-a luat foc masina. nu e exclus.
 
A venit alta locomotiva si a tras toata garnitura . Terasamentul si celelate din jur nu par deranjate ca si cand ar fi fost o ampla desfasurare de forte.
 
Se pare ca lipseau bucati de sina in zonele respective si au fost umplute spatiile goale cu ceva care s-a topit din vreun motiv anume...parerea mea