Feedback despre vânză’tori/cumpă’ră’tori

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cel mai simplu e varianta un topic lipicios la vanzari numit "Vanzatori dubiosi" de exemplu si gata, eventual obligatia sa puna pe okazii.ro, unde se vede daca are 1000 calificative pozitive si inspira incredere sau are 0 si te gandesti ca poate vrea sa dea o lovitura neavand treaba cu domeniul :D
 
Ce inseamna "TEAPA" ?
Daca faci comanda, platesti si nu primesti produsul..............da inseamna TEAPA.
Daca faci comanda , nu platesti nu poti intra in posesia bunului respectiv. Deci vanzatorul poate sa dea la altcineva ,deci nu prea are paguba. NU TEAPA. Aici poate interveni bunul simt si sa pui mana pe telefon sa anunti ca ce si cum........
Teapa inseamna sa primesti ce nu ai comandat si aici poate interveni.............metode de a intra in posesia bunului comandat.
Din mica mea experienta observ ca "multi" pleaca pe afara cumpara si revand in tara, la preturi de obicei ..........apropiate de realitate prin targuri si piete. Fiecare cum poate.
In principiu am intrat in " hora "asta din pasiune deci la modelit va indemn pe toti si nu in ultimul rand...............la impartasirea experientei pe care cei mai vechi o au cu ceilalti mai putin experimentati.
RESPECT FORUMISTILOR :aplauze:
 
Teapa in viziunea mea este cand deschizi coletul dupa ce l-ai platit si in cel mai fericit caz constati ca nu e conform descrierii facute anterior...Sau e o bucata de caramida in loc de locomotiva de 1200 RON...sau la plata in cont, cum se cam practica, nu primesti nimic... Multi vor plata in cont si te scutesc de taxe postale...mie imi cam pute asa ceva...Si daca ma gandesc un pic mai pot scrie cateva variante de tzeapa...
Despre asa ceva este vorba si nu de faptul ca nu te intelegi cu cineva ca altul e mai rapid si il sufla sau alte neintelegeri de genul acesta care se pot lamurii pa PM
Hai sa nu fim naivi si sa credem ca toti cei inscrisi pe acest forum sunt pasionati cu adevarat si sunt usi de biserica.
Ideea este ca daca cineva pateste asa ceva, mi se pare corect si onest sa poata avertiza pe ceilalti forumisti de o posibila tzeapa!
Repet, e vorba de asemenea cazuri si nu ca nu m-am inteles cu unul sau altul la pret sau la data livrarii sau ca l-am rugat sa mi-l tina 2 sapt si el totusi l-a vandut la altul care a venit cu banul! sau alte mici neintelegeri de acest gen!
Neseriozitatea este una si tzeapa este alta. Eu cred ca aceste cazuri ar trebuii cumva postate pa forum sub ID -ul unor asemeni indivizi care pot sa existe sau nu in comunitatea noastra!
 
sa nu uitam de la ce(cine) s-a inceput aceasta discutie.
sa ne vedem de trenuletele noastre.
rubrica de vanzari este foarte importanta ptr.multi.
 
cosmin78 a spus:
eu as avea o propunere...stiu ca ma repet,am mai propus asta,insa pentru alte situtatii...acordarea de calificative,de genul bilelor albe sau negre,adaugate sub informatiile personale,sub avatar.aceste bile se acorda de catre admin. in urma probelor concrete de inselaciune,neseriozitate etc...ideea este evitarea unui topic gen "spalatorie publica" unde scandalurile si improscarea cu kko vor fi la ele acasa.
discutiile se pot purta pe PM intre pagubiti si admin.
astfel,informatia despre un anume user este la vedere ,si nu se pierde intre interminabile discutii si refulari.

@Cosmin, nu a fost nici o clipa vorba de discutii, subiect deschis, etc, a fost vorba de o lista publicata intr-un subiect blocat, unde doar adminul modifica si actualizeaza lista.
Fara explicatii, fara discutii, etc.
Eventual se poate scrie in paranteza ce user l-a reclamat iar cei care ar urma sa colaboreze cu persoana reclamata pot discuta inainte pe privat cu cel care l-a reclamat si sa afle care a fost problema.
Totul se face prin PM, nici o discutie publica.
 
Ideea lui Cosmin78 e cat se poate de pertinenta si adaptabila la situatia actuala, subscriu acestei idei, totul trebuie sa fie transparent si in acelasi timp ferit de promovarea factorului maro.
 
Vad ca in 4 pagini de topic nu s-a ajuns la nicio concluzie.

Vreau eu sa dau o bila alba pentru @mihai90 care mi-a trimis un vagon. A fost prompt si l-a trimis cand a zis, a fost perfect impachetat si s-a regasit in cutie exact ce a zis.

Asa ca il recomand :aplauze:
 
Tepar machete CFR

<r>Buna seara,<br/>
Vreau sa stiu daca de curand a cumparat cineva machete CFR de la acest user de pe okazii: <URL url="http://www.okazii.ro/catalog?user_list=raduval_16&sort=timp_ramas_desc"><LINK_TEXT text="http://www.okazii.ro/catalog?user_list= ... ramas_desc">http://www.okazii.ro/catalog?user_list=raduval_16&sort=timp_ramas_desc</LINK_TEXT></URL><br/>
Mare atentie este un escroc - NU CUMPARATI!!!</r>
 
Va salut respectuos.

Desi s-a intamplat in ianuarie-februarie, scriu abia acuma.
Pe scurt: i-am vandut unui domn din Petrosani, numit Elisa Vova o locomotiva diesel la scara N si ceva piese. Dansul urma sa-mi plateasca restul de 200Lei. Din ce spunea, era bolnav, asa ca am fost de acord sa-l mai astept de bani. Dar, in ultimele luni, nu-mi mai raspunde nici macar la mesaje pe mail,... nr. de telefon nu il am.

Am mai avut o vanzare catre dansul, in vara 2011, atunci a platit cash, si diferenta ramasa prin virament bancar.

Ulterior cumpararii locomotivei mi-a spus ca "i s-a facut rau in tren, inainte de Petrosani, ca l-au coborat "nasul" si inca cineva, si ca a pierdut - din pacate- pachetelul cu locomotiva, piesele si ceva lucruri...". Oricum ar fi, mi se pare absurd sa platesc eu aceasta "pierdere".
Daca cineva il cunoaste personal sau a auzit, sau a mai facut "afaceri" cu dansul, rog sa posteze.
Desi valoarea ramasa - 200Lei - nu e mare, ma deranjeaza aceasta atitudine de "ocolire", de "depasire ordonata", sau cum s-o numesc...

Cele bune! Laurentiu - TGV