Freza cnc

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Ghiata

Active Member
3 Octombrie 2009
202
0
Bucuresti
www.alarms-gds.ro
WEBSITE
http://www.alarms-gds.ro
YAHOO
muscalubz
LOCATION
Bucuresti
Nu stiu unde sa scriu asa ca am inceput un nou post aici.
Doresc sa stiu daca are cineva de "pe la noi" o freza cu comanda numerica?
Am tot cautat si am dat de ce poate sa faca o astfel de freza in domeniul nostru ca sa zic asa.
M-ar interesa daca se pot "fabrica" diferite chestii :lol:
Usi, ferestre, lambriuri de tot felul, intelegeti voi, cam tot ce sepoate face in modelism.
Respect pentru toti care posteaza raspuns :aplauze:
 
Hehe... CNC... buna idee dar din pacate putin realizabila. Un CNC pentru hobby craft ai putea sa-ti faci pana in 1000 E. sunt 2 probleme mari la DIY CNC: servouri decente si ax surub x 3.
M-am gandit si eu la cnc-uri dar am renuntat ca e cam complicat cu spatiul :)

Dar, ca sa iti dau un raspuns as zice: DA. Un cnc mai mic (exp: unul care ar avea freza de marimea unui Dremel) ar putea face minuni.

Cred ca ai putea gasi asa ceva la firmele care fac materiale publicitare.

LE: CNC cu 5 axe mare, model mic
 
:(
Astazi speram sa ma pricopsesc cu o freza Proxxon mf70, dar m-am ales cu o freza Einhell din Hornbach.
Buna si asta nu ma plang. Calul de dar nu se cauta in dinti, cum se spune.
O sa strang eu banuti , da, da........... :| (nu se spune la sotie).
Sa vedem ce putem sa facem cu asta............
Ce am vazut este vis, nu ma gandeam pana acolo doar nu vreau sa fac productie.........de fapt de ce sa nu visam........doar toti de aici suntem putin visatori. Nu?!!!!!
Deci..nimeni nu are o comanda numerica sa ma dumireasca si pe mine?
 
Am eu, dar locuies in Arizona...
Am construit-o singur si are 4 axe ca sa tai polistiren pentru aripi si fuselaje de Aeromodele. Nu a costat prea mult aproximativ $200 poate chiar mai putin. Nu prea stiu exact, pentru ca defapt am cumparat 4 controloare independente 2 alimentatoare si trei seturi de motoare (4 bucati setul) ca sa pot modifica puterea masinii. Cu o masina facuta de casa nu prea merge detalii fine de modelism HO. Motivul este tolerantele pieselor componente care sunt pe jumatate bineinteles facute acasa... Masina mea are "stepper Motors" care nu au feedback asa ca o greseala nu poate fi corectata ca si la o masina facuta cu Servo Motors.
Am vazut masini mici facute pe 3 axe dintro imprimanta veche care aveau o freza mica Dremel precizia nu era indeajuns de buna pentru lucruri mici de calitate. Concluzia la care am ajuns dupa un an si ceva este ca numai o masina comerciala cu laser format mic este cea mai buna solutie pentru modelism si prototipuri mici. Au inceput sa apara unele uzate pe aicea in SUA la preturi destul de mici de la $3500 in sus depinde de Wattaj si dimensiunea platanului. :lol: Masini cu Freza costa mult mai putin sub $1000
Atit cit despre geamuri si pereti etc,acestea sunt foarte ieftine si detailate (Stiren Injectat) incit niciodata nu asi putea justifica costul unei masini chiar la pret de $1000.
O freza mica CNC are nevoie si de cutite taietoare mici care din nefericire se rup usor si nu sint chiar ieftine. In plus trebuie desene CAD care iau in cosiderare tolerantele cutitului frezei.
In plus plasticul nu prea se taie bine cu freza deoarece are tendinta sa se topeasca de la frecare... :-?
Nu vreau sa descurajez pe nimeni dar CNC cu freza sau LASER nu este chiar simplu pentru modelisti iar costurile nu se justifica. In special cu stim no cine :)
Unele operatiuni comerciale (gravori, Circuite etc) au in dotare astfel de scule dar de obicei nu vor sa ne ajute decit la preturi exorbitante.
Cel mai usor si relativ ieftin este injectarea acestor mici detalii din rasina intrun mulaj de guma siliconica. Totusi este destul de scump comparat cu geamuri injectate de-a gata.

Mult Noroc, Lica
 
Se poate face relativ usor home-made, insa costa destul de mult. A mea este inca pe bucati, in asteptarea de fonduri pentru continuarea constructiei. Vezi
http://www.hi-end.ro/ si aicivezi pe pagina principala trebuie sa fie o sectiune mare dedicata frezelor CNC).
Ar trebui sa gasesti in astea 2 site-uri tot ce ai nevoie.
Spor la constrtuit!
 
Inainte de a prezenta nebunia mea de a face o masa de frezat sau cum s-or spune, va prezint felul cum o sotie (de felul ei destul de rabdatoare ) face curatenie cand sunt plecat de acasa

Adica se strange totul si se pune pe masa. Cum.............nu conteaza.
 
De la bun inceput sa stiti ca nu am cunostinte temeinece de mecanica. Totul se reduce la un fel de ambitie.
Am confectionat o masa in 2 axe pe care sa o folosesc la freza mea. Nu am pretentie ca iese super dar......................

Tot ce am folosit am gasit prin casa dar ghidajele au fost cumparate

Urmeaza si axa z dar mai dureaza un pic.

A iesit un "monstru" nu doream dar....................
 
Ultimele poze cu "monstrul" :)))
Nu stiu daca intereseaza pe cineva dar sunt foarte mandru de ce am realizat. Sincer nu credeam sa fie asa .

M-am grabit sa fac cateva poze dupa care incep probele adevarate. Ce am facut pana acum ca si joaca ma satisface pe deplin.

 
In speranta ca nu o sa dau nastere la hohote de ras am si eu o mica nelamurire sau mai bine spus caut un sfat.
Din ciclul ce ''pot face doua maini dibace'' sau "daca nu are ce face..............", va prezint ultima mea nascocire.


In nebunia mea am incercat sa pun un mouse pe masa si sa vad daca pot sa fac ceva. Ideea este ca merge. Ma uit ca ........ la monitor dau din maini si iese pe masa de frezat ceva. Sunt foarte multumit in acest stadiu de masinaria mea. Dar........imi fuge mouse nu este stabil dupa multe ture su nu mai pot tine imaginea de pe ecran. Stiu ca este o mare prosteala dar ..............
Are cineva o idee cum pot sa fac ca miscarea de pe monitor sa fie identica cu cea a mesei de frezat? Pana strang bani pentru motoare pas cu pas si driver si toate si toate ma multumesc cu putin.
Sa incerc de la mouse cu bila sa iau de acolo cititorul si sa-l adaptez la masa................la ora asta nu am inca idei concrete.
Sfat?
AAAAAAAAAAAAAAA sa nu radeti prea tare de mine.
O sa fac ceva poze cu ''super peretii de caramida' care mi-au iesit din manutele mele :D
 
Incearca sa folosesti freze conice, si sa intri mai putin in material. Sau incearca pe la stomatologi sa ceri freze uzate caci ei au de obicei chestii foarte fine numai bune pentru mase plastice. In rest foarte misto ca ai indraznit sa faci ceea ce ai facut pana acum. Spor in continuare. :)
 
La zidul de proba am intrat cam 0,5 cu freza conica. mai putin imi da impresia ca nu se distinge bime caramizile si conicitatea imi mareste distanta dintre caramizi.
Ca dimensiuni 4mm/2mm dar real la masuratoare 3,5mm/1,5mm.
Deabia astept sa fac poze cu lucrarea terminata.
 
La zidul de proba am intrat cam 0,5 cu freza conica. mai putin imi da impresia ca nu se distinge bime caramizile si conicitatea imi mareste distanta dintre caramizi.
Ca dimensiuni 4mm/2mm dar real la masuratoare 3,5mm/1,5mm.
Deabia astept sa fac poze cu lucrarea terminata.
Salutare! Oare mai ai pozele pe undeva? Multumesc anticipat!